Pirms bērns ir ieradies mājās, lieliski, ja vecāki ne tikai ir sarūpējuši viņam nepieciešamās lietas, bet ir arī padomājuši, kā jaundzimušais iekļausies ģimenes dzīves telpā. Jāpārdomā, kur mazais gulēs, kur būs viņa apkopšanas zona, cik ērti būs bērnam nomazgāt dupsi un kur būs izvietotas viņam nepieciešamās lietas.
Ekspertes uzsver, ka mammai jānodrošina pēc iespējas tāda vide, lai viņai būtu ērti un ātri apkopt mazuli, kas palīdzēs ekonomēt laiku.
Iekārtojot telpu, svarīgi padomāt ne tikai par bērna vajadzībām – domājot par sevi, mamma palīdzēs gan pati sev, gan mazulim.
Ko nepieciešams iegādāties
- Autokrēsliņš. Lai bērnu atvestu mājās no dzemdību iestādes un ceļš mājup būtu drošs, ir nepieciešams autokrēsliņš. Svarīgi, lai tas ir tieši jaundzimušajam pielāgots un atbilstošs bērna vajadzībām.
- Gultiņa, matracis, gultas veļa. Gultiņu, stingru matraci un mazulim piemērotu gultas veļu vērts sarūpēt jau laikus. Jāatceras, ka spilvenu zīdainim nevajag!
- Pārtinamā virsma. Ergonomiski iekārtota vieta, kur pārtīt un apkopt mazuli, ir vēlama, jo tas ne tikai būs ērti, bet saudzēs arī pieaugušā muguru. Vecākiem būs vieglāk gan saģērbt, gan apkopt bērnu, gan ar viņu parunāties.
Mazuli uz paaugstinātas virsmas nedrīkst atstāt vienu ne mirkli, tāpēc zīdaiņa apkopes zonai jābūt pārdomātai – nepieciešamās apkopes lietas jāizvieto rokas stiepiena attālumā, lai nebūtu jānovēršas no mazuļa.
- Skapītis, plaukti bērna apkopes lietām. Lai rīta tualete vai ikdienas pārģērbšana būtu droša, visas nepieciešamās lietas turiet vienā vietā. Iespējams, jāiegādājas vai mazuļa lietām jāatvēl kāds atsevišķs skapītis vai plaukts.
- Atkritumu tvertne. Lai istaba ātri vien nepārvērstos juceklī, iegādājieties nelietu atkritumu tvertni izlietotajām autiņbiksītēm.
- Higiēnas piederumi:
- autiņbiksītes;
- vienreizējie autiņi var būt noderīgi, dodoties pie ārsta, mazuļa gaisa peldēm, ciemojoties;
- vates tamponi acu un ādas kroku kopšanai. Acu un nabas kopšanai parasti lieto tīru ūdeni. Ja no acīm vai nabas novērojami kādi izdalījumi, jākonsultējas ar ģimenes ārstu;
- dibena kopšanai noderēs cinku saturošas ziedes. No tautas medicīnas var lietot kartupeļu cieti, bet par citu līdzekļu izmantošanu vajadzētu konsultēties ar ārstu;
- šķērītes nagu griešanai;
- maigas zīdaiņiem paredzētas ziepes – parasti nav nepieciešams lietot tās katru dienu, vēlams ar ziepju lietošanu neaizrauties, taču reizēm tās ir nepieciešamas;
- var noderēt mitrinošs krēms – ja vecākiem šķiet, ka mazuļa āda ir sausa un to nepieciešams ieziest ar kādu krēmu, var lietot viegli mitrinošu;
- mitrās salvetes var būt noderīgas izbraukumos, mājās vēlams mazuli mazgāt ar ūdeni;
- ja bērns dzimis ziemā, var noderēt mazuļu sejas krēms, kas domāts pret vēja un sala iedarbību un nesatur ūdeni. Šādus krēmus lieto 30 minūtes pirms došanās laukā, ja temperatūra ir noslīdējusi zem nulles atzīmes.
- Paladziņi, autiņi, segas, marles autiņi. Mājās ienākot mazulim, parasti novērojams, ka ļoti noderīgi ir dažādi auduma materiāli. “Autiņi var noderēt arī zīdaiņa pozicionēšanai, bet viegls lakatiņš vai mazas lupatiņas var kalpot kā pirmā mantiņa mazulim jau ap viena mēneša vecumu,” teic Jekaterina Bovtramoviča. Dažādi auduma materiāli noder, apkopjot bērnu – atraugu sagaidīšanai, piena atgrūšanai.
- Termometrs. “Tas var noderēt, tomēr – ja mazulim temperatūra paaugstinās virs 38 grādiem, labākais ir sazināties ar bērna ģimenes ārstu vai zvanīt uz konsultatīvo tālruni, ja tas noticis ārpus ģimenes ārsta darba laika. Jaundzimušajam bez konsultēšanās ar speciālistu zāles nevajadzētu dot,” uzsver Sanita Mitenberga.
- Vanniņa. Peldināšana un mazgāšana ieteicama diezgan drīz pēc atgriešanās mājās no dzemdību nama. Nevajadzētu aizrauties un pirkt dažāda izmēra vannas, pietiks ar vienu, jo pārāk ilgi bērnu vannot mazā vannā nevajadzētu; diezgan ātri var sākt vannot lielajā vannā.
- Pakaviņš vai spilveni. Pakaviņš noderēs gan zīdaiņa pozicionēšanai, gan ērtākai zīdīšanai. Pakaviņu var aizstāt arī ar spilveniem, kas palīdz māmiņai ieņemt ērtāku pozu, zīdot mazuli, – tos var likt zem rokām, aiz muguras.
- Pastaigām – kulbu rati. Jaundzimušo parasti liek kulbu ratos. Ja ir vēlēšanās un mammai ir nepieciešams doties ārpus mājas bez ratiem, ieteicams labāk lietot slingu, nevis somu. Taču arī slings nav lieta, kas parasti būtu jāpērk steidzami.
- Soma mazuļa lietām. Svarīgi atrast tādu somu, kas ir ērta vecākiem.
Noderīga būs soma ar daudz nodalījumiem, lai varētu salikt gan salvetes, autiņbiksītes, gan drēbes, paladziņus un citas mazulim nepieciešamās lietas. Soma noderēs, gan dodoties pie ārsta, gan ejot pastaigās un citur.
- Lietas mazuļa barošanai. Ja māmiņa bērnu nebaro ar krūti, ir vērts padarīt barošanas procesu ērtu. Var iegādāties gan pudelīšu sildītāju, gan termosu un sterilizatoru.
- Īpaši mammai. Kļūstot par mammu, sievietei ir vērts atcerēties arī par sevi, savām vajadzībām un labsajūtu. Atbilstošas higiēnas preces, barošanas veļa, ērts un patīkams naktskrekls var uzlabot māmiņas komfortu. Ja mamma zīda mazuli, noderēs ziedes krūšu galu kopšanai. Iespējams, mammai nepieciešama kāda savelkoša josta, par kuras lietderību var konsultēties ar ārstu.
Šīs lietas var noderēt, bet nav pirmās nepieciešamības:
Ligzdiņa mazuļa guldīšanai. Šāds pirkums noteikti nav pirmās nepieciešamības prece, bet to var izmantot bērna pozicionēšanai.
Groziņi uz ritenīšiem. Šādos ir ērti guldīt jaundzimušo un to pārvietot – to var paņemt līdzi uz virtuvi, ja māmiņa gatavo ēst vai ēd pati. Šajā mazulis pirmajos mēnešos var arī gulēt, tikai jāseko līdzi, lai groziņš zīdainim būtu drošs – kad mazais kļūst kustīgāks, veļas, jāseko, lai nepārveļas pāri malai.
Piena pumpis. Arī šis nav jāpērk uzreiz, šādas ierīces iegādi var apsvērt vēlāk.
Rācija vai mazuļu kamera. Ja bērns guļ citā istabā vai piemājas teritorijā, ar rāciju vai kameru var sekot līdzi viņa miegam.
Lasi vēl – kāpēc zīdainim nav nepieciešami karuseļi un šūpuļkrēsliņi.