Bērna pienākumi mājās. Jā vai nē?

Izglītība • 22. Maijs, 2019
Vai bērnam būtu jāuztic mājas darbi, piemēram, trauku mazgāšana vai grīdas slaucīšana? Galu galā rūpes par māju ir pieaugušo atbildība, un vai ar daudziem pienākumiem gan skolā, gan mājās bērnam nebūs par nogurdinošu?

Neraugoties uz to, psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte norāda – dažādu mājas darbu uzticēšana bērniem ir labs veids, kā mācīt atbildību un nepadošanos slinkumam.

Kāds ir ieguvums?
Pildot dažādus darbiņus, bērns mācās rūpēties par sevi, par ģimeni un vidi sev apkārt. Tiek iegūtas prasmes, kas nepieciešamas pieaugušā vecumā, piemēram, ēst gatavošana, mājas uzkopšana, darba plānošana un organizēšana. Palīdzot vecākiem un pildot viņu uzticētos darbus, bērns mācās, ko nozīmē pienākums un atbildība, kā arī darbošanās komandā, ja, piemēram, mājas uzkopšanā piedalās visa ģimene. Savukārt pēc labi padarīt darba, pat ja tas nav bijis patīkams, ir gandarījuma sajūta, un tā ceļ pašapziņu, jo viņš ir bijis spējīgs šādu darbiņu paveikt.

Trīsgadnieks un viņa “es pats”
Apmēram līdz piecu sešu gadu vecumam bērns darba tikumu var iepazīt un apgūt, vērojot vecāku vai bērnudārza audzinātāju rīcību un sekojot piemēram. Taču nevaram gaidīt, ka mazais būs gatavs darbiņus izpildīt regulāri. “Jau no agra vecuma bērnam varam mācīt, ko nozīmē kārtība, taču nekritizējam viņu, ja viņam neizdodas to ievērot,” norāda psiholoģe Iveta Aunīte. Tik mazam bērnam ir cits priekšstats, kas ir tīra istaba vai mantu sakārtošana. Mīkstais lācītis, kas atrodas uz grīdas, nevis plauktā, viņaprāt, tur arī iederas.

Otrs vecumposms, kad bērns ļoti labprāt piedalās mājas pienākumu izpildē, ir pieci gadi

“Ja bērns vēlas palīdzēt mammai vai tētim darbiņos, ļaujiet un viņu par to paslavējiet, un galvenais – esiet pacietīgi,” piebilst psiholoģe. Šāda interese varētu parādīties ap trīs gadu vecumu – tā sauktajā “pats” un “pati” periodā. Tad bērni ļoti grib darboties, bet, tā kā mazajam darbošanās iemaņu īsti nav, rezultāts var būt tālu no izcila. “Pārtīriet, pārmazgājiet vai labojiet ne tik ideālo tad, kad bērns neredz,” iesaka psiholoģe. “Labākai sadarbībai un harmoniskākai saskaņai šajā vecumposmā var palīdzēt darbošanās ar rotaļu un spēļu elementiem, kā arī piedāvājums darīt kopā, kas gan, jāsaka godīgi, trīsgadnieka vecumā var tikt skarbi noraidīts.”

Piecgadnieks veikli mācās
Otrs vecumposms, kad bērns ļoti labprāt piedalās mājas pienākumu izpildē, ir pieci gadi, kad bērna uzvedībā parādās iniciatīva un entuziasms. Vēl viena pozitīva īpašība šajā vecumā – bērnam attīstās kustību atmiņa, kas nozīmē, ka ir viegli apgūt kādas fiziskas aktivitātes: slēpošanu, slidošanu, braukšanu ar velosipēdu un tai skaitā arī saimniekošanu virtuvē. “Izmantojiet šo vecumposmu un māciet bērniem apieties ar sadzīves priekšmetiem, darba instrumentiem un tehniku, protams, ievērojot drošību,” teic Iveta Aunīte.

Bērnam pieaugot, pienākumus var papildināt. Vēlams, lai tie tiktu uztverti kā pašsaprotami, nevis veids, kā šantažēt vecākus – piemēram, darīšu tikai tad, ja vecāki iedos lielāku kabatas naudu.


Darbiņš kā rutīna
Piecu sešu gadu vecumā bērnu var radināt jau pie dažiem rutīnas pienākumiem mājās, kas būtu jādara noteiktos laikos – katru dienu vai pārdienās, piemēram, putekļu slaucīšana, puķu apliešana. Pirmsskolnieks var mācīties pēc spēlēšanās nolikt atpakaļ plauktos mantas, pēc ēšanas ielikt traukus izlietnē vai pat tos noskalot. Svarīgi sekot, lai darbi šajā vecumā ne tikai tiktu izpildīti, bet jau būtu paveikti labi. Kā norāda psiholoģe, ja atļausim piecgadniekam būt paviršam, pieradināsim viņu veikt darbus “pa roku galam” vai “ķeksīša pēc”. “Māciet bērnam mēģināt vēl un vēl, līdz gaidītais rezultāts tiks sasniegts.” Pie sienas vai ledusskapja var piestiprināt tāfeli, kurā attēloti bērna pienākumi. Kad darbiņš paveikts, pie tās pielīmē kādu uzlīmi. Šāds apbalvojums mazo motivēs censties arī nākamreiz.

Ar maksāšanu uzmanīgi
Bērnam pieaugot, pienākumus var papildināt. Vēlams, lai tie tiktu uztverti kā pašsaprotami, nevis veids, kā šantažēt vecākus – piemēram, darīšu tikai tad, ja vecāki iedos lielāku kabatas naudu. Tas nozīmē, ka uzmanieties ar “apbalvojumiem”, jo neskaidru nosacījumu dēļ bērna prasības, kļūstot dumpinieciskākam pusaudzim, var pieaugt un lūgums iznest atkritumu maisu vecākiem var kļūt par ļoti dārgu pasākumu. “Vēlams ar bērnu pārrunāt, ka dažādu mājas darbu izpildīšana ir žests, kā mēs palīdzam cits citam ģimenē, un, protams, var būt gadījumi, kad vecāki par to atalgo. Taču svarīgi ir vienoties, ka tas nenotiks vienmēr. Ja jūs būtu maksājuši kādam, piemēram, par mauriņa pļaušanu, bet to izdarīt piesakās bērns, tikai tad ir pieļaujama samaksa,” uzskata psiholoģe.


Populārākie raksti