Kad ģimenē ienāk māsiņa vai brālītis
Atgādinājums vecākiem
“Gandrīz katrā ģimenē pienāk brīdis, kad bērns sāk lūgt vecākiem māsiņu vai brālīti,” stāsta psiholoģe Iveta Aunīte. Viņasprāt, vairumā gadījumu jaunumu, ka pieteicies mazulis, kas drīz vien ģimenē ienāks kā pilnvērtīgs ģimenes loceklis, vecākais bērns uzņem ar prieku. Taču prieks var mīties arī ar apmulsumu un satraukumu – kas tagad notiks ar mani? “Tāpēc svarīgi, ka vecāki, gaidot otru bērni, ik dienas turpina savam pirmdzimtajam stāstīt, cik ļoti viņu mīl un vienmēr mīlēs, ka arī turpmāk mamma un tētis ar viņu spēlēsies, lasīs kopā vakara pasaciņas,” atgādina psiholoģe.
Dāvana mazulim
Kamēr vēl mazākais ģimenes loceklis mammas vēderā, tikmēr lielais brālis/māsa kopā ar vecākiem var mazajam sarūpēt kādu īpašu sagaidīšanas dāvaniņu – tā var būt uzzīmēta vai citādi radoši pagatavota apsveikuma kartīte vai ar vecākiem kopā izvēlētas mazuļa drēbītes vai kāda zīdaiņa “mīļlietiņa”. Brīdī, kad mazais piedzims, vecākais bērns arī jutīsies īpaši, ka var savam brālītim/māsiņai pasniegt paša sarūpētu dāvanu. Tāpat ļaujiet visiem ģimenes locekļiem piedalīties iepirkšanās procesā – izvēlēties mazulim gultiņu, ratus, drēbes. Lielu prieku sagādās, ja arī vecākajam bērnam tiks iegādāts kāds tērps, kas apliecina viņa jauno lomu, piemēram, T krekls ar uzrakstu “Vecākais brālis” vai “Lielā māsa”.
Svarīgi, ka vecāki, gaidot otru bērni, ik dienas turpina savam pirmdzimtajam stāstīt, cik ļoti viņu mīl un vienmēr mīlēs, ka arī turpmāk mamma un tētis ar viņu spēlēsies, lasīs kopā vakara pasaciņas
Šķirstot foto albumu
Kad bērns uzzina, ka tiek gaidīts brālītis vai māsiņa, vecākiem nākas uzklausīt viņa jautājumus, kā tad viņš ir ieradies šajā pasaulē. Tāpēc mazuļa gaidīšana var būt arī jauks laiks, kad “atvērt atmiņu lādi”. Sarīkojiet ģimenes foto vakaru. Izstāstiet bērnam mammas un tēta iepazīšanās stāstu, parādiet kāzu foto un, protams, vecākā bērna bildes, kurās viņš ir vēl zīdainis. Stāstiet, kāds viņš ir bijis maziņš, kā uzvedies, kas viņam paticis. “Ja vecāki atceras un stāsta jaukus gadījumus par vecāko bērnu, tas ļauj viņam justies gribētam un mīlētam. Un svarīgi šo sajūtu vairot arī tad, kad piedzimst mazulis. Vecākiem jāpilda savs solījums un katru dienu jāvelta laiks arī savai vecākajai atvasei, ar viņu rotaļājoties, pārrunājot dienas notikumus, radot sajūtu, ka vecākajam būt ir lieliski,” teic Iveta Aunīte.
Speciāliste uzsver, ka vecākiem jābūt gataviem, ka viņu pirmdzimtais var izrādīt arī negatīvas emocijas – greizsirdību, dusmas vai vilšanos
Taisnīguma princips
Ja vien tas ir iespējams, vēlams, lai jau no pirmās dienas, kad mazulis ir klāt, ģimenē būtu palīgi – vecvecāki vai mīļa auklīte –, kas nodarbosies ar vecāko bērnu, paspēlēsies ar viņu, aizvedīs uz rotaļu laukumu vai pulciņu, citiem vārdiem – darīs visu, lai māsiņas vai brālīša ienākšana ģimenē neizjauktu vecākā bērna ierasto dienas ritmu. Lai arī vecākais brālis/māsa, viņš tik un tā ir bērns un vēlas justies tāpat kā iepriekš. “Ja jaunākais bērns saņem kādu privilēģiju, piemēram, guļ vecāku guļamistabā, vēlams, lai pēc taisnīguma principa arī vecākais bērns kaut ko iegūtu, piemēram, pēdu masāžu pirms gulētiešanas,” padomu sniedz psiholoģe.
Attiecības veidojas lēnām
Speciāliste uzsver, ka vecākiem jābūt gataviem, ka viņu pirmdzimtais var izrādīt arī negatīvas emocijas – greizsirdību, dusmas vai vilšanos. Kad mājās tiek atvests jaundzimušais, pret kuru jāizturas ļoti uzmanīgi, lielajam brālim/māsai var šķist, ka viņš ir piemānīts. Kur tad ir tas brālis vai māsa, kas ar viņu tagad spēlēsies? Pareiza vecāku rīcība – ļaut bērnam izjust šo dažādo emociju kokteili, nedusmoties uz viņu, ja viņš labprātāk izvēlas pavadīt laiku savā istabā un nemaz neizrāda interesi par mazuli. Agri vai vēlu šīs rūpes un brāļa/māsas mīlestība izaugs pati par sevi, ja vien blakus ir mīloši vecāki. Parādiet, kā vecākais bērns var rotaļāties ar mazuli, kā drīkst pieskarties un paglāstīt, ka var vizināt mazo ratiņos vai šūpot šūpulītī, dziedāt viņam dziesmiņas un sarunāties. Tādējādi jūs palīdzēsiet veidot pozitīvu saskarsmi starp bērniem. Laiku pa laikam neaizmirstiet pateikt: “Tu esi brīnišķīga māsa/brālis!”