Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Ceļvedis mazuļu rotaļlietu pasaulē

Izglītība • 21. Februāris, 2020
Kā neapjukt rotaļlietu piedāvājumā un izvēlēties zīdainim piemērotākās, stāsta sertificēta fizioterapeite, Rimi Bērniem eksperte Jekaterina Bovtramoviča.

rotaļlietas zīdainim

Kad zīdainis sāk spēlēties?
Mazulim līdz trīs mēnešu vecumam vairāk par jebkuru rotaļlietu ir nepieciešama vecāku klātbūtne, siltums, glāsti un sarunas. Gribot mazajam sniegt visu labāko, nereti vecāki pārspīlē ar bērnistabas ierīkošanu, sagādājot jaundzimušajam lietas, kas viņam nemaz nav vajadzīgas. Viens no ieteikumiem: bērnam rotaļlietas sākt piedāvāt tikai tad, kad viņš ir sācis spēlēties ar savām rociņām, tās aplūko un aktīvi izrāda interesi par apkārtējo vidi – vēro apkārtni, ar skatienu seko cilvēkiem, kas atrodas blakus, aplūko gultas malu, satver segas maliņu un paceļ to pie acīm. Tas notiek aptuveni trīs mēnešu vecumā.

Atsakāmies no…
Lieku kairinājumu zīdainim sagādās rotaļlietas, kas atrodas it kā blakus, taču viņam nav aizsniedzamas, piemēram, skanošs karuselis virs gultas vai mantiņas, kas piestiprinātas virs aktivitātes paklājiem. Priekšmeti, ko mazais var tikai aplūkot, bet nespēj aizsniegt, novērš viņa uzmanību no rokām, kas ir dabisks attīstības process. Virs gultiņas piestiprināti grabuļi arī vēlākā periodā neveicinās bērna apzinātas roku darbības un intensīvu spēlēšanos, jo viņš tos nevar pats paņemt, kustināt, grozīt, pievilkt sev tuvāk vai aizstumt prom no sevis. Zīdainim nav nepieciešamas rotaļlietas, kas ir skaļas un kustīgas. Tās, protams, pievērš mazuļa uzmanību, taču tā nav viņa izvēle – spēlēties ar tām vai ne, un viņš nevar pateikt, ka ir piekusis no kustīgās mantiņas ņirboņas, līdz ar to satrauksies un pēc tam var būt nemierīgs.

rotaļlietas zīdainim

Pirmās rotaļlietas
Trīs līdz četru mēnešu vecumā zīdainis sāk pētīt visu, kas atrodas viņa tuvumā, un cenšas to satvert. Bērna kustības sākotnēji ir nedrošas, un viņš nespēj novērtēt attālumu, kā arī visu mēģina satvert ar vienu aptverošu tvērienu, kustinot visu plaukstu. Tāpēc šajā vecumā jāpiedāvā viegli satverami priekšmeti.
Piecu mēnešu vecumā viņš izvēlēto rotaļlietu paņem jau ar mērķtiecīgu kustību, spēj ar to darboties: aptaustīt, saspiest, vēl mazliet vēlāk – mantu jau krata un šūpo, un pārliek no vienas rokas otrā. Vispiemērotākā rotaļlieta šajā vecuma posmā – no 3–6 mēnešiem – ir neliels, košas krāsas kokvilnas lakatiņš. Tas ir viegls, nevar traumēt mazuli, labi satverams un nekrīt laukā no rokām, tāpēc ar to var spēlēties ļoti ilgi salīdzinājumā ar citiem priekšmetiem. Vēl var piedāvāt pītu bumbiņu, lellīti vai dzīvnieciņu no auduma vai gumijas, jo arī tie nav smagi un tos var veikli satvert. Neizvēlieties rotaļlietas, kurās ir pīkstuļi, jo zīdainis, nejauši tās saspiežot, var izbīties no pēkšņās, spalgās skaņas.

zīdainis

Vai vajag grabulīti?
Maziem bērniem prieku un izbrīnu izraisa grabulīši, taču fizioterapeite tos neiesaka līdz sešu mēnešu vecumam tā iemesla dēļ, ka bērns šajā vecumā vēl nesaprot, kas tad rada šo skaņu. Tā vietā labāk mazulim piedāvāt rotaļlietas, kuras kustinot viņš pats rada skaņas, piemēram, koka riņķīši, kuri ieskanas, tos sasitot kopā. Tā bērns var vienlaikus redzēt kustību un saklausīt tās laikā radīto skaņu.
Savukārt otrajā dzīves pusgadā bērns jau sāk saprast grabulīša kopsakarību – purinot to, mazais to vēro, savukārt, ja mantu nekustina, ieklausās klusumā; tad viņš atkal aplūko grabulīti, sāk to kratīt un priecājas par radīto skaņu, smaida un smejas.

zīdainis

Met un rāpo pakaļ
Zīdaiņa rotaļlietām jābūt pēc iespējas dažādām – no dažādiem materiāliem. Atkārtoti pieskaroties rotaļlietām no auduma, koka, plastmasas vai gumijas un aptaustot tās, bērns gūst atšķirīgu pieredzi. Pēc sešu mēnešu vecuma mazais nu jau spēj atšķirīgi satvert dažādus priekšmetus, piemēram, klucīti viņš satvers ar pirkstiem, bet grabulīti paņems aiz kātiņa, aptverot to ar visu plaukstu.
Mazajam noteikti patīk eksperimentēt ar dažādo mantu izraisītajām skaņām, tāpēc viņš šos priekšmetus met, grūž, sit vienu pret otru. Bērna rotaļa – aizmest mantu un pēc tam “līst” vai aizrāpot pakaļ. Vecākiem jāpiedāvā rotaļlietas, ko var mētāt, bet lai tās nebūtu bīstamas, piemēram, mīksti klucīši. Bumba bērnam būtu jādod tad, kad viņš ir spējīgs to sasniegt – vai nu veļoties, vai rāpojot.

rotaļas ar zīdaini

Kustinām pirkstiņus
Kad bērna pirkstu kustības kļūst arvien smalkākas un viņš tos izmanto arvien aktīvāk – piemēram, cenšas iebāzt caurumos un šķirbās, mēģina satvert ar tiem podziņas vai aukliņas –, tad jau var gādāt rotaļlietas, kas veicina mazuļa pirkstu darbību. Tā var būt mīksta grāmatiņa vai kāds dzīvnieciņš, kluči ar aukliņām un dažādām niansēm. Tomēr nekādā gadījumā nedot maza izmēra priekšmetus, ko bērns var nejauši norīt, iebāzt degunā vai ausīs.

zīdainis

Laiks klučiem
Mazulis, kurš jau apgūst sēdus pozīciju, apmēram pēc deviņu mēnešu vecuma labprāt darbosies ar vairākiem priekšmetiem vienlaikus, tas ir, krāmēs priekšmetus spainī vai liks trauciņus vienu virs otra. Šajā vecumā bērnam patīk vērot, kā notiek kustība, – ja viņš ieliek bļodā karotes un pēc tam šo bļodu apgāž. Tas ir jautri! Šajā laikā jārūpējas, lai mazulim būtu pieejamas mazākas un lielākas, apaļas un stabilākas, dziļākas un seklākas bļodiņas vai spainīši, groziņi vai kārbiņas. Tas ir arī laiks, kad sākt apgūt būvniecības iemaņas un celt mājas no lielāka izmēra klučiem.

zīdainis


Populārākie raksti