Uzmanību! Ērces var būt ļoti bīstamas arī mājdzīvniekiem!
Taču par ērču bīstamību mājas mīluļiem – suņiem un kaķiem – runā retāk. Lai gan viņiem ērces piesūcas daudz biežāk un, kā izrādās, arī viņu veselību un dažkārt pat dzīvību var apdraudēt piesūkusies ērce. Kā savu mīluli pasargāt, stāsta Kluba Rimi Mājdzīvniekiem dzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.
Kur slēpjas bīstamība?
Ērces pārnēsā vairāku bīstamu slimību ierosinātājus, kas var nodarīt nopietnu ļaunumu dzīvnieka organismam un izrādīties pat nāvējoši. Slimību ierosinātāju vidū ir: babēzijas, borēlijas (Laimas slimība), anaplazmas un erlihijas. Un tieši pēdējos gados Latvijā ērču izraisītu saslimšanu izplatība arvien pieaug.
Viena no biežāk sastopamajām ērču pārnēsātajām slimībām ir babezioze, agrāk saukta par piroplazmozi. Ziemām kļūstot siltākām, ar to var saslimt gan agrā pavasarī, gan šķietami aukstajā gada laikā. Piesūcoties sunim, ērce ievada suņa organismā vienšūnu parazītu babēziju, kur tas vairojas, bojājot sarkanos asins ķermenīšus jeb eritrocītus. Dzīvniekam novēro vājumu, paaugstinātu temperatūru, dzeltenu ādu, tumšas krāsas urīnu un dažādu orgānu bojājumus. Tāpēc, ievērojot kādu no šīm pazīmēm, noteikti jāvēršas pie veterinārārsta. Mūsu četrkājainie draugi ērču dēļ var saslimt arī ar citām slimībām, piemēram, anaplazmozi, kas izraisa tādus nespecifiskus simptomus kā nogurums, apetītes trūkums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, un boreliozi jeb Laimas slimību, kuras gadījumā dzīvniekiem tiek bojātas locītavas, var veidoties artrīts un retos gadījumos arī nieru bojājumi. Arī, novērojot šādas pazīmes, nekavējoties jāvēršas pie speciālista.
Kā pasargāt savu mīluli?
Veterinārajās aptiekās pieejami dažādi preparāti, kas atbaida ērces vai nogalina uzreiz pēc piesūkšanās, neļaujot slimību ierosinātājiem uzsākt savu darbiņu. Tie ir gan uz ādas lietojami pilieni, gan tabletes, kas uzsūcas caur gremošanas traktu, gan arī kakla siksniņas un šampūni, kas plašā klāstā pieejami veterinārajās klīnikās un aptiekās – atliek vien izvēlēties piemērotāko. Būtisks faktors piemērotākā līdzekļa izvēlē ir tas, vai suns regulāri tiek mazgāts un peld, jo ūdens ietekmē daļa līdzekļu zaudē efektivitāti. Jāatceras, ka jebkurš no šiem līdzekļiem jālieto pareizi!
- Pilieni jālieto tieši uz ādas, nevis apmatojumā. Turklāt tā, lai dzīvnieks tos nenolaiza!
- Dodot tableti, jāpārliecinās, ka tiek apēsta visa dzīvnieka svaram atbilstošā deva.
- Kakla siksniņa jāuzliek pietiekami cieši, lai būtu kontakts ar dzīvnieka ķermeni.
Ko darīt, ja ērce tomēr piesūkusies?
Ļoti svarīgi to pēc iespējas ātrāk noņemt, turklāt neatstājot iekšā ērces galviņu. Šim nolūkam ir pieejamas speciālas pincetes, ar kurām ērci viegli izņemt. Pēc izņemšanas ērce jāiznīcina. Šo procedūru vēlams veikt ar cimdiem, lai cilvēks pats nenonāktu kontaktā ar bīstamo kukaini. Ja tomēr to neizdodas veikt mājās vai arī dzīvnieka ķermenī paliek ērces galva, būtu jāvēršas pēc palīdzības veterinārajā klīnikā, kur veterinārārsts vajadzības gadījumā nozīmēs analīzes, lai noskaidrotu, vai ērce paspējusi nodarīt kaitējumu.
Veterinārārste Anete Kalniņa atgādina, ka, ka sargājot mājdzīvnieku no ērcēm, mēs sargājam arī paši sevi, jo dzīvnieki šos parazītus ienes mūsu mājokļos, kur tie kļūst bīstami arī cilvēkiem.
Attēla avots: pixabay.com