Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kāpēc kaķa vēlme visu pagaršot ir bīstama dzīvībai?

Mājdzīvnieku labsajūta • 22. Aprīlis, 2020
No kaķiem mēs varam mācīties mūžīgo zinātkāri. Taču pārāk liela vēlme visu izpētīt un nogaršot var novest pie nopietnām nepatikšanām – norītiem svešķermeņiem!  Cik bīstami tas ir kaķa dzīvībai?

Gadu veco runci Hugo hiperaktīvā rakstura dēļ ģimenē iesaukuši par lidvāveri. Kādu rītu Hugo saimniecei šķita savāds – neēda brokastis, nespēlējās un negribēja komunicēt. Evita pamanīja, ka uz grīdas ir vairāki nelieli putu kamoliņi.

“It kā agrāk arī bija, piemēram, viņš, piemēram, kādu puķīti ir apēdis, kad viņš bija izvēmis to, bet tur tajās putiņās nekas nebija vai arī vienreiz bija riekstu apēdis, bet viņš bija izvēmis to riekstu ārā, nekas tāds nebija, likās tā dīvaini un tās putiņas bija ik pa laikam tā pa dzīvokli,” stāsta Hugo saimniece.

Saimniece cerēja, ka līdz vakaram problēma pāries. Bet – nekā! Hugo joprojām turpināja atvemt tukšas putas. Versija par parazītiem tika izslēgta, jo kaķis tiek regulāri attārpots. Par laimi, klīnikā problēmu noteica ātri..

“Tā kā Hugo mums tāds slaids ir, tad arī vieglāk, dakterīte viņu pataustīja, viņa jau tad teica, ka viņai šķiet, ka tur ir nu kaut kāds svešķermenis un, ka taisīs rentgenu un skatīsies, vai tas apstiprināsies,” stāsta Hugo saimniecei.

Aizdomas apstiprinājās! Izrādās, Hugo bija apēdis sīku gumijas mantiņu, kas nosprostoja tievo zarnu. Vienīgais veids, kā izņemt svešķermeni, bija operācija.

Svešķermeņi gremošanas traktā ir samērā biežs iemesls vizītei pie veterinārārsta. Jo īpaši tas attiecas uz jauniem, aktīviem kaķiem, kuri spēlējoties mēdz kaut ko nejauši – vai pat apzināti – apēst.

Diegi, dažādas virvītes un dzijas kamoli daudziem kaķiem ir rotaļlietu topa pirmajā vietā – diemžēl mīlulis tos nereti norij un saimnieki, labu gribot, nezināšanas dēļ izdara lielu kļūdu…

Dažreiz kaķi izrāda pastiprinātu interesi par konkrētu materiālu – piemēram, plastmasu, gumiju vai vilnu. Ir gadījumi, kad no svešķermeņa kaķis atbrīvojas dabīgā ceļā. Taču nereti tas iesprūst kādā no gremošanas trakta daļām un to bloķē – cauri netiek ne barība, ne ūdens.

Ja matu kamolus no gremošanas trakta palīdz izvadīt dažādi vēderu mīkstinoši līdzekļi un pastas, tad citus svešķermeņus kaķiem var izņemt tikai ķirurģiski. Ja saimnieki novēro, ka kaķis neēd, nedzer, kļuvis apātisks, neiet uz kastīti vai nespēj nokārtot lielās darīšanas, noteikti jādodas pie daktera.

Simptomi parādās divu, trīs dienu un pat nedēļas laikā.

Tādēļ ir svarīgi, lai kaķim nebūtu pieejamas sīkas mantiņas vai bīstamie striķīši – vienkārši jāizvēlas izturīgas rotaļlietas, balstoties uz kaķa gaumi.


Populārākie raksti