Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Jaunumi likumdošanā – kas jāņem vērā kaķu saimniekiem

Par kaķiem • 23. Jūlijs, 2024
Daudzi kaķu saimnieki jau ir dzirdējuši, ka no 2024. gada 1. jūlija kaķi tāpat kā suņi ir jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē. Ieguvumi no mikročipa ir daudzi un mikroshēmas ievade daudz neatšķiras no standarta vakcinācijas, procedūra ir ātra, un tās laikā nav jāizmanto narkoze. Kādus kaķus ir nepieciešams reģistrēt dzīvnieku datubāzē, un kā notiek mikročipu ievade?
 

Kaķi, kurus ir ir obligāti jāreģistrē dzīvnieku datubāzē

Jaunā likuma prasība ir obligāti attiecināma uz tiem kaķiem, kuri uzturas ārpus saimnieka teritorijas un dodas ārā, tiek pavairoti, iegādāti vai pārdoti, ceļo, tiek ievesti no ārzemēm vai piedalās izstādēs. Nereti veterinārārstiem jautā, vai ir jāčipo kaķis gados, kurš uzturas tikai dzīvoklī, un atbilde ir viennozīmīga – nē, tas nav obligāti jādara. Ministru kabineta noteikumi Nr. 315 paredz, ka, ievietojot sludinājumu par dzīvnieka pārdošanu vai dāvināšanu, ir jānorāda tā mikroshēmas numurs, izcelsme, kā arī veselības stāvoklis un dzimšanas datums. Būtiski vērst uzmanību – noteikumi paredz arī to, ka kaķēns ir atsavināms no mātes ne ātrāk kā 12 nedēļu vecumā, bet kucēns – 8 nedēļu vecumā, un jaunākus dzīvniekus iegādāties nedrīkst.

Reģistrēta mikroshēma ir kā biļete atpakaļ uz mājām

Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi veicinās lielāku kontroli pār dzīvnieku iegādi, pavairošanu un pārdošanu un līdz ar to atbildīgāku attieksmi pret mājdzīvniekiem, jo tās ir dzīvas būtnes, kuru tirdzniecība un iegāde nav pielīdzināma lietu iegādei. Tomēr galvenais ieguvums pašam saimniekam, apzīmējot savu mājdzīvnieku ar mikroshēmu un to reģistrējot, ir tīri praktisks. Brīdī, kad mikroshēma tiek ievietota un reģistrēta, unikālais mikroshēmas numurs tiek piereģistrēts Lauksaimniecības datu centrā (LDC) un sasaistīts ar saimnieka informāciju. Tātad, nolasot dzīvnieka mikroshēmas numuru, ir iespējams atrast saimnieka kontaktus un ar viņu sazināties, kas ir ļoti svarīgi dzīvnieka pazušanas gadījumā. Reģistrēta mikroshēma ir arī iespēja pierādīt dzīvnieka piederību, jo ir gadījumi, kad kāds paņem pie sevis kaķi, kurš devies pastaigā, un uzņemas par to rūpes, lai gan tam ir saimnieks.

Mikroshēma ir mazāka par rīsa graudu

Daudzi īpašnieki baidās no procedūras sāpīgumā un ietekmes uz dzīvnieka veselību. Par to bažīties nevajag – mikroshēmu drīkst ievietot tikai sertificēts veterinārārsts, kas ir apmācīts to darīt. Pati mikroshēma ir ievietota speciālā adatā, kas ir tikai nedaudz lielāka par vakcinācijas adatu un, ievadīta zem kakla apvidus ādas, organismam kaitējumu nerada. Agresīviem vai ļoti stresainiem kaķiem mikročipa ievade gluži kā jebkura cita veterinārā manipulācija var būt grūtāk izdarāma kaķa satraukuma dēļ, tāpēc uz īso dūriena brīdi dzīvniekam ir jābūt piefiksētam, lai viss izdotos ātri un precīzi. Lielākoties procedūra ir tikpat ātra kā vakcinācija.

Lieliska iespēja apzīmēt jaunu dzīvniekus ar mikroshēmu ir tad, kad tas ierodas uz kastrāciju vai kādu citu manipulāciju, kurā tiek izmantota anestēzija – tas mazinās dzīvniekam stresu. Ja ar kaķi plānots doties ārpus Latvijas, mikroshēma un Eiropas pase ir obligātas prasības, bet, ja kaķim jau ir vakcinācijas apliecība, obligāti nav jāveido jauna pase. Jauna pase ir salīdzinoši lēta, un veterinārs ieteikums būtu to tomēr izveidot, lai gadījumā, ja jādodas ārpus valsts, tā jau būtu sakārtota.


Populārākie raksti