Rimi klients – pārmaiņu vēstnesis 2024 – Agnese Andersone
Aicinājām Agnesi uz īsu sarunu, lai noskaidrotu, ko viņai nozīmē pārmaiņu vēstneša balva un kāds bijis viņas ceļš uz ilgtspējīgāku ikdienu.
Kas, tavuprāt, ir Rimi klients – pārmaiņu vēstnesis? Kādas īpašības iemieso šāda persona?
Esmu novērojusi, ka vārds “pārmaiņas” daļai sabiedrības primāri asociējas ar kādām revolucionārām izmaiņām, kam ir ievērojama un tūlītēja ietekme. Man gan šķiet, ka ilgtspējas jomā pārmaiņas varam veidot katrs pats – ar daudzām, šķietami nelielām aktivitātēm, kas kā pilieni jūrā sanāk kopā un top par vilni, kam jau ir lielāks spēks. Iet uz veikalu ar kājām, nedrukāt čeku, izmantot auduma maisiņu, – šādi jau būsim spēruši pāris solīšus tuvāk ilgtspējīgākām izvēlēm. Ja maltītes saplānojam un uz veikalu dodamies ar jau pārdomātu iepirkumu sarakstu (pie tā cenšos pieturēties arī es), visticamāk, būs mazāk produktu, kas mājās sabojāsies un nonāks atkritumos. Virtuve ir mana stihija, un man ļoti patīk improvizēt. Esmu guvusi iedvesmu no Rimi piedāvātā Iztukšo ledusskapi risinājuma un Pipara recepšu video vietnē Facebook.
Kopumā mans mērķis vienmēr ir izmantot produktus maksimāli – pagatavot saplānotu maltīti, no šodien neapēstā radīt gardus un nebijušus ēdienus rītdienai, tādējādi mazinot atkritumos izmesto pārtiku.
Šis ir arī viens no iemesliem, kāpēc nereti pieeju pie produktiem ar pēdējo dienu termiņiem jeb “oranžajām uzlīmēm”, un sajūtos labāk, ka tas nenonāks atkritumos, bet gan priecēs kā garda ēdiena sastāvdaļa. Šīs oranžās uzlīmes sniedz arī ļoti plašas improvizācijas iespējas, jo nekad jau nevar zināt, kas veikalā būs pieejams šoreiz.
Kāpēc nolēmi pieteikties Rimi pārmaiņu vēstneša balvai?
Esmu cilvēks, kam patīk izteikt komplimentus, pateicību, sniegt atgriezenisko saiti tiem, ar ko sadarbojos. Aizpildot pieteikumu, jutos patiesi iedvesmota. Jutu, ka Rimi man kā klientam sniedz daudzas iespējas izdarīt izvēles, kas saskan ar manām vērtībām ilgtspējas jomā. Šī viena viļņa sajūta nemanāmi arī pārtapa pieteikumā. Es neuzskatu, ka esmu mainījusi pasauli, nebūt ne. Taču daloties ar saviem paradumiem ģimenē un ar draugiem, ceru, ka tas iedvesmos arī viņus, un līdz ar mani šajā pilīšu jūrā pievienosies vēl citas. Kopā tās noteikti veidos vilni, kam ir spēks nest mūs ilgtspējīgas nākotnes virzienā.
Kas, Tavuprāt, ir ilgtspējīgas patēriņa izvēles? Kādas izvēles pati īsteno ikdienā?
Mani biedē tas, cik daudz cilvēce veido atkritumus, kā piesārņo jūras, pļavas un mežus. Tāpēc pirmā lieta, kas man saistās ar ilgtspējīgu patēriņu, ir potenciālo atkritumu mazināšana ar savām izvēlēm. Piemēram, pērku mazāk apģērbus un apavus, taču lietoju tos biežāk un ilgāk. Iegādājos no pārstrādātiem materiāliem ražotu apģērbu vai cita veida preces – arī tas dod patīkamu apziņu, ka šie materiāli nav nonākuši atkritumos. Nedzenos pakaļ jaunākajām tehnoloģijām ar jaunu telefonu katrus pāris gadus. Svētkos arvien biežāk kā dāvanu izvēlos piedzīvojumus, nevis lietas. Kad vien iespējams, mašīnu atstāju stāvvietā, un pārvietojos kājām – gan veselīgāk man, gan mazāks piesārņojums videi. Un visnotaļ arī iepakojumu daudzums ir biedējošs. Ja vien iespējams, cenšos iegādāties sveramas preces. Un, protams, šķiroju atkritumus un mācu to saviem bērniem.
Kādi ir Tavi trīs ieteikumi katram, kas grib spert soļus pretim ilgtspējīgākai ikdienai?
Pirmkārt, atmest domu – ko tad es tur varu ietekmēt? Sākam katrs pats ar sevi, kaut vai ar vienu mazu solīti. Sākt šķirot atkritumus, netecināt ūdeni zobu tīrīšanas laikā, iegādāties atkārtoti lietojamu iepirkumu maisiņu – to var katrs. Un tas jau ir solis ilgtspējības virzienā.
Otrkārt, pārdomāt savu ikdienu kopumā – mājsaimniecības paradumus un tradīcijas. Tad izvērtēt, ko un kā varat pārveidot, aizvietot, lai dzīvotu videi draudzīgāk.
Treškārt, apdomāt, kādu šo pasauli gribam redzēt paši, kādu to gribam nodot tālāk saviem bērniem, bērnu bērniem. Svaigs gaiss, tīrs ūdens, meži, pļavas un dzīvā daba. Tāda ir mana idilliskā pasaule, ko gribētos baudīt pašai un saglabāt nākamajām paaudzēm. Tas mani mudina nepievērt acis, un izdarīt to, kas ir manos spēkos, lai tas piepildītos.
Vai 2025. gadā plāno ieviest vēl kādus jaunus ilgtspējīgas izvēles paradumus savā ģimenē? Kādus?
Visnotaļ esošie paradumi saglabāsies un tiks attīstīti, pieslīpēti. Noteikti vēlētos vairāk iegādāties preces bez iepakojuma (sveramas, beramas, lejamas utt.), taču neesmu vēl atradusi optimālo variantu, kā to realizēt. Tiklīdz būs tāda iespēja, veidošu kompostu no virtuvē “saražotajiem” pārtikas atlikumiem, un tad jau… Zinu, ka kādreiz tas dārziņš man būs (nu tāds maziņš), bet vai kāda roze tur ziedēs, kas zina. Bet varbūt izdosies pašai izaudzēt kaut vai kādu sīpolu un ķiploku ražu pašpatēriņam.