Zīdaiņa dienas ritms. Kāpēc tādu ieviest?

Izglītība • 14. Novembris, 2019
Noteikts dienas režīms jeb ritms rada mieru un harmoniju gan mazulim, gan vecākiem. Ritmiski sakārtota ikdienas dzīve ir audzināšanas pieredze un prakse, kas bērnam ļauj labi justies savā ķermenī.

Par svarīgākajiem aspektiem, kas jāzina jaundzimušā un zīdaiņa vecākiem, kuri vēlas sakārtot ikdienas režīmu, stāsta Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga.

Pirmajā dzīves gadā vecāki parasti daudz uzmanības pievērš mazuļa ķermeņa kopšanai, mīļam, fiziskam kontaktam, barošanai, siltam, dabīgam apģērbam. Tas viss ir daļa no dienas ritmu veidojošiem notikumiem. Jo sakārtotāks būs mazuļa dienas režīms, jo drošāk viņš jutīsies.

Ir pavisam normāli, ka jaundzimušais pirmajās dzīves dienās pārsvarā tikai gulēs. Kad būs izsalcis, raudās, tādā veidā paziņojot par savām primārajām vajadzībām

Zīdainim dienas režīms ir tā kārtība, kādā seko viņam svarīgās norises – ēdienreizes, miegs, ikdienas tualete, vakara vannošanās un sazināšanās ar vecākiem. Ja dienai ir noteikts ritms, tam pieskaņojas arī mazuļa organisms. Piemēram, ir vieglāk iemigt, ja iet gulēt vienā un tajā pašā laikā, vienos un tajos pašos apstākļos. Arī gremošanas sistēma ir sagatavota, ja ik pēc noteikta laika mazais ēd. Taču, ja katra diena aizrit atšķirīgi, neveidojas cikliskums, zīdainis ir satraukts, viņš nesaprot, kas ar viņu notiek. Savu apjukumu un trauksmainumu viņš pauž raudot un niķojoties.

Kad sākt veidot režīmu
Veselam mazulim piedzimstot nekādu dienas režīmu uzreiz veidot nevajadzētu. Ir pavisam normāli, ka jaundzimušais pirmajās dzīves dienās pārsvarā tikai gulēs. Kad būs izsalcis, raudās, tādā veidā paziņojot par savām primārajām vajadzībām. Miegs, siltums un ēšana ir pamatvajadzības, kuru apmierināšana ir vecāku galvenais uzdevums.

Vecāki, kuru ģimenē ir vairāki bērni, noteikti būs ievērojuši, ka katrs tomēr ir citāds. Katram ir savs temperaments – viens ir nemierīgāks, mazāk guļ, vairāk raud, bet cits mierīgs un nosvērts, viegli pielāgojas situācijas maiņai un ārējiem apstākļiem.

Cik daudz ir jāguļ zīdainim
Sākumā jaundzimušajam vēl nav stabila diennakts ritma. Viņš tikai pamazām iemācās atšķirt dienu no nakts. Dabīgi bērna bioritms attīstās četru līdz sešu mēnešu vecumā.

Pirmās piecas nedēļas mazais parasti guļ 14–18 stundas diennaktī, pēc tam līdz pirmajai dzimšanas dienai – 10–16 stundas diennaktī. Šie skaitļi ir tikai pieturas punkti, jo katram bērnam ir savas individuālās vajadzības.

Laiks, cik ilgi zīdainis spēj nogulēt nemostoties, ir ļoti dažāds. Dažreiz bērns var gulēt 3–4 stundas no vietas, citreiz tikai divas. Ja pa dienu mazulis netiek pakļauts daudziem un dažādiem kairinājumiem un diena kopumā ir mierīga, tad vakars pienāk līdzsvarots un arī nakts miegs būs mierīgāks.

Dzīves pirmajās nedēļās svarīgākais ir atsaukties un apmierināt zīdaiņa vajadzības nekavējoties, tādējādi ieliekot drošu pamatu viņa dzīves sajūtai

Ja naktī zīdainis pamostas un raud, izņemiet viņu no gultiņas un iedodiet krūti. Mazulis tūlīt sāks zīst un jau zīžot atkal mierīgi aizmigs. Tā nav izlutināšana, ja savu bērnu ņemat rokās, tiklīdz viņš kļūst nemierīgāks. Tieši pretēji – mammas tuvums dod viņam drošības sajūtu. Raudāšana pirmajās dzīves nedēļās jaundzimušajam ir vienīgais līdzeklis, kā citiem paziņot par savām vajadzībām.

Jau pirmajās bērna dzīves nedēļās un mēnešos vecāku uzdevums ir radīt savam mazulim sajūtu, ka pasaule, kurā viņš ir ienācis un turpmāk dzīvos, ir viņam labvēlīga.

Vai barot, kad bērns to pieprasa?
Apkārt daudz tiek runāts, ka mazulis jābaro tad, kad viņš to prasa. Tas ir pareizi, jo, kamēr bērns vēl ir ļoti mazs, mammai jāpakļaujas viņa signāliem.
Ir gan mammas, kuras cenšas strukturēt savu dienas režīmu un vēlas, lai arī mazulim būtu dienas ritms. Abi varianti ir pieņemami, un katrs vecāks pats izvēlas sev un savam mazulim atbilstošāko variantu, norāda pediatre.

Pirmajā dzīves mēnesī zīdainim, kas tiek barots ar krūti, vēdera izeja var būt pat pēc katras krūts barošanas. Bet ar otro dzīves mēnesi vēdera izeja jau ir noregulējusies. Līdz ar to naktī autiņbiksītes mainīt var tikai tad, ja tās tiešām ir ļoti slapjas.

Kamēr bērns vēl ir ļoti mazs, mammai jāpakļaujas viņa signāliem un jābaro, kad viņš to prasa

Ja bērns zīž mierīgi un vienmērīgi, viņš gaisu praktiski neierij, tāpēc otrajā dzīves mēnesī mazulis pēc zīdīšanas vairs nav jāceļ atraudziņas sagaidīšanai.
Ar laiku jaunie vecāki jau atšķir, kad zīdainis ir izsalcis, vai raud, jo ir kādas nepatīkamas sajūtas. Ja mazulim kas sāp, moka gāzes vēderā, viņu nomierināt ar māneklīti vai krūti pat nav iespējams. Ļaujiet bērnam izkliegt savas sāpes un tādējādi atbrīvoties no tām.

Kāpēc ir svarīgi atsaukties visām jaundzimušā vajadzībām
Sanita Mitenberga uzsver, ka dzīves pirmajās nedēļās svarīgākais ir atsaukties un apmierināt zīdaiņa vajadzības nekavējoties, tādējādi ieliekot drošu pamatu viņa dzīves sajūtai, ka līdzcilvēki viņu dzird un rūpējas.

Zīdainim svarīgi dzirdēt vecāku balsi. Saņemiet rokās bērna galviņu – tā viņš jutīsies pasargāts. Naktīs, ja vien viņš nav jābaro, mēģiniet klusiņām parunāt vai maigi glāstīt, līdz viņš atkal iemieg.

Ir bijuši pētījumi, ka bērni, kuru vajadzības tiek laikus apmierinātas, retāk mēģina pievērst sev vecāku uzmanību ar raudāšanu. Viņi intuitīvi jūt, ka vecāki tūlīt būs klāt, ja patiešām radīsies vajadzība. Bērni, kas jau agri ieguvuši šo drošības sajūtu, dziļo uzticēšanos, vieglāk pārdzīvo neveiksmes nekā tie, kam bija jācīnās par vecāku uzmanību.


Populārākie raksti