Par to, kā apmierināt zīdaiņa emocionālās vajadzības, barojot mazuli ar pudelīti, stāsta “Rimi Bērniem” attiecību eksperte Laura Valaine.
Ķermeniskās vajadzības
Zīdīšanas procesā krūts un zīdīšana ir tikai viena komponente, un tad ir daudzas citas, kuras, arī barojot ar pudelīti, iespējams sniegt mazulim. Zīdīšana palīdz veidot drošu piesaisti, nomierina bērnu, rada labsajūtu un īpaši tuvu kontaktu zīdainim ar māti. “Zīdīšanas laikā svarīgs ir ķermeniskais kontakts, jo tas palīdz bērnam izprast savas robežas. Mīloša un maiga ķermeniskā kontakta laikā izdalās oksitocīns, kas uzlabo piesaisti, drošības sajūtu, rada labsajūtu.
Emocionālās vajadzības
Savukārt mīļš acu skatiens, acu kontakts bērnam ļauj justies svarīgam un pamanītam – veidojot acu kontaktu, bērns apjauš, ka mamma viņu redz un pamana. Tas palīdz radīt bērnā sajūtu, ka pie mammas ir drošība, līdz ar to arī pasaule ir droša. Šī drošības izjūta dzīves laikā bērnam veidos augstāku pašapziņu.
“Ja mamma zīdot visu laiku skatās televīziju vai telefonā, bērns var izrādīt neapmierinātību. Ja mamma uz bērna neapmierinātību ilgstoši nereaģē, zīdainim var rasties sajūta, ka viņš ir atraidīts un pamests, ka mammai citas lietas vienmēr ir svarīgākas,” teic speciāliste.
Kā veidot kontaktu, barojot mazuli ar pudelīti
Ne visām sievietēm ir iespēja un vēlme zīdīt savu mazuli. Ir sievietes, kuras pārdzīvo, ka nevar pašas barot savu bērnu, un baidās, ka šādi traumē savu mazuli. Tomēr atceries – arī barojot bērnu ar pudelīti, ir iespējams mazajam sniegt līdzvērtīgus emocionālos ieguvumus.
- Turi bērnu klēpī vai esi fiziskā kontaktā ar bērnu, kamēr viņu baro ar pudelīti. Ideāli, ja ir iespēja nodrošināt āda-āda kontaktu. Neatstāj bērnu ar pudelīti gultā, paralēli darot citus darbus. Maini pusi, no kuras baro, līdzīgi kā krūts barošanā.
- Veido acu kontaktu ar mazuli. Tas bērnam rada sajūtu: “es esmu mammai svarīgs, esmu īpašs”.
- Radi atbilstošu atmosfēru – parūpējies par klusumu, attiecīgu gaismu, nerunājies ar citiem. Zīdīšana ir intīms mātes un bērna brīdis, kad ir svarīgi, lai šī diāde netiktu traucēta.
- Verbalizē bērna izjūtas, piemēram: “Tu juties izsalcis, gaidot, kamēr sildīju pienu. Saprotu, ka esi neapmierināts, ka tik ilgi biju prom. Nu esmu te un tevi pabarošu. Saprotu, ka nevēlies uzreiz ēst, es pagaidīšu, kamēr atkal gribēsi.”
- Vēro bērna signālus, kas liecina par vēlmi ēst, lai mazulim ir pēc iespējas mazāks gaidīšanas laiks.
- Bez ēšanas ir citas lietas, kas arī palīdz uzlabot saikni ar bērnu. Piemēram, spēlēšanās, ģērbšana, gulēt likšana utt. Zīdīšana nav vienīgā!
Ja bērns grib turēt pudelīti pats
Noteiktā vecumā vecāki var pamanīt, ka mazulis izrādīs interesi par pudelītes turēšanu. Vecāki var ļaut mazulim turēt pudelīti pašam, bet ļoti svarīgi, lai pieaugušais arī šajā situācijā paliek blakus bērnam, tur viņu klēpī, uztur emocionālu kontaktu. Bērns pirmais varētu būt tas, kurš parādīs, ka ir gatavs doties prom, un tas jau būs lielāks vecums, kad mazais prot rāpot vai jau staigāt.
Ja es nezīdu ar krūti, nekam nav jēgas
Mammām, kuras pieņēmušas lēmumu barot bērnu ar pudelīti, bieži nākas saskarties ar dažādiem viedokļiem par šo izvēli. Svarīgi nevainot sevi, nepārmest, nesalīdzināt sevi ar citām mammām. Zīdīšanas procesā krūts un zīdīšana ir tikai viena komponente, un tad ir daudzas citas – fiziskais kontakts, acu kontakts, drošais klēpis, emocionālā uzskaņošanās, bērna signālu atpazīšana un reaģēšana uz tiem. “Ja māmiņa nezīda ar krūti, tas nenozīmē, ka viņa nevar apmierināt visas pārējās zīdaiņa vajadzības! Jūs varat! Jā, nebūs vienas daļas no visa procesa, bet pārējais jau būs. Atcerēsimies, ka mammām (un arī tētiem) nav jābūt perfektiem, bet pietiekami labiem.
Rūpējoties par vidi, acu kontaktu, bērna vajadzībām un runāšanu ar mazo, vecāki iedod bērnam to emocionālo sadaļu, kas viņam tik ļoti vajadzīga.
Bioloģisko viņš saņem ar maisījumu, uzturvielas tiek uzņemtas. Jūs esat gana laba mamma jau tajā brīdī, kad domājat par sava bērna vajadzībām,” māmiņas iedrošina Laura Valaine.
Ieteikums apkārtējiem!
Ja kāda jūsu paziņa baro mazuli ar pudelīti, respektējiet to, ka arī šīs māmiņas šajā laikā var vēlēties būt tikai divatā ar mazo un veltīt viņam nedalītu uzmanību.