Rimi un Servisa suņu biedrība TEODORS īpašā akcijā aicina ziedot suņu apmācībai

Jebkurš servisa suns ir sava saimnieka tilts ar sabiedrību, kā arī veselības un dzīves kvalitātes uzlabotājs. Servisa suņi ir cilvēku acis un rokas: tie palīdz veikt dažādus ikdienas uzdevumus – pārvietoties, novilkt drēbes, pasniegt vajadzīgos priekšmetus, tāpēc kopā ar saimnieku drīkst iet visur, arī veikalā un kafejnīcā. Suns-pavadonis palīdz cilvēkiem ar redzes traucējumiem, savukārt suns-asistents – cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai pilnvērtīgi apmācītu un izaudzinātu vienu prasmīgu suni-pavadoni vai suni-asistentu, ir vajadzīgi divi gadi un vismaz 25 000 eiro.
Viena no organizācijām, kas Latvijā nodarbojas ar servisa suņu apmācīšanu un aprūpi, ir 2013. gadā dibinātā Servisa suņu biedrība TEODORS. Tā ir sabiedriska organizācija, kas darbojas uz ziedojumu un brīvprātīgā darba principa, lai veicinātu cilvēku ar invaliditāti, tai skaitā bērnu, pilnvērtīgu iekļaušanos sabiedrībā ar servisa suņu palīdzību. Biedrība par saviem suņiem rūpējas visā to mūža garumā – no kucēna vecuma līdz pensionāra gadiem. Šobrīd biedrības aprūpē ir 12 servisa suņi, no kuriem deviņi ir suņi-pavadoņi, viens – suns-asistents, un divi jau devušies pensijā. Biedrība sadarbojas ar 7 kanisterapijas suņu saimniekiem, kuru suņi regulāri dodas uz Bērnu slimnīcu pie mazajiem pacientiem, uz bibliotēkām un pansionātiem.
“Pagājušā gada rudenī Latvijā bija reģistrēti ap 20 suņu-pavadoņu, bet vienlaikus mums ir ap 10 000 cilvēku ar redzes traucējumiem. Tātad šobrīd uz 500 vājredzīgiem vai neredzīgiem cilvēkiem Latvijā ir tikai viens suns-pavadonis. Apmācīts suns-pavadonis var strādāt aptuveni līdz 11–12 gadu vecumam, ja veselība to atļauj. Astoņi no mūsu suņiem jau ir vecāki par astoņiem gadiem, tāpēc ir vajadzīga jaunā maiņa. Mūsu biedrībā vien šobrīd rindā uz suni-pavadoni gaida vienpadsmit cilvēki, bet rindā uz suni-asistentu – seši. Tas nav vienas dienas jautājums – paiet vismaz divi gadi, līdz suns tiek apmācīts un kopā ar turētāju nokārto nepieciešamās prasmju pārbaudes,” stāsta Servisa suņu biedrības TEODORS valdes locekle Līga Ķikute.
Pavadoņa un asistenta darbam galvenokārt tiek apmācīti labradora un retrīvera šķirnes suņi, kuriem ir izteikta vēlme palīdzēt un izpatikt saimniekam. Visaugstākā servisa suņu izglītība ir suņiem-pavadoņiem: apmācīts suns-pavadonis saprot aptuveni 50 komandas, bet ar atbilstošu apmācību var iemācīties vēl daudz vairāk. Savukārt kanisterapijā slimnīcās visbiežāk darbojas samojedu šķirnes suņi, kuri ir vienīgie suņi bez agresivitātes gēna.
“Ja vairumam cilvēku suns ir mīļdzīvnieks un draugs, kam tiek iemācītas dažas komandas vispārējai pieklājībai un paklausībai, tad cilvēkiem ar redzes vai kustību traucējumiem apmācīts suns ir veids, kā būt patstāvīgiem un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Arī terapijas suņu sniegtais uzmundrinājums un mierinājums var dāvāt cerības staru un tuvināt atveseļošanos. Līdztiesīga un iekļaujoša vide, kurā ikviens jūtas vajadzīgs, novērtēts un spēj pilnvērtīgi baudīt dzīvi, ir nobriedušas un patiesi ilgtspējīgas sabiedrības pamatā. Esam gandarīti, ka varam būt partneri labdarības kampaņā, kas veicina šādas vides veidošanu, un aicināt mūsu pircējus pievienoties un atbalstīt sev ērtākajā veidā – ziedojot TEODORS mājaslapā vai iegādājoties Rimi privātās preču zīmes produktus mājdzīvniekiem,” saka Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite.
Servisa suņu biedrība TEODORS atgādina: svešinieki servisa suni nedrīkst glaudīt, barot, uzrunāt un veidot ar viņu acu kontaktu, jo tas var novērst suņa uzmanību un izraisīt bīstamu situāciju saimniekam! Servisa suņus var atpazīt pēc īpašiem iemauktiem vai vestītes. Biedrības TEODORS suņi-pavadoņi valkā iemauktu ar sarkanu krustu, suņi-asistenti – vestīti ar uzrakstu “Suns-asistents, neglaudīt, nesarunāties, izvairīties no acu kontakta”, terapijas suņi – vestīti ar uzrakstu “Terapijas suns”, bet kucēnus var sastapt vestītēs ar uzrakstu “Es trenējos, es būšu suns-pavadonis!”.
Ziedot Servisa suņu biedrībai TEODORS var biedrības mājaslapā https://www.teodors.org.