Sākums. Kafijas pupiņa
Kafija ir auglis, kas aug uz tā saucamās “kafijas jostas” – valstīs, kas atrodas aptuveni 2000 kilometru uz ziemeļiem un dienvidiem no ekvatora subtropu klimatiskajos apstākļos, lai kafija varētu efektīvi augt un tikt pārstrādāta. Uz koka aug kafijas ķirši, un ķiršos esošie kauliņi ir tas, ko mēs saucam par kafijas pupiņām. Mērojot mēnešiem ilgu ceļu pa jūru, zaļās pupiņas nonāk kafijas grauzdētavā, kur tās pārtop brūnās, baudāmās kafijas pupiņās.
Šajā brīdī kafija jau ir kļuvusi baudāma, tāpēc cilvēki, kas izvēlas kafijas pupiņas, dod priekšroku kafijai tās pamata formātā. Kafiju grauzdējot, notiek dabisko cukuru karamelizācija, organisko skābju šķelšanās un aromātu attīstība, un kafijas pupiņa kalpo kā mazs konteiners, kas visas šīs vērtības sevī uzglabā līdz brīdim, kad tiek samalta. Līdz ar to, maļot kafijas pupiņas tieši pirms pagatavošanas, no kafijas iegūsi visintensīvāko garšas un aromāta baudījumu. Turklāt kafijas pupiņas ļauj vizuāli noteikt kafijas kvalitāti – ja tās ir vienmērīga izmēra un formas, nesalauztas un nebojātas, tas ir pirmais kvalitātes apliecinājums. Taču, lai kafijas pupiņas varētu baudīt, nepieciešamas iekārtas – vai nu kafijas dzirnaviņas, vai kafijas automāts, kas tās samaļ pirms pagatavošanas. Tas ir jūtams ieguldījums mājas virtuvē. Izvēloties dzirnaviņas, nav ieteicams pirkt lētākās, jo tās maļ ļoti nevienmērīgi, un malums būs daudz nekvalitatīvāks, nekā izvēloties jau fasētu, maltu kafiju. Ja izvēlies kafijas automātu, rēķinies, ka tas ikdienā ir cītīgi jātīra un ilgtermiņā prasa papildu servisu un rūpes. Bet, ja esi gatavs investēt, kafijas pupiņas noteikti sniedz pilnvērtīgāko kafijas baudīšanas pieredzi.
Malta kafija
Izvēloties maltu kafiju, tu izvēlies vienkāršāko kafijas pagatavošanas veidu. Šī kafija ir gatava baudīšanai. Lai gūtu maksimālu iepriecinājumu, izvēlies kafiju, kuras malums atbilst tavam kafijas pagatavošanas veidam. Parasti uz iepakojuma ir norādīts, kuram veidam tā ir vispiemērotākā: piemēram, īpaši smalki malta kafija būs neaizstājama mokas kanniņā, taču nederēs franču presei, jo smalkie biezumi izkļūs cauri sietam. Maltās kafijas galvenais trūkums ir manāmi zemāka aromāta intensitāte un ātrāka oksidācija – jau 15 minūtes pēc malšanas kafija ir zaudējusi teju 60% aromāta, un dabiskās eļļas sakalst aptuveni 3 mēnešus pēc malšanas, zaudējot krēmīgo tekstūru. Maltas kafijas kvalitāti var pildzināt, pērkot to mazākos iepakojumos un uzglabājot noslēgtā traukā sausā un tumšā vietā. Šādas kafijas pagatavošanai nav nepieciešams speciāls aprīkojums, tāpēc malta kafija ir visdraudzīgākā maciņam.
Kafijas kapsulas
Visbeidzot, kafijas kapsulas ir tirgū salīdzinoši jaunākais kafijas baudīšanas veids, kas ieguvis popularitāti, pateicoties vienkāršajai pagatavošanai – mājas apstākļos ir iespējams pagatavot kafejnīcas līmeņa espreso dzērienus. Nepieciešams tikai salīdzinoši lēts kafijas automāts, kurā ievieto kapsulu. Viss darbs, kas saistīts ar kafijas precīzo malumu, dozēšanu un presēšanu, ir jau izdarīts pirms iepildīšanas kapsulā. Papildinot šo espreso ar putotu pienu, iegūsi lielisku kapučīno vai cafe latte, un tas viss tavā mājas virtuvē. Šis noteikti ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā mājās ienest Itālijas kafijas kultūru. Taču, lai arī kapsulu automāti ir krietni lētāki nekā pupiņu automāti, pati kafijas kapsula ir ievērojami dārgāka par pupiņām, jo pagatavošanas tehnoloģija ir ietverta pašā kapsulā. Tik un tā tas ir izdevīgāk nekā pirkt kafiju kafejnīcās. Vēl viens nepatīkams elements kafijas kapsulās ir pati kapsula – tā bieži tiek izgatavota no materiāliem, kas dabā nesadalās vai arī netiek šķirota, tāpēc, izvēloties kapsulas, aicinu meklēt kompostējamās vai biodegradable kapsulas, kas dabiski sadalās, vai arī nogādāt kapsulas uz speciāliem kapsulu šķirošanas punktiem.
Neatkarīgi no vēlamā kafijas pagatavošanas veida kafijas baudītājus vieno fakts, ka mums rūp kafijas garša. Neesmu sastapis nevienu, kam kafijas garša būtu vienaldzīga. Tāpēc atliek vien izvēlēties sev vēlamo kafijas veidu, ļauties dažādībai.