Laura Valaine
Rimi Bērniem labsajūtas eksperte, ārste-psihoterapeite

5 vienkāršas idejas, kā pēc darba dienas pavadīt laiku ar bērnudārznieku

Izglītība • 20. Aprīlis, 2023
Darba dienas noslēgumā vecākiem parasti ir manāms nogurums, bet bērnudārzniekam tieši pretēji – enerģijas vai emociju uzplūdums un izteikta gribēšana pēc mammas un tēta uzmanības. Kā sabalansēt savu nogurumu ar bērna nepieciešamību pēc vecāku laika? Par to stāsta “Rimi bērniem” labsajūtas eksperte, ārste psihoterapeite Laura Valaine.

Vismaz 20 minūtes dienā

Kā saspringtajā dienas ritumā ieplānot kvalitatīvu laika pavadīšanu ar bērnu? “Aicinātu vecākus sevi nevainot, ja reizēm neizdodas veltīt bērnam pietiekami daudz laika. Atcerieties, ka viņš nav jāvaktē visu vakaru!” atgādina Laura Valaine.

Bērnam nepieciešamas 20 minūtes dienā nedalīta laika no vecākiem! “Vienkāršs, bet efektīvs paņēmiens – esiet bērnam klāt, bet radošo daļu atstājiet viņa paša pārziņā!” iesaka “Rimi bērniem” eksperte.

Vienkāršas idejas mīļai kopā būšanai

  1. Kopīga došanās uz āra rotaļu laukumu. Bērns, visticamāk, darbosies laukumiņā pats un no vecākiem prasīs, lai viņi redz, ko viņš dara. Nolieciet telefonu un vērojiet savu atvasi, spoguļojiet viņa izdošanās un neizdošanās!
  2. “Lego” vai līdzīgu spēļu likšana. Veidojiet pilsētas, braucamos ceļus, virtuves un rančo. Motīvu un varoņus parasti lieliski izdomā bērni. Reizēm vecākiem pat nekas īsti nav jāuzbūvē – pietiek lēnām likt vienu mašīnu, kamēr bērns izpauž savu radošumu. Līdzdarbošanās dod iespēju klausīties un izzināt, kas mazajam prātā!
  3. Galda spēles, kas aizrauj visu ģimeni. “Cirks”, “Riču raču”, vienkāršas kāršu spēles ir tikai daži no piemēriem. Noteikumi jau ir zināmi, atliek vienīgi spēlēt!
  4. Kopīga zīmēšana. Uzlieciet uz grīdas vai lielāka galda zīmuļu kaudzīti, katram pretī pa vienai baltai lapai un zīmējiet kopā ar bērnu – katrs uz savas lapas. Izzīmējiet emocijas, sašvīkājiet lapu, veidojiet ainavas vai ko citu, kas jūsu un bērna spējās!
  5. Ieslēdziet bērna mīļākās dziesmas un kopīgi dejojiet! Fiziskās aktivitātes gan jums, gan bērnam mazinās spriedzi, radīs prieku un veidos patīkamas pieredzes!

Ja mazais tomēr prasa vēl un vēl?

Tomēr – kā rīkoties, ja bērns atkal un atkal prasa vēl vienu spēles reizi vai vēl piecas minūtes rotaļu laukumiņā? Laura Valaine iesaka: ja tiešām laiks ir

ierobežots, jau pirms aktivitātes uzsākšanas bērnam vajadzētu pateikt, ka laukumiņā varēs pavadīt 20 minūtes vai uzspēlēt spēli tikai divas reizes.

“Kad aktivitātei atvēlētais laiks tuvojas beigām, piemēram, atlikušas piecas minūtes, der bērnam pateikt – drīz dosimies mājās, laiks būs beidzies. Tā mazais varēs sagatavoties tam, ka aktivitāte jāpārtrauc.

Protams, no bērna puses var būt pretreakcija, tomēr svarīgi palikt pie sava,” teic “Rimi bērniem” eksperte.

Ja tomēr var atvēlēt vēl nelielu laiciņu, var atļaut laukumiņā padzīvoties vēl, piemēram, piecas minūtes, bet pēc tam tiešām ir jādodas. “Ja bērns būs pieradis, ka visu laiku var paprasīt piecas minūtes un tad vēl piecas, viņš nesapratīs, kāpēc vienā reizē var dabūt vairāk, bet citā – nē,” būt konsekventiem iesaka Laura Valaine.

Bet vai tiešām nevar ilgāk?

Lai arī bērniem tiešām var pietikt ar 20 minūtēm nedalītas vecāku uzmanības dienā, eksperte iesaka apdomāties, kāpēc nosakām un ierobežojam kopā pavadīto laiku.

“Kāpēc no laukumiņa jādodas mājās pēc divdesmit minūtēm, kas tam ir par iemeslu? Ja iemesls ir situācijai atbilstošs, tad, protams, tas jādara.

Bet, ja, piemēram, vecāks vēlas izberzt māju, tad jautājums – varbūt māja var palikt nekārtīga, taču var pavadīt vairāk laika ar bērnu?

Kādreiz tas noteikti ir iespējams!” paskatīties uz prioritātēm aicina “Rimi bērniem” labsajūtas eksperte.


Populārākie raksti