Ilze Auzere

Mūsdienu Latvijas garša: Jāņi un Līgo senāk un šodien

Padomi • 16. Jūnijs, 2021
Jāņu un Līgo svētku tradīcijas, protams, laika gaitā ir mainījušās, un tam ir daudz skaidrojumu. Padomju laiki darīja savu; tagad, globalizētajā pasaulē, kurā iekļāvusies arī Latvija un latvieši, rodas jaunas izmaiņas. Tomēr ar prieku konstatēju, ka vēlme turēties pie senām tradīcijām ir liela.
 

Interesanti, ka populāri kļuvuši arī vasaras saulgrieži 21. jūnijā, kas gadu simteņiem atzīmēti ne vien Latvijā, bet arī visā Eiropā. Folkloras cienītāji šos svētkus svin gan Brīvdabas muzejā, gan visā Latvijā – pilsētās un pie dabas. Sanāk svinēt divreiz – vasaras saulgriežus un Līgo! Trimdas latvieši visus šos gadus ir svinējuši arī Jāņus. Lielākā daļa cilvēku tos tiecas svinēt dabā vai laukos. Daudzi vēlas attiecīgi saposties – dāmas kleitās, stilizētos vai īstos tautastērpos, un arī vīrieši īpaši pacenšas.

Tikmēr Līgo vakara un Jāņu dienas galds un ēdieni lielā mērā turpina senās tradīcijas. Protams, mūsdienās šašliks un džins ar toniku gozējas uz galda līdzās Jāņu sieram un alum, bet fīlingu tas nemaina! Pašu siets, tirgū vai veikalā pirkts, saulgriežu simbols – siers kā saulīte – neizpaliek nevienā svētku galdā. Jaunie kartupelīši ar sviestu, speķi vai gaileņu mērci (ja ir laimējies dabūt šīs pirmās sēnītes) vai kartupeļu salātu veidolā vienmēr ir klātesoši svētku maltītē, tāpat kā pīrāgi. Izvēle veikalos un maiznīcās ir varena – visām gaumēm, arī veģetāriešiem – ar spinātiem, olu, sieru. Var pat nopirkt saldētus pīrāgus un smalkmaizītes – patiešām gardas, atliek vien izcept krāsnī. Labs modernās pasaules pienesums!

Rasols aizvien ir cieņā, bet papildināts ar grieķu, itāliešu, spāņu un pat Taizemes garšām. Lielo salātu izvēli nosaka uzsvars uz veselīgu ēdienu, kurā ir mazāk kaloriju. Tāpēc arī Jāņu repertuārā parādās daudz vistas un zivs ēdienu. Ja agrāk latviešu salāti tika gatavoti ar skābu krējumu, tagad pieejamas dažādas mērces: Jāņu galdā bieži redzēsim tomātus ar pesto vai tortiljas čipsus ar gvakamoles mērci, kuras pamatā ir avokado, – tas tagad ir vasaras ēdiens gandrīz katrās mājās. Runājot par čipsiem, nevienas dārza viesības nav iedomājamas bez tiem. Un ko tikai latvieši nav izgudrojuši! Ne tikai desmitiem dažādu garšu čipsu no kartupeļiem, bet arī fritētus burkānus, bietes un kale lapas!

Kotlešu vietā es gatavoju gaļas bumbiņas dažādās mērcēs. Daudzus gadus man bija māja pie jūras, tāpēc Jāņos iecienīju zivis – tās pašas reņģes var būt ļoti gardas. Tā kā mūsdienās ir pieejamas arī citas jūras veltes, tad arī garneles nokļūst uz Jāņu galda, un ne tikai manās mājās vien.

Ēdiena garša ir svarīga, taču ne mazāka nozīme ir tā pasniegšanai. Katriem svētkiem ir sava noskaņa. Jāņos tā ir īpaša, jo svinam skaistāko gada laiku. Te nu ir tas prieks galdu klāt ar lina galdautiem, salikt lauku puķes māla vāzēs, sagriezt kalmes, ozolu lapas, papardes, jasmīnus un izkaisīt pa grīdu vai terasi, lai smaržo un raisa īpašās Līgo vakara izjūtas! Tad arī sarūpētais ēdiens garšo labāk un autentiskāk. Viss, ko ceļam galdā, pieder pie mūsdienu Latvijas garšas!

Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienu Silmačos” tradīcijas nedrīkst pazust. Tāpēc:

“Lai iedzeram, lai svinam

Šai Jāņu vakarā,

Jo rītu skaidri zinām,

Būs sukas tā vai tā!”

Lai skaisti svētki!


Populārākie raksti