Svinam pavasara brīvlaiku! Idejas saturīgai laika pavadīšanai
Kopīgs ģimenes projekts – tā ir nodarbe, kuras procesā ģimene kopā kaut ko pēta, izzina, izveido, uzbūvē vai eksperimentē. Tas ir veids, kā paplašināt savas zināšanas un vienlaikus tas ir veids, kā stiprināt savstarpējās attiecības, iepazīt vienam otru tuvāk caur darbību, kā arī šis būs jauns ģimenes sarunu temats, ko pārspriest un atcerēties.
1. Koku pētīšana
No āra ienes bērza, liepas, ābeles vai kāda cita koka zarus, liek tos vāzē ar ūdeni un katru dienu (gan no rīta, gan vakarā) fotografē tos. Fotogrāfijas uzņem katru dienu visas nedēļas garumā. Svētdien jāizskata uzņemtās fotogrāfijas, tajās varēs redzēt, kurā brīdī pumpuri ir sākuši vērties vaļā un “pārvērtušies” par mazām lapiņām.
Papildu informācijai: Ievāciet informāciju par kokiem Latvijā! Piemēram, vai zinājāt, ka Latvijas mežos ir sastopamas vairāk nekā 50 koku un krūmu sugas un ka pamata kokaudzi Latvijā veidot tikai astoņu koku sugas?
2. Eskperiments ar ziediem
Vai esat mēģinājuši mainīt ziedu krāsu? Baltas rozes, gerberas vai neļķes, kā arī citus ziedus ir iespējams nokrāsot jebkurā krāsā. Nepieciešama caurspīdīga stikla vāze vai burka, tajā ielej siltu ūdeni un piepilina pārtikas krāsvielu (vismaz 20 pilienu), kuru rūpīgi samaisa. Eksperimentu veic vairākos traukos, krāsas ieteicams izvēlēties dažādas, piemēram, sarkanu, zilu un zaļu. Zieda kātus saīsini tā, lai tie paliek 10 līdz 15 cm gari, un liec krāsainajā ūdenī. Ja izmanto dažādus ziedus, pēc tam var salīdzināt, kuri iekrāsojas ātrāk. Pirmo efektu vajadzētu redzēt pēc 4 līdz 8 stundām. Ziedi paliek krāsaini, jo puķes caur kātiņu uzsūc krāsaino ūdeni, nogādājot to līdz pat baltajām ziedlapām.
3. Ripojošās bumbas trase
Lai izveidotu trasi, pa kuru ripināt bumbiņas, nepieciešams – kartons, līmlente, šķēres, stikla vai plastmasas bumbiņas, kā arī fantāzija. No kartona izveido dažāda garuma un platuma caurules (var izmantot arī tualetes papīra rullīšus), tās veido tādas, lai bumbiņa varētu izripot cauri. Cauruļu galus var nogriezt nedaudz slīpi, lai bumba varētu iekrist no vienas caurules otrā. Pie sienas vai skapja ar līmlenti pielīmē izveidotās caurules, lai bumbas ceļš veidotos virzienā no augšas uz leju. Caurulēm nav jābūt izkārtotām cieši vienai otras galā, tās var būt ar nelielu atstarpi un dažādu slīpumu.
4. Saules sistēmas kustīgais modelis
Kas ietilpst saules sistēmā? Saules sistēma sastāv no saules, kā arī astoņām dažāda izmēra un izskata planētām - Merkurs, Venera, Zeme, Marss, Jupiters, Saturns, Urāns un Neptūns. Lai vairāk izpētītu un izprastu šo tēmu, izgatavo kustīgu saules sistēmas modeli.. Planētas var darināt no dažāda izmēra putuplasta vai papīra bumbām, nokrāsot atbilstīgās krāsās. Vienkāršākais veids, kā planētas atrādīt, ir tās secīgi izkārtot uz kartona. Vari izveidot arī sarežģītāku modeli, kur planētas ir iekārtas aukliņā un piestiprinātas pie metāla stieples.
Tāpat plašu informāciju par saules sistēmas planētām, to izkārtojumu, lielumu un attālumu no Saules iespējams uzzināt, izmantojot kādu no aplikācijām, piemēram, “3D solar system for kids 2” (https://itunes.apple.com/us/app/3d-solar-system-for-kids-2-stars-and-planets/id1070845708?mt=8).
Papildu informācijai: Projekta noslēgumā ar ģimeni var apmeklēt “Saules muzeju” (www.saulesmuzejs.lv), kur par saules sistēmu un kosmosu varēsit uzzināt ko vairāk.
5. Eksperimenti. Iespējams, nodarbe “eksperimentēšana” izklausās sarežģīti, tomēr tā nav! Pirmkārt, ir daudzi eksperimenti, ko var veikt no mājās atrodamām lietām, otrkārt, šī nodarbe var izvērsties pārsteigumiem pilna un jautra. Šeit iedvesmai dažādi eksperimenti, ko veicis Rimi bērniem eksperts Klāvs Smildziņš!
Eksperiments – uztaisi sniegu pats!
Jautri un pārsteidzoši eksperimenti ar olām
Foto: Shutterstock.com