Jaundzimušā pūriņš. Kas vajadzīgs un kas nē?
Konsultē "Rimi Bērniem" eksperte, ārste – pediatre Sanita Mitenberga.
Bērna pūriņu vislabāk plānot racionāli, izsverot, kuras lietas var iegādāties jaunas, kuras – aizņemties, vai pirkt lietotas. Vairākas lietas var iekļaut arī vēlamo dāvanu sarakstā tiem radiem un draugiem, kas nāk audzībās.
Pirmās drēbītes pērc apdomīgi
Bērniņš nevarēs iztikt bez drēbītēm. Lai arī tās ir tik skaistas un mīlīgas, neaizraujies ar mazo “lācīšu” pirkšanu lielos daudzumos! Pirmajā dzīves mēnesī mazulis aug ļoti strauji un daudz ko no nopirktā, iespējams, pat neuzvilksit. Pirmās drēbītes mazulim derēs tikai pirmajam, otrajam mēnesim. Pilnīgi pietiekami būs, ja tiks sarūpēti 5 apģērba komplekti.
Neizvēlies apģērbu, kuram ir šņores un bantes, jo tas var apdraudēt mazuļa drošību, ir lielāks nožņaugšanās risks. Novērtē, vai izvēlētajām bikšelēm vai rāpulītim ir viegli nomainīt autiņbiksītes.
Mazos krekliņus jeb "bodijus", rāpulīšus un jaciņas izvēlies ar aizdari priekšā, noderēs cepurītes gan siltam, gan vēsākam laikam, trīs pāri īso zeķīšu, cimdiņi, ko uzvilkt pirmajās dzīves nedēļās.
Apģērba biezums atkarīgs no tā, kad bērniņš piedzims – ziemā vai vasarā. Pērkot apģērbu, izvēlieties izmēru lielāku apģērbu. Lai arī sākumā drēbīte var būt nedaudz par lielu, jau dažu nedēļu laikā mazulis tajās “ieaugs”.
Tuvojoties rudens un ziemas periodam, nevar aizmirst par āra kombinezonu. Tam jābūt tik ērtam, lai mazo var piesprādzēt auto sēdeklī.
Pirmās higiēnas lietas
Noteikti vajadzētu padomāt arī par mazuļa aprūpes un higiēnas preču iegādi. Laicīgi jānopērk vienu paku mazākās autiņbiksītes, vates tamponus, mitrumu necaurlaidīgos paladziņus. Tāpat noteikti būs nepieciešamas mazuļiem paredzētās ziepes, kāds šampūns un manikīra šķērītes ar noapaļotiem galiem. Noderēs arī kāds maigs flaneļa autiņš, kurā mazo maigi ietīt pēc vannošanas.
Nereti vecāki jau pirms mazuļa piedzimšanas dodas uz aptieku, lai iegādātos ne tikai higiēnas preces, bet arī dažādus pretkoliku līdzekļus un citus preparātus. Ar medikamentiem jābūt uzmanīgiem - tie jāiegādājas tikai tad, kad tiešām rodas nepieciešamība, turklāt, konsultējoties ar ārstu.
Kur gulēs bēbītis
Nākamais nozīmīgais pirkums ir guļvieta mazulim – gultiņa vai šūpulītis. Ja ir izvēlēts šūpulis, jāņem vērā, ka tas būs izmantojams tikai pirmos trīs dzīves mēnešus. Pēc tam bērniņš no tā būs izaudzis - kļūstot kustīgākam, šūpulis nav droša vieta, kur bēnam uzturēties. Gultiņā jāieklāj matracis, sedziņa, palags, taču nekādā gadījumā spilvens. Mazuļiem spilvenu var sākt piedāvāt pēc gada vecuma. Sarūpē 2-3 dažāda biezuma segas. Ja mazuli plānojat ņemt savā, vecāku, gultā, jau iepriekš sameklējiet informāciju par drošību, kas jāņem vērā.
Drošībai un ērtībai
Nepieciešama lieta mazulim ir auto sēdeklītis, kas noteikti jāņem līdzi, jau dodoties uz dzemdību iestādi. Ērtākai zīdīšanai noderēs arī pakaviņš vai lielā bumba, uz kuras vēlāk mazulis varēs vingrot.
Lietas, bez kurām var iztikt
Nepērc lietas, kas nav nepieciešamas uzreiz pēc piedzimšanas. Piemēram, barošanas krēsliņu, sarežģītas rotaļlietas, šūpuļkrēsliņu vai ķengursomu. Iespējams, daudz kas tiks uzdāvināts, bet var gadīties, ka konkrēti tavam mazulim nemaz nepatiks sēdēt ķengursomā. Tāpat bērnam tiešām nav nepieciešami plīša lāči un zaķi, ar kuriem piekrauta gultiņa, un muzikālo karuseli jaundzimušam bērnam arī noteikti nevajag.
Ieteicamo lietu sarakstu izmanto tikai kā atgādinājumu, ko varētu pirkt, nevis kā obligāti nopērkamo lietu sarakstu!
Foto: Shutterstock