Izmantojot tikai zaļo enerģiju, Rimi samazinājis CO2 emisiju apjomu 60 reižu
Iegādājoties zaļo enerģiju savām ēkām un zaļās elektroenerģijas izcelsmes sertifikātus (Guarantee of Origin) elektroenerģijai nomātajās ēkās, Rimi Baltic samazinājis radīto CO2 emisiju apjomu vairāk nekā 60 reižu. Savukārt līdz 2030. gadam, sekojot saviem ilgtspējas mērķiem, Rimi Baltic plāno sasniegt SEG emisiju nulles līmeni un patstāvīgi ražot tīru enerģiju.
“Rimi piederošajām ēkām iegādājamies zaļo enerģiju ar ļoti zemām oglekļa emisijām, taču ne visi Rimi veikali atrodas uzņēmumam piederošajās ēkās. Ēku nomas gadījumos papildus elektrības rēķinu apmaksai mēs iegādājamies zaļās elektroenerģijas izcelsmes sertifikātus, kas apliecina, ka šajās ēkās patērētā “parastā” elektroenerģija ir kompensēta līdzvērtīgā apjomā ar zaļo enerģiju. Mēs izmantojam šo pieeju kopš 2019. gada un redzam nebijušu emisiju samazinājumu uz elektroenerģijas rēķina vien. Turklāt, paplašinot darbības platību par 50 % salīdzinājumā ar 2006. gada mērogu, mūsu elektroenerģijas patēriņš paliek praktiski tajā pašā līmenī,” stāsta Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala.
2020. gadā Rimi Baltic samazinājis elektrības patēriņu par 34 % uz kvadrātmetru salīdzinājumā ar 2006. gada rādītājiem. Šāds rezultāts panākts, ieviešot energoefektīvu LED apgaismojumu, automatizāciju, jaunas dzesēšanas un gaisa kondicionēšanas sistēmas, kā arī citus risinājumus.
“Apgaismes ķermeņi, aukstuma vitrīnas, saldētavas, krāsnis, kases aparāti, ventilācijas, apkures sistēmas un vēl virkne iekārtu ļauj darbam veikalā ritēt pārdomāti un raiti. Apzinoties, ka ikviena no šīm ierīcēm patērē nozīmīgus elektroenerģijas resursus, Rimi pievērš pastiprinātu uzmanību elektroenerģijas taupīšanai. Tādēļ izvēlamies mūsdienīgus risinājumus, kas ļauj ietaupīt apgaismes ķermeņu elektropatēriņu par 50 %, un saldējamās iekārtas ar aizveramiem vākus. Kopš 2014. gada visos jaunajos un rekonstruētajos veikalos ir CO2 dzesēšanas sistēmas, kas uzlabo energoefektivitāti un samazina negatīvo ietekmi uz vidi līdz pat 4 000 reižu,” skaidro Regīna Ikala.
Jaunajā Rimi Baltic loģistikas centrā, kas atklāts Rīgā oktobra sākumā, ieviesti arī citi ilgtspējīgi risinājumi: adiabātiskā dzesēšana sauso izstrādājumu noliktavā, ēku vadības sistēma un saules paneļi kravas automašīnu stāvvietā. Aukstumapgādes sistēmas darbības rezultātā radītā siltuma enerģija tiek izmantota apkurei un siltā ūdens priekšsildīšanai. Tāpat tiek izmantots arī siltums, kas atgūts no noliktavas darbinieku dušās izmantotā ūdens. Aprēķini liecina, ka jaunais loģistikas centrs ļaus Rimi samazināt CO2 izmešu apjomu par 1300–1400 tonnām gadā un ietaupīt līdz pat 500 000 litru degvielas.
Tāpat Rimi izskata iespēju patstāvīgi ražot zaļo enerģiju, piemēram, uzstādot uz jumtiem saules paneļus. Šobrīd tiek izskatītas saules paneļu optimālās atrašanās vietas versijas un aprēķinātas izmaksas.
Lai sasniegtu ilgtspējas mērķus, līdz 2025. gadam Rimi plāno samazināt pārtikas atkritumu apjomu par 50 %. Papildus tam notiek rūpīgs darbs pie ilgtspējīgo produktu klāsta paplašināšanas, tai skaitā atsakoties no Sarkanā saraksta zivīm un plānojot pārtikas piegādi tādā veidā, lai līdz minimumam samazinātu atkritumu rašanos. Rimi veikalos visā Baltijā tiek īstenotas izglītojošas aktivitātes pircējiem par atbildīgu pārtikas patēriņu un pārtikas atkritumu samazināšanu, kā arī nodrošinātas iespējas pie Rimi veikaliem šķirot dažāda veida atkritumus un nodot pārstrādei izlietotās baterijas un savu laiku nokalpojušās elektropreces.