Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kāpēc veterinārija ir tik dārga?

Mājdzīvnieku labsajūta • 05. Septembris, 2023
Liela daļa mājdzīvnieku saimnieku ir saskārušies ar situāciju, kad veterinārie izdevumi nākuši neplānoti un ir radījuši krietnu ietekmi uz budžetu, radot neizpratni, par ko tik liela summa veidojusies. Arī veterinārārsti bieži saskaras ar saimnieku neizpratni par pakalpojumu cenām un jautājumu, kāpēc, piemēram, rentgena veikšana un asins analīzes cilvēkam maksā krietni mazāk.

Jā, veterinārās izmaksas pret Latvijas algām mēdz sasniegt salīdzinoši lielas summas. Iemesls, kāpēc daudzi izmeklējumi cilvēkiem ir lētāki, ir pavisam vienkāršs – cilvēki maksā nodokļus, veidojot iemaksas valsts budžetā, kuru daļa tiek novirzīta medicīnai. Dzīvnieks nodokļus nemaksā, un veterinārijai nav valsts finansējuma, katra klīnika ir privāts uzņēmums, kurā iekārtas tiek iegādātas par uzņēmuma līdzekļiem, un klīniku izveide un uzturēšana ir liels finansiāls izaicinājums. Svarīgi piebilst, ka jebkura iekārta un instrumenti Latvijā maksā tikpat, cik attīstītākajās valstīs, piemēram, Skandināvijā, kur veterināro pakalpojumu izmaksas ir vismaz 5–10 reizes augstākas nekā pie mums. Protams, var teikt, ka arī algas tur ir lielākas, un tas ir tiesa, tomēr šis sāpīgais ekonomiskais jautājums ir ļoti komplicēts, un nākas sev jautāt: vai es spēšu atļauties savu mājdzīvnieku?

Tas ir viens no atbildīgas mājdzīvnieka turēšanas pamatjautājumiem, un, lai cik emocionāls būtu lēmums par mīluļa pievienošanos ģimenei, lai cik liela būtu vēlme kādam dot mājas, ir racionāli jāaizvērtē, vai spēsim savam dzīvniekam nodrošināt labklājību. Es mēdzu teikt, ka dzīvnieks ir ekskluzīvs prieks. Ekskluzīva ir gan iespēja būt par saimnieku un gūt prieku no sava mīluļa, gan dzīvnieka aprūpe un audzināšana, jo tā būs atbildība un saistības padsmit gadu garumā. Līdzekļus prasa gan dzīvnieka audzināšana, gan kvalitatīva ēdināšana, profilaktiskie pasākumi, paredzamās veselības problēmas, kas saistītas ar vecumu, nemaz nerunājot par neplānotām problēmām. Nekas saimniekam nav tik sāpīgs kā situācija, kurā dzīvniekam nepieciešama kāda sarežģīta operācija vai izmeklējums, bet tam trūkst finanšu. Un veterinārārstiem šīs situācijas ir darba sastāvdaļa, kas nekad nekļūst mazāk sāpīga vai vieglāka, tādēļ mūsu profesijas pārstāvji ļoti bieži daudzas manipulācijas veic, neprasot par to attiecīgo samaksu, kas nozīmē, ka visbiežāk tas tiek segts no pašu kabatas. Diemžēl regulāri nākas arī dzirdēt teikumu – jūs interesē tikai nauda, ne dzīvnieks. Tajā brīdī lūst sirds, jo neviens no mums šo darbu neizvēlējās naudas dēļ, un, ja mums būtu tāda iespēja, mēs nedomātu par to, cik katrs izmeklējums izmaksās, bet vienkārši sniegtu dzīvniekiem labāko.

Kā rīkoties situācijā, kad veterinārās izmaksas nav pa kabatai?

Liela daļa klīniku piedāvā dalīto maksājumu iespējas, ko noteikti vajag izrunāt ar savu veterinārārstu. Ļoti sāpīgas ir situācijas, kad palīdzība finanšu dēļ tiek saņemta novēloti, jo cilvēks ir gaidījis līdz algai, lai dotos pie ārsta, bet dzīvnieks tajā laikā ir cietis. Šādās situācijās es saku – negaidiet, nāciet, jo dzīvniekam vajag tagad, un finansiālo pusi mēs atrisināsim vēlāk.

Galvenais ir saņemt palīdzību vajadzīgajā laikā, jo šeit ir gan ētiskā puse pret dzīvnieka ciešanām, gan arī likumīgā, kas nosaka neatstāt dzīvnieku bezpalīdzīgā stāvoklī. Šobrīd aktuāla un arvien populārāka kļūst mājdzīvnieku veselības apdrošināšanas iespēja, ko iesaku izmantot. Tas nozīmē, ka tiek individuāli veidots apdrošināšanas piedāvājums, ko var maksāt kā nelielu summu mēnesī, bet, ja radušās veselības problēmas, tiek atmaksāta lielākā daļa izdevumu, un tas samazinās stresu, ko rada neplānotas veselības problēmas. Tāpat iesaku veidot kaut nelielu sava mīluļa uzkrājumu, kas būs kā drošības spilvens neparedzētu izdevumu gadījumā.

Un galvenais – lai kāda būtu situācija, vērsties pēc palīdzības! Finanšu jautājumus izdosies atrisināt, jo nekas nav svarīgāks par veselību.


Populārākie raksti