Ogļu vai malkas grili ir pieejami ļoti lielā sortimentā – no vienreiz lietojamiem līdz milzīgiem griliem, uz kuriem var pagatavot maltīti vairākiem desmitiem cilvēku vienlaikus. Klasiskie šašlika grili jeb mangali būs labākais variants, ja vēlies grilēt uz iesmiem. Atvērtā tipa grils, kas parasti ir metāla trauks uz kājiņām, var tikt izmantots gan grilēšanai uz iesmiem, gan izmantojot resti. Viens no jaunievedumiem grilu pasaulē ir vertikālais grils: pateicoties iesmu izkārtojumam, tauki netek uz oglēm, tādējādi saglabājot konstantu grilēšanas temperatūru. Ja vēlies izbraukt pie dabas vai doties pārgājienā, noteikti labākais un ērtākais variants būs pārnēsājamais grils vai restīte grilēšanai uz ugunskura – viegli uzstādīt un pēc tam savākt.
Ja šogad esi nolēmis iegādāties jaunu grilu, iesaku investēt labā gāzes grilā, ja vien tu neplāno to visu laiku transportēt pa Latvijas labākajām piknika vietām un neesi kaismīgs ogļu grila fans. Gāzes grils tevi nepievils, tas ir ļoti ērts, viegli kopjams, un cepšana tajā būs tīrā izklaide.
Ogles vai malka? Vienīgā lielā atšķirība, izvēloties iekuram ogles vai malku, ir laika patēriņš. Izvēloties malku, sākumā būs jāpagaida, kamēr tā sadegs līdz oglēm. Grila iekurināšanai lieliski noder čiekuri un citi izkaltuši dabas materiāli. Izvēloties grila ogles, atceries: ja tās ir iepakotas papīra maisā bez plastikāta, to arī var lietot kā iekuru.
LAIKS ĶERTIES PIE GRILĒŠANAS. IZVĒLOTIES PRODUKTUS GRILĒŠANAI, JĀATCERAS, KA CUKURS ĀTRI KARAMELIZĒJAS UN DEG. TAS NOZĪMĒ, KA GAĻA, ZIVIS VAI AUGĻI, KAS MARINĒTI SALDĀS MARINĀDĒS, ĀTRI APDEGS.
Viens no risinājumiem ir pacelt grila resti maksimāli augstu, tālāk no oglēm, taču arī karstumam jābūt mazākam un cepšanas laiks būs ilgāks.
Grilējot turi pie rokas divas pudelītes: vienu ar tīru ūdeni, otru – ar eļļu. Eļļa palīdzēs paaugstināt temperatūru, ja redzi, ka produkts necepas gana intensīvi. Tas biežāk notiek ar produktiem, kuros nav tauku, piemēram, vistas fileju, garnelēm vai balto zivi. Vienkārši uzpilini nedaudz eļļas un turpini cept. Esi uzmanīgs: eļļa arī viegli uzliesmo! Ūdeni izmanto gadījumos, kad oglēs sāk parādīties tieša uguns. Tā grilēšanai nav vajadzīga, tā tikai sadedzinās produktu, nevis izceps.
Šašlika gabaliņus iesaku spraust uz iesmiem cieši vienu pie otra. Tāpat arī lielākus dārzeņus var likt uz iesmiem. Lielākas zivs filejas iesaku gatavot uz restēm, saspraužot tās ar rozmarīna zariņu vai bambusa iesmu. Lai pagatavotu sīkākus produktus – garneles, augļus un pat ogas, ideāls risinājums ir grilam paredzētas pannas. Tās uzkarst tāpat kā restes, taču nav ar tik lieliem caurumiem, līdz ar to dārzeņi nevar izkrist cauri oglēs.
Grilējot zivs filejas, tās var ietīt folijā ar sviestu un zaļumiem, tad fileja izdosies nedaudz sautēta. Foliju ar zivi uz dažām minūtēm ierokot jau dziestošās oglēs, zivs iegūs karameļu un dūmu garšu.
CEPOT UZ OGLĒM, UZ KARSTĀM GRILA RESTĒM, PIEMĒRAM, STEIKU, IESAKU UZ OGLĒM UZMEST IZMĒRCĒTUS ROZMARĪNA VAI KADIĶA ZARIŅUS, LAI PIEŠĶIRTU GAĻAI KŪPINĀJUMA GARŠU.
Tāpat var rīkoties ar jebkura veida šašliku. Pagatavo uz grila arī augļus – viegli kūpināts bumbieris, marinēts citronā ar medu un krustnagliņām, ir ļoti gards! Lielāko daļu augļu un dārzeņu grilē ar visu mizu, tad tie neizjuks un iegūs patīkamu garšu. Un, protams, atceries arī par saldajiem kārumiem, kas gatavoti uz grila – parastais vai marshmallow zefīrs būs tieši laikā!
Grila tīrīšana. Kad esi beidzis grilēt, uzliec vāku, ja tāds ir, un aiztaisi šīberi. Ļauj grila oglēm atdzist pilnībā. Tad vari to iztīrīt un nolikt lietošanai citā reizē. Ja esi piknikā un vēlies grilu maksimāli ātri atdzesēt, iesaku grila ogles atdzesēt ar smiltīm un, pilnīgi atdzisušas, iebērt tās maisā, bet grilu viegli iztīrīt ar mitru salveti.
Novēlu tev saulainu laiku un gardus, izcilus grila ēdienus!
*Nepieciešamība; tāds, bez kā nevar iztikt.