Kad bērnu sākt radināt iet uz podiņa?
Viena noteikta vecuma, kurā bērnam būtu jāapgūst podiņmācība, nav. Vecākiem ir jāvēro savs bērns un jāsaredz tieši viņam piemērotākais brīdis, kad to uzsākt.
“Uzskatu, ka pavisam mierīgi un bez lieka stresa un gaidām bērnu var sākt mācīt iet uz podiņa ap pusotra gada vecumu. Tas jādara ļoti uzmanīgi, jo, mazuli spiežot, var rasties pretestība. Tāpat bērns var baidīties gan no podiņa, gan no procesa, kā arī izbīties no savas kakas,” stāsta eksperte.
Podiņmācības gaita ir ļoti atkarīga no vecākiem – cik daudz viņi ir kontaktā ar bērnu un sajūt viņu, cik daudz laika ir gatavi šim procesam veltīt.
“Lai apmācītu mazuli doties uz podiņa, nepieciešama ļoti liela pacietība un neatlaidība, taču nekādā gadījumā nedrīkst mazo spiest. Atslēga veiksmīgām atvadām no autiņbiksītēm nav vecāku griba, bet spēja saredzēt, kad bērns tam ir gatavs, un vadīt viņu šajā procesā,” iedrošina Jekaterina Bovtramoviča.
Tomēr tas jāskatās kontekstā ar kopējo bērna attīstību. Ja mazulim ir tendence visu darīt lēnāk, piemēram, ja viņš sāk velties, sēdēt, staigāt vēlāk nekā citi bērni konkrētajā vecumā, tad arī podiņapmācību vajadzētu uzsākt vēlāk.
Bērnu sēdini uz podiņa tikai tad:
- kad mazais spēj sevi noturēt stabilā sēdus stāvoklī;
- kad kājas, sēžot uz podiņa, ir saliektas ceļos, nevis iztaisnotas, un pēdas atbalstītas pret grīdu.
Kā uzsākt podiņmācību?
- Izskaidro! Kad esat nolēmuši uzsākt podiņapmācību, pastāstiet bērnam, ko tas nozīmē, ko no viņa vēlaties sagaidīt.
- Izvēlies podiņu. Vislabāk izvēlēties stabilu, vienkāršu podu, uz kura bērnam ir viegli un ērti apsēsties. Viņam jāieņem ērta, stabila poza – kājas ceļos saliektas, pēdas atbalstītas pret grīdu.
- Iekārto vietu. Podiņam vajadzētu atrast nemainīgu vietu. Tas jānovieto uz grīdas, lai būtu stabils.
- Ievēro dienas režīmu. Kad ir uzsāktas apmācības, labi ir ievērot dienas režīmu un tajā iekļaut iešanu uz poda: pēc pamošanās, pēc ēšanas, pirms ārā iešanas un pirms došanās gulēt.
- Neapstājies! Ja uzsākāt podiņapmācību, turpiniet to!
Iespējams, ka labāk bērnu sākt radināt iet uz podiņa tieši gada siltajā periodā, kad ir mazāk drēbju un mazajam vieglāk sajust, ja bikses kļūst slapjas. Ja mazulim tiek lietotas auduma autiņbiksītes, tas var veicināt ātrāku podiņa lietošanas apguvi.
Ko nedarīt?
- Nevajag likt uz poda bērnu, kurš vēl nesēž.
- Ja bērns ļoti pretojas, nevajag viņu spiest sēdēt uz podiņa.
- Netirgojies! Nevajadzētu mazajam par pasēdēšanu uz poda piedāvāt, piemēram, konfekti vai iespēju noskatīties multiplikācijas filmu. Tas var radīt pretēju efektu – bērns var ļoti ciesties tikai tādēļ, lai saņemtu atalgojumu. Viņam jāsaprot, ka to dara sevis dēļ.
- Ieteicams izvairīties no muzikālajiem vai cita veida interaktīviem podiņiem. Tie arī ir daļa no pirkšanas un pārdošanas metodes.
- Ja apmācības process ir jau uzsākts, nevajadzētu kādā mirklī atkal atgriezties pie autiņbiksītēm, jo tā ir vieglāk.
Vai vajadzētu atteikties vienā mirklī?
“Rudenī vai ziemā noteikti neieteiktu no autiņbiksītēm atteikties uzreiz, vienā mirklī. Ir auksts, un, ja būs slapjas bikses, bērns var saaukstēties,” saka “Rimi bērniem” eksperte. “Tā var darīt vasarā, kad ir silts, dzīvošanās pa āru ir kā norūdīšanās pasākums un bērns skraida plikiņš. To, vai mazulis šādā veidā iemācīsies iet uz poda, gan nevar droši pateikt.”
Pa dienu biksītes, pa nakti autiņbiksītes?
Līdz noteiktam vecumam pa nakti bērns nespēj kontrolēt savu urināciju, tāpēc ir pieņemami, ja pa dienu mazais dzīvojas ar biksītēm un dodas uz podiņa, bet pa nakti viņam uzliek autiņbiksītes.
“Speciāli naktī modināt bērnu, lai viņš aizietu uz podiņa, nevajag, jo mazulim miegs ir ļoti svarīgs.
Ja bērns pamostas pats, viņam var piedāvāt aiziet uz poda,” teic Jekaterina Bovtramoviča.
Ja bērns jau ilgāku laiku no rīta mostas ar sausām autiņbiksītēm, var mēģināt tās pa nakti vairs nelikt un no autiņbiksītēm atvadīties pavisam.