Lai gan visu nevar saplānot un lielākā daļa dzīves burvības slēpjas pārsteigumos, pārdomātai pārtikas iegādei un tam, cik mēs efektīvi gatavojam, ir liela nozīme, lai lieki netērētu planētas resursus un iegādātie produkti nenonāktu atkritumos.
Mūsdienu sabiedrība ir kļuvusi vieglprātīga attieksmē pret ēdienu un iegādājas daudz par daudz produktu, neaizdomājoties par produktu efektīvu izmantošanu. Vienkārši sakot, mēs pārāk labi dzīvojam un pārāk daudz varam atļauties nopirkt. Ja vēl pirms dažiem gadu desmitiem padomju režīmā gandrīz vai mirām badā, tagad esam nonākuši otrā galējībā: veikalos var iegādāties ļoti daudz un dažādu produktu un preču. Bezatlikumu pārtikas patēriņš ikdienā ir tīrā stereotipu laušana un domāšanas veida pārplānošana – gan sabiedrībai kopumā, gan galvenokārt katram individuāli. To ir vieglāk izdarīt, domājot ne tikai par globālām tendencēm un principu kā tādu, bet ar nelielu savtīguma devu – domājot par sevi, savu labsajūtu un arī maciņu.
Mani visvairāk motivē tieši finansiālais aspekts. Nu padomā, tu visu nedēļu strādā, rukā un tev nekam nav laika. Tu par nopelnīto sapērc ēdienu, tad daļu aizlaid postā, nepaspējot izlietot, bet daļu izmet ārā neefektīvā gatavošanas procesā vai kā pārpalikumu. Pilnīgs stulbums! Kā tad iepirkties un gatavot gudri? Piekopjot bezatlikuma pārtikas patēriņa dzīvesveidu, 80% no veiksmīga iznākuma ir sagatavošanās. Padalīšos sešos vienkāršos principos, kurus ievērojot, iespējams iepirkties un gatavot daudz gudrāk un saturīgāk.
NEEJ UZ VEIKALU NEĒDIS!
Pārtikas atkritumu mazināšanā viens no galvenajiem pamatprincipiem ir – neejam veikalā izsalkuši! Tas ir pats sliktākais, ko var darīt. Veikals ir Disnejlenda pieaugušajiem ar maku. Izbadējies cilvēks instinktīvi ņem visu, arī to, ko viņam nemaz nevajag, nopērkot daudz par daudz. Tas
ir vissvarīgākais – veikalā nepieņemt nekādus lēmumus! Ja zini, ka no iepirkšanās nevari izvairīties, bet šausmīgi gribas ēst, apēd kaut ko un tikai tad ej uz veikalu.
ARĪ IEPIRKŠANĀS IR JĀIERAKSTA KALENDĀRĀ!
Vislabākais praktiskais padoms, kā iepirkties saprātīgi, ir plānot iepirkšanos, turklāt šim nolūkam var izmantot Rimi e-veikalu un ietaupīt laiku. Svētdienas vakarā apsēdies un saproti, kas tev nākamnedēļ jādara. Un ne tikai, ar ko jātiekas un kad jāaiznes uzvalks uz ķīmisko tīrītavu, bet arī ēdiena iegādi. Izlem, kad un kur dosies iepirkties, lai zinātu, cik dienām jāsaplāno iepirkumu saraksts. Lai nav tā, ka pēdējā mirklī skrien uz ātro uzkodu bodīti un pārmaksā par cīsiņu – tā ir bezatbildība gan pret ēdienu, gan savu veselību.
PĀRDOMĀ, KO UN CIK CILVĒKIEM GATAVOSI!
Tātad svētdienas vakarā uzliec savu šopinga mūzikas izlasi, saproti, kas tev jau ir ledusskapī, paskaties uz termiņiem un saplāno, cik laika reāli pavadīsi mājās un ko gatavosi. Pirms dodies iepirkties, brīdi padomā, ko darīsi šonedēļ vai vismaz dažās turpmākajās dienās. Izvērtē, cik bieži un cik cilvēkiem gatavosi mājās, vai dosies ciemos, bet varbūt ēdīsi ārpus mājas. Ja negaidi ciemos visu ģimeni un lielāko nedēļas laiku pavadīsi ārpus mājas, visticamāk, nav vērts gatavot lielo katlu ar makaroniem un iepirkt pamatīgus svaigas gaļas krājumus.
PĀRBAUDI, KAS AIZMIRSIES LEDUSSKAPĪ!
Izveidot pārtikas produktu depozītu ledusskapī ir vieglāk nekā uzkrāt pensijai. Par to ikviens var uzskatāmi pārliecināties savos ledusskapjos
un virtuves skapīšos: kādreiz uz iedvesmas viļņa vai akcijas ietvaros iegādātie produkti slēpjas tālākajos plauktu stūros, lai pēc ilgākas aizmirstības nonāktu atkritumos. Labāk ir reāli izvērtēt savas spējas un vajadzības un to, cik ilgi katru iegādāto produktu var uzglabāt, lai lieki netērētu resursus un naudu. Reizi nedēļā uztaisi inventarizāciju – fiksi paskaties, kas ir ledusskapī. Stāv divas krējuma burkas? Tātad trešo nevajadzēs. Vienveidīga pārtika? Nopērc tikai trūkstošo. Pārlieku daudz produktu? Gājienu uz veikalu vari izlaist. Saldēti produkti? Ļoti labi, tos var lieliski izmantot. Piestiprini redzamā vietā lapiņu ar sarakstu, kas ir tavā ledusskapī, lai varētu veikli orientēties, kas un cik daudz jāpērk.
IEPĒRCIES PĒC SARAKSTA!
Izdomā laicīgi, ko gribi uztaisīt ēst, cik daudz cilvēku to ēdīs un kādus produktus tev vajag, un to arī pērc – tas noteikti mazinās potenciālos ēdiena pārpalikumus! Lai būtu vieglāk atcerēties, pieraksti uz lapiņas vai telefonā un iepērkoties turi sarakstu acu priekšā. Piemēram, Mans Rimi mobilajā lietotnē vari izveidot sev vajadzīgo produktu sarakstu, kur redzēsi arī savus iecienītākos produktus. Mans padoms – pēc iespējas veiklāk sapirkt visu vajadzīgo, par ko nolemts jau iepriekš, un doties prom, lai daudzie kārdinājumi neaizved neceļos. Te arī ideāls risinājums ir iepirkšanās e-veikalā, jo tad noteikti pieturēsies pie konkrēta pirkumu saraksta, kas liks vairāk padomāt, ko tieši gatavosi, un būs mazāk iespēju iekārot nevajadzīgus našķus.
KO ES NO ŠĪ VĒL VARU PAGATAVOT?
Ideāli, ja gatavo, paturot prātā – vairāk uz šķīvja, mazāk miskastē! Produktu šķietami neēdamās daļas lielākoties ir ļoti garšīgi pagatavojamas vai arī noderīgas citu ēdienu gatavošanai. Ja ir brīvs laiks, noteikti vari interneta plašumos pameklēt oriģinālus veidus, kā citur pasaulē mizo, griež un sagatavo dažādas ēdiena sastāvdaļas. Nākamajā lappusē ir arī daži mani ieteikumi.
Lielas pārmaiņas nekad nenāk viegli, nevienam tas nav izdevies vienkārši, un neviena kampaņa vai reklāma te nelīdzēs. Katram pašam jāatrod savi iemesli, kāpēc mainīt paradumus. Viens ir skaidrs – ātrums nav zero food waste draugs. Lai ieviestu jaunus dzīvesveida principus, būs vajadzīgs laiks un pacietība. Tāpēc atrodi savu lielo ieguvumu no bezatlikuma pārtikas patēriņa. Lai kas tas būtu – sanāk izdevīgāk, nepatīk iet uz veikalu vai tāpēc, ka Grēta tā teica, – galvenais, lai tā ir tava izvēle, un tad arī nebūs grūti to īstenot.