Kaķa mazgāšana un ķemmēšana
Ir tikai daži iemesli, kāpēc kaķi patiešām vajadzētu mazgāt: lai likvidētu parazītus spalvā, pirms kaķu izstādes apmeklēšanas, ja to ir norīkojis ārsts vai ja kaķis ir tik ļoti nosmērējies, ka pats nespēj sakopt savu kažoku. Visos pārējos gadījumos kaķi brīnišķīgi tiek galā paši. Lieka kaķa mazgāšana tikai sausina ādu un rada nevajadzīgu stresu. Kaķa spalva virs ādas veido tādu kā gaisa spilvenu, kurš nodrošina siltumu un komfortu. Saslapinot kaķi, mēs šo balansu izjaucam, radot kaķim nepatīkamas sajūtas. Un atcerieties – jo biežāk jūs kaķi mazgāsiet, jo vairāk traumēsiet šo aizsargslāni, kas atrodas spalvā.
Ja tomēr kaķis jāmazgā, tas jādara pareizi, lai procedūra būtu droša gan kaķim, gan saimniekam. Pretējā gadījumā tas var beigties ar saskrāpētām rokām, traumētām ķepām un milzīgu stresu abiem.
Sagatavošanās
- Pieradiniet kaķēnu pie ūdens pakāpeniski. Iesākumā ir pilnīgi pietiekami notīrīt netīrās vietas kažokā ar mitru drānu vai sūkli. Pēc tam var kaķēna ķepas saslapināt bļodā ar ūdeni, lai viņš pakāpeniski sāktu pierast pie ūdens.
- Drošības labad parūpējieties, lai pirms peldes kaķim būtu apgriezti nadziņi.
- Kaķi ir bailīgi dzīvnieki, tādēļ nekādā gadījumā nav ieteicams kaķi nest pie vannas brīdī, kad tajā tek ūdens. Tas kaķi izbiedēs, un procedūra var beigties pat nesākusies.
- Lai padarītu mazgāšanās procedūru pēc iespējas mazāk laikietilpīgu, sagatavojiet visu tai nepieciešamo jau iepriekš – šampūnu, dvieli un citas vajadzīgās lietas.
- Parūpējieties arī par savu drošību – uzvelciet apģērbu ar garām piedurknēm, lai kaķis jūs nesaskrāpētu.
Mazgāšana
- Kaķi vēlams mazgāt vannā ar nelielu ūdens daudzumu, izlietnē vai bļodā – tā, lai ķepas būtu uz pamatnes, bet ūdens nesmeltos mutē.
- Esiet īpaši mīļi un rūpīgi pret kaķi – runājiet ar kaķi, glaudiet to, lai mazinātu dzīvniekam stresu.
- Mazgājiet kaķi tikai ar rokām, neizmantojiet švammes, birstes vai ko tamlīdzīgu.
- Izmantojiet tikai speciālos šampūnus, kuri paredzēti kaķu mazgāšanai. Aizliegts kaķi mazgāt ar cilvēkiem paredzētajām dušas želejām vai šampūniem!
- Kaķa purniņu vēlams mazgāt tikai ar tīru ūdeni. Sekojiet līdzi, lai mazgāšanas līdzeklis nenonāk kaķa ausīs vai degunā.
- Ļoti rūpīgi izskalojiet mazgāšanas līdzekli no kaķa kažoka. Kaķis pēc mazgāšanās sevi laizīs, tādēļ nenoskalotais šampūns var ne tikai izraisīt ādas iekaisumu, sausumu un tamlīdzīgas sekas, bet arī nopietnu saindēšanos.
Žāvēšana
Kad kaķis ir nomazgāts, tas jāietin dvielī un kārtīgi jānoslauka. Ir kaķi, kuri nebaidās no fēna – tādu kaķi var žāvēt ar siltu (ne karstu) gaisa plūsmu. Kamēr kaķa spalva žūst, tam jāuzturas siltā telpā bez caurvēja. Ieteicams kaķi pēc procedūras pacienāt ar kaut ko garšīgu un kādu laiku atstāt vienu, lai tas nomierinās.
Ķemmēšana
Ķemmēšana – ļoti svarīga un nepieciešama ikdienas higiēnas sastāvdaļa, īpaši garspalvainiem kaķiem. Ar ķemmēšanu mēs palīdzam kaķim atbrīvoties no liekā apmatojuma, novēršam spalvas savelšanos un palīdzam to uzturēt tīru un spodru.
- Ķemmējot kaķi, tam jāsēž blakus, nevis jātur tas klēpī vai uz rokām.
- Vēlams procedūru veikt vienā un tajā pašā ierastajā laikā – īpaši veiksmīgs būs brīdis, kad kaķis ir labā garastāvoklī. Noteikti neķemmējiet kaķi brīdī, kad tas ir aizņemts – ēd, laiza sevi un tamlīdzīgi.
- Ķemmējot kaķi ir jābūt īpaši mīļam un rūpīgam. Sāciet ķemmēšanu ar tām vietām, kuras kaķim ir vispatīkamāk jutīgas – pazodi, vēderu un muguru.
- Ķemmēšanās laiks ir pakāpeniski jāpagarina, savukārt jābeidz tad, kad kaķis sāk pretoties.
- Kaķis ir jāķemmē gan “pa”, gan “pret” spalvu – tādejādi jūs izķemmēsiet visas liekās spalvas no kaķa kažoka.
Kādu ķemmi izvēlēties?
Īsspalvainam kaķim liekā apmatojuma likvidēšanai piemērota būs ķemme ar īsiem zariņiem vai speciāls gumijas cimds ar sariem. Ķemmes zariem jābūt ar noapaļotiem galiem, lai kaķi nesavainotu.
Garspalvaina kaķa kažoka kopšanai vajadzīga ķemme ar garākiem zariem, kā arī speciāla suka ar nedaudz noliektiem smalkiem zariņiem pavilnas izķemmēšanai. Garā spalva ir uzmanīgi jāatšķetina, ja tā savēlusies, nekādā gadījumā nedrīkst plēst ar spēku. Ķemmēšanās nedrīkst radīt kaķim sāpes. Garas spalvas un biezas pavilnas kopšanai bieži tiek izmantoti tā saucamie furminatori. Tās ir īpašas ķemmes, kas paredzētas ļoti intensīvai liekā apmatojuma un atmirušās pavilnas likvidēšanai. Spalva pēc apstrādes ar šādu ķemmi kļūst irdena, viegla un gaisīga.