Šobrīd Bordo ir ne tikai visprestižākais un lielākais cēlo vīnu reģions pasaulē ar 120 tūkstošiem hektāru vīnogulāju, ap sešdesmit dažādām apakšreģionu klasifikācijām un ar pusotru procentu no visas pasaules vīna ražas, kas, pārvēršot pudelēs, ir tuvu miljardam, bet arī naudiņā sastāda desmit procentus no visas pasaules vīna eksporta apgrozījuma. Ja to salīdzina ar jaunajiem pasaules brīnumiem, tad Bordo ir lielākais vīna pasaules brīnums – ne vairāk un ne mazāk.
Jau vismaz trīs gadu simtus Bordo nosaka toni pasaules vīna kultūrā un nekas neliecina, ka kāds to varētu nogāzt no šī troņa tuvākajā laikā. Par to ir sarakstītas tik daudz un tik biezas grāmatas, ka to kolekcija aizņemtu iespaidīgu vietu mūsu Gaismas Pilī, un tādas joprojām tiek sarakstītas. Bordo vēsture mainās ar ikkatru ražas gadu, kas tiek rūpīgi dokumentēta ar ievērojamāko vīna kritiķu un rakstnieku palīdzību.
Bordeaux ir franču vīna reģions ar sarežģītu klasifikācijas sistēmu, ar dažādiem augšņu sastāviem tajā, ar noteiktām atļautām izmantojamām vīnogu šķirnēm, ar striktu aizliegumu laistīt vīnogulājus, tādejādi maksimāli pakļaujot tos dabisko laika apstākļu mainīgumam. Lūk, šeit tad arī ir tā katra ražas gada atšķirību fenomena burvība. Tā ir vieta, kur ražo ļoti labus baltvīnus no Sauvignon Blanc, Semillon, Muscadelle un Ugni Blanc vīnogām. Tā ir vieta izciliem deserta vīniem, kuri savu izcili koncentrēto struktūru iegūst, pateicoties Botrytis Cinerea, jeb speciālai pelējuma sēnītei, kas attīstās uz vēlu nenovāktām vīnogām. Bet savu primāro vispasaules ievērību Bordo tomēr ir ieguvis un turpina uzturēt ar saviem sarkanvīniem. Bordo sarkanvīnus padara unikālus vairāku apstākļu kopums un sakarības.
- Pirmkārt, tie ir laika apstākļi – klimatiskā laika zona, kurā ir pietiekami daudz saules, lai nogatavotos vajadzīgās vīnogu šķirnes, kā arī mikroklimats – Atlantijas okeāna tuvums ar Golfa straumes gaisa masām to padara mērenu ziemā, mitru pavasarī un ierobežo tveici vasarā. Vīnu raža ir tieši atkarīga no laika apstākļiem, tāpēc ik gadus vīni var būt tik atšķirīgi! Tikai iedomājies, ja Tev būtu jāpaļaujas vienīgi uz dabiskajiem nokrišņiem, nevis uz lejkannu, un Tev nebūtu agroplēves, ar ko apsegt savu gurķu vadziņu pirms salnas savā piemājas dārziņā…
- Otrkārt, tā ir specifiskā augsne, kas starp Bordo apakšreģioniem var krasi atšķirties, un kas vīndarīšanu padara īpaši interesantu no dažādām vīnogu šķirnēm.
- Treškārt, ir pašas vīnogas – Cabernet Sauvignon un Merlot pretstatījums un savienojums ar vēl iespējamo nianšu izkopšanu, papildinot to ar Cabernet Franc, kā arī nedaudz Petit Verdoux un Malbec vīnogām. Kopš pagājušā gada ir atļautas vēl četras tumšās un divas gaišās vīnogu šķirnes, lai nākotnē nodrošinātos pret pārāk lielu globālās sasilšanas kaitējuma ietekmi šim reģionam un tā slavai.
- Ceturtkārt, ir cilvēks – vīndaris, kurš šeit jau kopš romiešu laikiem praktizējas vīna darināšanā. Un tieši šeit slēpjas Bordo burvība - dažādo vīnogu vīnu “sapārošanā”, kuru gadu no gada veic vīndarītavas Assemblage (sapārošanas) meistars. Praktiski tas nozīmē to, ka katrā pilī, ražotnē vai garāžā, kur darina vīnu, ir viens īpaši apdāvināts cilvēks, kurš dažus mēnešus pēc vīna izrūgšanas veic dažādu vīnogu jaunā vīna “sapārošanu” ar vienu augstāko mērķi – izgatavot no vairākiem vīnogu vīniem samaisītu produktu, kurš pēc pieciem – astoņiem – desmit – piecpadsmit gadiem, ieliets glāzē, kļūs par vīna baudas virsotni. Prestižākajos namos tas nav viens meistars, bet vesela meistaru komanda, kurā vienmēr ietilpst kāds no ģimenes – īpašnieks vai īpašniece, kas caur savu sesto maņu sajūt viena vai otra maisījuma turpmāk sagaidāmo neatkārojamo unikalitāti un burvību.
Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.
Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.