Patiesas pievilcības noslēpums: emocionālais skaistums

Padomi • 06. Septembris, 2020
Uzturoties galvenokārt mājās, daudzi savam ārējam izskatam pievērš mazāk uzmanības, toties emocionālais skaistums iegūst jaunu spēku un nozīmi, atgādina Rimi Labākai dzīvei eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

Nav labu vai sliktu emociju, ir tikai pārāk spēcīgas

“Jebkuras emocijas mūs ietekmē un kontrolē, taču tās var būt vadāmas. Arī tā saucamās negatīvās emocijas varam pārvērst radošā un konstruktīvā enerģijā,” stāsta Rimi Labākai dzīvei eksperte.

Pārāk spēji vai ilgstoši jūtu izvirdumi iedragā cilvēka garīgo līdzsvaru, bet emocionālais skaistums slēpjas harmonijā. Prasme atpazīt emocijas ir galvenais emocionālās labklājības noslēpums.

“Psihologi iesaka “kalt dzelzi, kad tā atdzisusi”. Kad emocijas draud gāzties pāri malām, ievelc dziļi elpu un atgādini sev, ka izvirdums tikai pasliktinās situāciju, nevis to risinās. Ne velti saka – noskaiti līdz 10: tas var palīdzēt izvairīties no lieka konflikta. Ja nepieciešams, ieturi pauzi un atgriezies pie sarunas, kad jūties mierīgāk,” iesaka Iveta Aunīte. Viņa arī atgādina – emocijas ir “lipīgas”, tāpēc ilgstošas spēcīgas emocijas ietekmē gaisotni ģimenē.

Vienatnes dziedinošais spēks

Lai arī šobrīd visa ģimene uzturas mājās un pavada daudz laika kopā, ir jāatrod mirklis sev un, ja nepieciešams, vienatnē. “Cilvēkam jebkurā vecumā, pat zīdainim, katru dienu ir nepieciešama sava vienatnes deva,” atgādina Rimi Labākai dzīvei eksperte.

Ja emocijas krājušās visu dienu, tās izlādēt palīdzēs skrējiens, pastaiga pa mežu, ja vajag – arī izkliegšanās un izraudāšanās. Var mēģināt atrast kādu nodarbi, kas cilvēkam sevišķi patīk, un katru dienu veltīt tai nedaudz laika, norobežojoties no ikdienas un ļaujot domām atpūsties.

Laiks iemācīties mīlēt sevi

“Šis ir laiks, kad apstāties un padomāt, kas tevi dara tiešām laimīgu. Sāc rakstīt dienasgrāmatu vai vienkārši pieraksti idejas un sajūtas. Iepazīsti sevi, piefiksē, kā tev šobrīd trūkst un otrādi – tas palīdzēs izdarīt izvēles nākotnē. Piemēram, ja jūties slikti, jo nevari aiziet uz teātri, meklē alternatīvas: daudzas izrādes var noskatīties internetā; var izlasīt romānu, pēc kura motīviem ir veidota izrāde. Ja tev patīk sportot, bet netiec uz sporta zāli, iepazīsti gandarījumu, kādu var gūt, skrienot mežā. Sevi ir jāmācās mīlēt. Uzmanīgā attieksmē pret sevi radīsies spēks un enerģija parūpēties arī par citiem,” rezumē Rimi Labākai dzīvei eksperte Iveta Aunīte.


Populārākie raksti