Kurš pašizolācijas laikā var palīdzēt jums izvest pastaigā savu suni?
“Paliec mājās” ir brīvprātīgo palīdzības kustība, kas savu darbību uzsāka marta vidū. Kustības mērķis ir palīdzēt tiem līdzcilvēkiem, kuru ikdiena šobrīd ir strikti ierobežota – nav iespējams aiziet pēc pārtikas, medikamentiem, pasta sūtījumiem un arī izvest pastaigā savu mājdzīvnieku.
“Piemēram, māmiņas, jaunās māmiņas nevar izvest suni ārā vai, jo nevar atstāt, nav, kam atstāt mazos vai arī nevar atnest kaut kādu īpašo pārtiku, tad arī piezvana un palūdz brīvprātīgajam izdarīt,” stāsta brīvprātīgo palīdzības kustības #paliecmājas pārstāve Ilze Jankovska.
Pieaug gan brīvprātīgo skaits, gan lūgumi pēc palīdzības. Katru dienu “paliec mājās” saņem aptuveni 40 jaunus palīdzības pieprasījumus. Galvenais uzdevums ir savienot brīvprātīgo ar palīdzības saņēmēju, lai pēc iespējas ātrāk varētu izpildīt konkrēto lūgumu.
“Jāatzīmē, ka mūsu brīvprātīgie ir tiešām brīvprātīgie, viņi arī strādā. Un tad viņi atrod laiku rītā, vakarā, vienojās par laiku, kad tas sunītis ir jāved ārā. Otrs ir vieta, kurā dzīvo, mums brīvprātīgie ir visā Latvijā, un, piemēram, ja, pieprasījums atnāk no tādas vietas, kur brīvprātīgais nav, mēs arī cenšamies izpildīt šo pasūtījumu vai palīdzības sniegšanu, atrodot brīvprātīgo, kas to varēs izdarīt,” norāda brīvprātīgo palīdzības kustības #paliecmājas pārstāve Ilze Jankovska.
Pirms pastaigas tiek rūpīgi noskaidrota informācija par suni – vecums, lielums, paradumi, kā dzīvnieks var reaģēt pret svešiem cilvēkiem un citiem dzīvniekiem, ko satiek pastaigās.
“Drošība, gan dzīvnieku drošība, gan arī brīvprātīgā drošība, gan arī saimnieka sirdsmiers ir ļoti, ļoti svarīgi un tādēļ maksimāli daudz jāizstāsta visas lietas, nu kas sunim varētu patikt, no kā viņš baidās un vēl visādi pārsteigumi, ko tikai saimnieki zinās vislabāk,” norāda Ilze Jankovska.
Arī šajā gadījumā jāmēģina nodrošināt tā saucamo bezkontakta nodošanu…
“Tā shēma, kā notiek, saimnieks piesien sunīti ārā kāpņu telpā, vēlams atstāt gaismu un jau sunim iepriekš paskaidrojot, ka viņu vedīs kāds cits. Un tad brīvprātīgais atnāk pakaļ sunim, nodezinficē nesamo, to pavadiņu un dodas ārā,” stāsta palīdzības kustības #paliecmājas pārstāve Ilze Jankovska.
“Paliec mājās” brīvprātīgo kustības atbalstītājs Rimi aicina iesaistīties palīgus visā Latvijā. Anete ir viena no 600 brīvprātīgajiem palīgiem, kurā dzīvo un darbojas Cēsīs. Anete šobrīd palīdz četriem cilvēkiem, tostarp saimniecei, kurai pārvietošanās problēmu dēļ nav iespējas izvest pastaigā savu suni.
“Es suni saņemu pie dzīvokļa durvīm, turpat, atverot durvis, suns jau priecīgs skrien pretī. Tāpat arī, kad es beidzu pastaigas, atvedu atpakaļ, ielaižu pa dzīvokļa durvīm iekšā un dodos projām. Līdz ar to maksimāli nodrošinot šo bezkontakta nodošanu,” brīvprātīgo kustības #paliecmājas brīvprātīgā Cēsīs Anete Darģe.
Palīdzības sniegšanas laikā tiek ievērota arī konfidencialitāte. Brīvprātīgais aplikācijā saņem maksimāli daudz informācijas par veicamo uzdevumu, taču palīdzības saņēmēja dati netiek atklāti. Anetei nav zināms ne vien saimnieces, bet arī suņa vārds!
“Pirmajā reizē, kad es iepazinos ar šo suni, tad saimniece centās viņu draudzīgi pievest klāt un teikt, ka lūk, šis cilvēks tev palīdzēs un šoreiz es tevi nevaru izvest, tāpēc šis cilvēks tevi vedīs ārā. Nu jau esam saraduši, jo viņu vedu ārā regulāri katru dienu, līdz ar to suns jau atpazīst un priecīgs skrien pretī,” norāda Anete.
Tātad – ko darīt, ja nepieciešama palīdzība vai radusies vēlme pieteikties par brīvprātīgo? Abos gadījumos dodies uz mājaslapu paliec-majas.lv un piesakies, spiežot uz pogas “es vēlos kādam palīdzēt” vai “man nepieciešama palīdzība”. Tālāk aizpildi kontaktformu un ar tevi sazināsies kustības koordinatori. Tāpat vari zvanīt pa tālruni 25661991 jebkurā laikā.
“Paliec mājās” kustība aicina nebaidīties un nekautrēties lūgt palīdzību, kad tā ir nepieciešama.