Pirmie soļi bērna peldēšanas apguvē. Padomi vecākiem

Izglītība • 11. Jūlijs, 2017
Lai ūdens prieku baudīšana būtu droša, peldēt būtu jāmāk gan lieliem, gan maziem. Kādi būtu pirmie soļi peldētprasmes apguvē bērniem, stāsta sertificēta fizioterapeite, peldēšanas trenere Diāna Ņikitina.

peldēšana bērniem

Lai bērns iemācītos peldēt, vispareiāk būtu viņu vest apmācībā pie speciālista - peldēšanas trenera, jo dažkārt vecāki, labu gribot, bērnus sabiedē (ienes pārāk dziļi ūdenī, liek bērna galvu zem ūdens u.c.). Savukārt pēc tam sadraudzēšanās ar ūdeni notiek daudz grūtāk.

Sadraudzēšanās ar ūdeni
Peldētprasmes apguve parasti sākas jau no mazām dienām ar pieradināšanu pie ūdens – vecāku uzraudzībā plunčājoties vannā vai regulāri apmeklējot bēbīšu peldēšanu. Parasti nopietna mācīšanās peldēt notiek 5 līdz 7 gadu vecumā, kad bērns sāk mērķtiecīgi saprast, kas ūdenī notiek un ko pieaugušais no viņa sagaida. Līdz tam peldēšanas treniņi ir “draudzēšanās ar ūdeni”. Divu līdz piecu gadu vecumā parasti bērns vēl gluži nespēj iemācīties peldēt, bet viņš var apgūt spēju turēties virs ūdens, pareizi ieelpot un izelpot, aizturēt elpu.

peldēšana bērniem

Peldētprasme caur rotaļu
Lai iemācītu bērniņu peldēt, uzmanība ir jāpievērš daudzām lietām: mērķtiecīgiem vingrinājumiem, elpošanai, peldēšanas tehnikas elementiem, palīglīdzekļu izmantošanai, bet galvenais tam – vai mazais peldētapmācībai tiešām ir gatavs. Un ne mazāk svarīgi – vai gatavi ir paši vecāki.

Pirmās iemaņas rodas caur rotaļām – šļakstīšanos, bumbu ķeršanu ūdenī, smagāku priekšmetu, piemēram, ūdenī nogrimušu, krāsainu riņķu meklēšanu.

Nebūs pareizi uzreiz stiept atvasi ūdenī, lai mācītu peldēt. Pirmās iemaņas rodas caur rotaļām – šļakstīšanos, bumbu ķeršanu ūdenī, smagāku priekšmetu, piemēram, ūdenī nogrimušu, krāsainu riņķu meklēšanu. Tādā veidā bērns iemācās ne tikai aizturēt elpu, kad tas nepieciešams, bet arī droši pārvietoties pa ūdeni, kas ir svarīgs priekšnosacījums peldētprasmes apguvei.
Lai peldētapmācība noritētu veiksmīgi, svarīgi ir iemācīties pareizi izelpot. Sākumā bērns trenējas ūdenī caur muti pūst burbuļus, kad tas izdodas, burbuļus mēģina pūst zem ūdens caur degunu.

peldētapmācība bērniem

Nepieciešamais inventārs
Ja vecāki nolemj bērnu vest apgūt peldētprasmi pie peldēšanas trenera, viņš izraudzīsies, kādi palīglīdzekļi konkrētajam bērnam būs nepieciešami – uzroči, speciāla peldēšanas josta, “nūdele” vai paliktnītis.
Ja peldētapmācība notiek mājas apstākļos vecāku uzraudzībā, jāatceras, ka noteikti jāizmanto kādi drošības palīglīdzekļi – iepriekš minētā josta, uzroči vai veste. Peldriņķis šim mērķim nebūs piemērots. Vēl jāņem vērā, ka peldēšanai optimāls ūdens līmenis ir bērnam līdz padusēm, jo svarīgi, lai mazais jebkurā brīdī var brīvi un stabili nostāties uz kājām.
Bērns noteikti jutīsies ērtāk un drošāk, ja viņam būs peldēšanas brilles, jo labāk redzēs, kas notiek zem ūdens, kā arī tas netecēs acīs uzreiz pēc izniršanas.

Foto: Artūrs Martinovs


Populārākie raksti