Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kādas smaržas patīk un nepatīk tavam kaķim?

Par kaķiem • 20. Jūnijs, 2024
Katram no mums ir savas smaržu preferences, un arī dzīvniekiem ir aromāti, kas šķiet pievilcīgāki vai, tieši pretēji, grūti paciešami. Kaķa deguna smaržu receptori ir krietni attīstītāki nekā cilvēkam un uztver plašāku smaržu klāstu. Vai smaržas var ietekmēt kaķa un cilvēka kopdzīvi, un ko ir vērts par to zināt?
 

Kaķus dabiski piesaista dažādu augu aromāti

Vairumam kaķu baldriāns izraisa eiforiju, kurai grūti pretoties. Parasti pēc uzbudinājuma perioda, kad dzīvnieks ir iztrakojies, tas iekrīt dziļā un ilgā miegā.

Līdzīgi kā baldriāns, arī kaķumētra ir kaķus stimulējoša smarža, kas mazina stresu un uzlabo pašsajūtu. Līdzīgu efektu panāk olīvkoku lapas.

Ja kaķis izrāda aktīvu interesi par kaķu zāli jeb timotiņu, iespējams, viņš cenšas atbrīvot gremošanas traktu no spalvu kumšķiem.

Smaržas, kuras kaķiem dabīgi patīk, var izmantot savā labā, piemēram, ierīvēt kaķu nagu skrāpeles ar kaltētu kaķumētru, lai raisītu pastiprinātu interesi par jauno mantu un aicinātu to izmantot ātrāk.

Smaržas, kas kaķim nepatīk

Nepatīkamas ir acis kutinošas smaržas, kuru pamatā ir etiķis: spēcīgi smaržojoši sadzīves tīrīšanas līdzekļi, ziepes. Īpaša nepatika kaķiem ir pret citrusaugļu smaržām, jo tie satur ēteriskās eļļas. Sevišķi daudz to ir mizā, tāpēc, tās apēdot, kaķim var veidoties kuņģa un zarnu trakta problēmas, piemēram, vemšana, caureja vai pat neiroloģiski simptomi. Par laimi, dabiska nepatika pret citrusaugļiem nozīmē to, ka kaķi no tiem izvairīsies. Interesanti, ka tādi virtuvē atrodami garšu bagātinātāji kā sīpoli un ķiploki var izrādīties kaķiem pat bīstami. Lai gan sīpolos esošie sulfīti iznīcina sarkanās asins šūnas un izraisa nopietnas asins slimības, tai skaitā arī anēmiju, ķliploki kaķiem ir vēl kaitīgāki, jo tajos esošie toksīni ir koncentrētāki.

Banānu aromāts ar etilacetātu kaķus drīzāk atbaida nekā vilina. Visdažādākās garšvielas, kas satur piparus, etiķis, citrona sula un pat sinepes kairina kaķa nāsis un tam nepatīk. Nepatika ir arī pret tādiem garšaugiem kā rozmarīns un timiāns. Kaķis savā tuvumā necietīs ne svaigu, ne kaltētu piparmētru. Lavanda un eikalipts arī kaķiem nepatīk un var būt toksisks – norītas auga daļas var izraisīt pastiprinātu siekalošanos, sliktu dūšu, vemšanu, anoreksiju, dermatītu vai pat depresiju.

Dažādi smaržu triki var palīdzēt kaķus atturēt no nevēlamām “rotaļām”.

Ja kaķis regulāri gāž priekšmetus, piemēram, ziedu vāzes, ap tām ar divpusējās līmlentes palīdzību var piestiprināt piparus, kas mazinās interesi par objektu. Vēl viens veids ir izmēģināt atbaidīšanas aerosolus un regulāri apsmidzināt priekšmetus ar kaķim netīkamiem aromātiem vai ūdens un ļoti smaržīgu ziepju maisījumu (piemēram, lavandas vai citrusaugļu), vai pat rīvētu ķiploku.

Ja kaķis ir nolēmis savu tualeti pārcelt uz nepiemērotu vietu, lieti noderēs etiķis. Ja nav pa rokai specializētu enzīmu tīrīšanas līdzekļu, vispirms jānotīra “jaunā tualetes vieta” ar kādu ziepju mazgāšanas līdzekli, lai noņemtu kaķa urīna smaku, un pēc tam jāapstrādā ar etiķi.

Vai kaķi var saost cilvēka ķermeņa smaržu?

Pateicoties attīstītajam degunam, kaķi īpaši labi uztver cilvēka aromātu un, iespējams, pat hormonus. Kaķus īpaši piesaista cilvēka sviedru smarža, jo garša ir cieši saistīta ar ožu un kaķus pievilina sāls – sviedru sastāvdaļa, kas atrodas uz mūsu ādas. Kaķi var arī saost ķīmiskas izmaiņas cilvēku organismā, tai skaitā slimību izraisītas pārmaiņas.


Populārākie raksti