Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kaķēna ienākšana ģimenē: kā sagatavoties un nodrošināt labsajūtu

Par kaķiem • 03. Maijs, 2022
Jaunā kaķa ienākšana ģimenē visnotaļ nesīs prieku, bet saimniekiem ir svarīgi atcerēties, ka jaunpienācējam ir jānodrošina pareiza aprūpe un audzināšana jau no pirmās dienas, lai nākotnē novērstu nepatīkamas situācijas.

Visbūtiskākais kaķim ir nodrošināt visas nepieciešamās vajadzības – remdēt izsalkumu, nodrošināt vietu, kur nokārtot dabiskās vajadzības, atpūta un rotaļas.

Ja esat iegādājušies vai adoptējuši kaķi ir svarīgi apzināties, ka tajā brīdī jūsu rokās nonāk atbildība par dzīvu radību, kura turpmākos desmit un vairāk gadus dzīvos kopā ar jums un būs saimnieka pakļautībā, kura, tāpat kā cilvēks, jūt prieku un sāpes, kurai ir savas neatliekamās vajadzības.

Iepazīstini ar jaunajām mājām

Ļaujiet kaķim izstaigāt dzīvesvietu un visu apostīt. Ja pieder plašas telpas, tad pirmo nedēļu vajadzētu ierobežot teritoriju, pretējā gadījumā kaķis pazudīs lielajā teritorijā, nolīdīs kādā stūrī un nāks ārā tikai tad, kad nebūsiet mājās. Rezultāts varētu būt pavisam vienkāršs, būsiet kaķa īpašnieki, bet kaķis dzīvos savu dzīvi. Laba izvēle ir vannas istaba, ja tajā esat paredzējuši arī izvietot kaķa tualeti. Pamazām varat šo teritoriju paplašināt, bet tikai tad, kad kaķis ir pilnībā pieradis pie jaunajiem apstākļiem un saimniekiem. Neļaujiet jau pirmajā dienā bērniem nogurdināt kaķēnu ar rotaļām, nēsāt viņu, jo mazulis ir šķirts no mātes, brāļiem, nonācis svešā teritorijā, tāpēc ir nedrošs un pārbijies. Ļaujiet, lai nedaudz aprod ar jauno vidi un tās iemītniekiem.

Kaķu organisms iekārtots tā, ka viņš dienas lielāko daļu pavada miegā vai snauduļojot. Vietu, kur kaķim snaust, labāk iekārtot uz kāda paaugstinājuma, jo lielākā daļa kaķu nelabprāt guļ uz grīdas.
Lai gan varētu šķist, ka sedziņas noklāšana, piemēram, uz palodzes, kalpos kā guļvieta mīlulim, labāk būtu iegādāties speciālu guļvietu, kuras konstrukcija atgādina nelielu mājiņu, lai kaķis tajā varētu ieritināties, noslēpties un netraucēti atpūsties. Tā nedrīkst atrasties vietā, kur citi mājas iemītnieki nepārtraukti staigā un kur kaķiem caurvējš. Zooveikalos nopērkamās guļvietas ir viegli kopjamas un pat mazgājamas veļas mašīnā, bet, ja speciālas guļvietas nav, varat izlīdzēties ar pietiekami lielu grozu, kurā ieklājat matracīti un daļu groza nosedziet ar segu.

Barošana

Ja kaķēns ir sasniedzis 10 nedēļu vecumu vai vairāk, tad noteikti mātes mājās ir saņēmi noteiktu barību. Nekādā gadījumā uzreiz nemainiet iepriekš sniegto barību pret citu! Strauja barības maiņa var izsaukt gremošanas traucējumus, tāpēc jāturpina barot kaķi ar to barību, pie kuras viņš pieradis. Pareiza barības izvēle ir viens no priekšnoteikumiem, lai izaugtu par skaistu, veselīgu kaķi.

Kaķi var barot ar augstvērtīgu gatavo, sauso barību. Vienmēr blakus jābūt traukam ar dzeramo ūdeni. Ja neapmierina iepriekš kaķēna mātes mājās izmantotā barība, tad nomaiņu pret jaunu veic pakāpeniski: vispirms nedaudz piejauc vecajai barībai jauno, pakāpeniski palielinot jaunās barības īpatsvaru dienas devā. Protams, varat barot kaķēnu arī ar konserviem, taču tajos ir līdz 70% mitruma, tā kā konservu vajadzēs daudz vairāk, bet tas ir dārgi, un kaķis labāk ēdīs smaržīgu konservu, kurā nav visi nepieciešamie vitamīni un minerālvielas, nekā skrumšķinās sauso barību, kuras ēšana prasa lielākas pūles. Ar laiku viņi var atteikties no sausās barības vispār, tad jādod papildus vitamīni un minerālvielas, bet, diemžēl daži kaķi kategoriski atsakās no šīm tabletēm, kas rada īpašniekam grūtības, kā arī barības piedevas lieki sadārdzina kaķa uzturēšanu.

Dienas barības deva jāieber traukā, un viņš dienas laikā to izēdīs. Ja barības trauks vakarā ir tukšs, bet kaķēns staigā un meklē vēl barību, tad nebaidieties un droši ieberiet vēl. Katram kaķim organisms ir unikāls, vienam ar dienas normu pietiek, citam vajag vairāk. Ir atsevišķas kaķu šķirnes kā reksi, sfinksi, kuriem dienas deva jādubulto. Ja kaķis izēdis dienas normu, tad varat viņu palutināt ar konservu vai svaigu gaļu. Gan gaļu, gan konservu nevar dot izņemtu no ledusskapja, barībai jābūt istabas temperatūrā. Ja kaķi barojat ar konserviem, tad jāraugās, lai, īpaši vasarā, konservi nesabojātos karstajā laikā, var gadīties, ka jums nāksies daļu izmest un atvērt jaunu konservu kārbu, jo arī konserviem, tāpat kā sausai barībai, jābūt pieejamai kaķim visu laiku – viņš mazliet ieēdīs, parotaļāsies, pagulēs un ēdīs atkal.

Ja vēlaties barot kaķi ar gaļu, tad izmantojiet tikai vistas, liellopa, tītara, truša un aitas gaļu. Gaļa jādod svaigā veidā, jo tikai tad tā ir augstvērtīga. Gaļu jāsagriež mazos gabaliņos, to var sajaukt ar auzu pārslām un olas dzeltenumu, bet nekādā gadījumā olas baltumu.

Kaķiem nav vēlams dot zivis, kuras ir bagātas ar fosforu, tas var traucēt kaķa augšanu. Savukārt aknas ir vērtīgs produkts, bet, tā kā atšķirībā no mums kaķis pats sintezē organismā A vitamīnu, tad regulāra barošana ar aknām var novest pie pārlieku liela vitamīna koncentrācijas un izraisīt saslimšanu.

Cilvēkiem domātajos produktos, kā, piemēram, desās, cīsiņos un pastētēs ir pievienotas garšvielas un sāls, kas kaitē kaķa veselībai. Nekad neko nedodiet kaķēnam no sava galda – izaudzinot potenciālu zagli, kurš čieps visu, kas viņam garšos! Ja kaķēns ne reizes nenogaršos neko no galda, viņš nezinās, ka ēdat gardas lietas!

Kaķa tualete

Kaķi ir ļoti tīrīgi un inteliģenti dzīvnieki, tie savus ekskrementus aprok, tāpēc jums mājās jārada atbilstoši apstākļi, lai kaķis varētu nokārtot savas dabiskās vajadzības. Jau pirms kaķēna ienākšanas ģimenē, vajadzētu noskaidrot, kā viņš pieradināts kārtoties – uz smiltīm vai tualetē ar dubultu dibenu. Ja kaķēns tiks adoptēts no patversmes, tad dažkārt nāksies kaķim iemācīt lietot tualeti. Sākotnēji varat kaķim istabas stūrī vai vannas, tualetes istabā novietot vienu tualeti, taču, ja ilgstoši neesat mājās, tad kaķēnam augot nāksies lietot divas, jo kaķis var atteikties atkārtoti izmantot neiztīrītu tualeti. Atcerieties, kaķi visbiežāk kārtojas pēc gulēšanas un ēšanas. Lai jaunajās mājās mazulis nekļūdītos un nesāktu kārtoties tam neparedzētās vietās, tad mēģiniet pēc gulēšanas vai ēšanas ielikt tualetē. Pie kārtības pieradināts kaķēns ātri sapratīs, kas viņam jādara. Kaķa tualetē ikdienas jāizņem ekskrementi, ja lietojat īpašās smiltis, bet smiltis jānomaina pēc vajadzības, iepriekš tualeti labi izmazgājot un izžāvējot, lai smiltis nesaķeptu. Ja lietojat tualeti bez smiltīm, tad tā jāmazgā katru dienu un jālieto tualetēm paredzētie līdzekļi.

Audzināšanas pamatprincipi

Kaķis nav bara dzīvnieks, tāpēc, atšķirībā no suņa, kaķis saimnieka personībā vadoni un pielūgsmes objektu nesaskatīs. Sākotnēji kaķēns saimnieku uztvers kā mātes aizvietotāju, bet vēlāk šī sajūta zudīs. Jāzina, ka kaķēnam ir lieliska atmiņa, viņš labi atceras, ko nedrīkst darīt, un saimniekiem ir tikai jāpārliecina, ka prasību ievērošana viņam nodrošinās pastāvīgu komfortu.

Kaķim nagi aug citādi kā cilvēkiem – tie uzslāņojas, tāpēc dzīvniekam rodas vēlme un nepieciešamība atbrīvoties no vecajiem, ar ko var izskaidrot “nagu trīšanu” dīvānā, krēslā un citās vietās. Savu kaķēnu varat pieradināt nagus trīt pie speciāla nagu trinamā dēlīša. Nostipriniet dēlīti tā, lai kaķēns trinot nagus, var izstiepties pilnā garumā. Pāris reizes ierādiet, kur to darīt, un mazulis to sapratīs.

Lai atradinātu kaķēnu kāpt uz galda, pietiks, ja sasitīsiet plaukstas un skaļi uzsauksiet „Tišs!”, parasti pēc pāris reizēm viņš lieliski sapratīs, ka to darīt, vismaz saimnieka klātbūtnē, nav ieteicams.

Nekad nesitiet kaķi un neļaujiet to darīt arī citiem!

Vēl jāatgādina, ka kaķi nekad nedrīkst atstāt vienu pie atvērta loga, jo viņš var izkrist. Ja vēlaties turēt atvērtu logu, tad tas jāaprīko ar speciālu sietu vai arī jāfiksē tikai augšējās daļas atvērums.

Higiēna

Kaķi ir tīrīgi dzīvnieki, un, protams, kops savu kažociņu, tomēr arī saimniekam jāseko kaķa higiēnai. Kaķa kažoks ir regulāri jāķemmē – garspalvainiem dzīvniekiem vismaz 2 reizes nedēļā, īsspalvainajiem vismaz reizi mēnesī. Ķemmēšanai jāizmanto atbilstoša ķemme ar metāla zariem vienā garumā. Pūkainiem kaķiem ik dienas jāaprauga Ik dienas neaizmirstat apskatīties. Ļoti pūkainiem kaķēniem ik dienas jāpievērš uzmanība, vai nav sasmērētas “bikses”. Ja tas noticis un vilnā saķērušies ekskrementi, tad vispirms vilnu izsukājiet un tikai pēc tam, ja nepieciešams, mazgājiet. Ja mazgāsiet uzreiz, tad izkārnījumi tiks izsmērēti lielākā laukumā.

Jātīra arī kaķa ausis un acis. Kaķa ausīs sakrājas ausu sērs, ir šķirnes un indivīdi, kuriem sērs izdalās pastiprināti, tāpēc to vajadzētu reizi nedēļā, dažreiz retāk, iztīrīt. Ausis tīra ar speciāliem ausu tīrāmajiem kociņiem un kosmētikas eļļiņu vai speciālu ausu tīrāmo līdzekli. Acis kaķim noslauka ar sausu vates tamponu. Ir šķirnes, kurām acis pastiprināti asaro, tomēr bez veterinārārsta konsultācijas tās tikai var noslaucīt, neko pilināt nedrīkst.

Kaķēns gan asina nadziņus, bet tomēr periodiski tos vajadzētu apgriezt. Jāgriež ir ļoti saudzīgi, izmantojot speciālas nagu knaiblītes. Pirmo reizi labāk nagus apgriezt veterinārajā klīnikā, pēc tam, ja jūtaties gana pašpārliecināti, ka spēsiet to izdarīt, varat pašu spēkiem.

Veterinārā aprūpe

Pirmajā dzīves gadā kaķēnu jāattārpo 4 reizes arī tad, ja nevienu tārpu vai oliņu neesat pamanījuši. Obligāti kaķēnu jāattārpo pirms kārtējās vakcinācijas. Pirmo vakcināciju kaķēnam izdara 8 nedēļu vecumā, kad no mātes, kura ir regulāri vakcinēta, iemantotā imunitāte sāk zust. Nākamo vakcināciju izdara 12 nedēļu vecumā. Vakcinācijas apliecinājums ir vakcinācijas apliecība vai mājas (istabas) dzīvnieka pase (ja dzīvniekam ir implantēta mikroshēma)

Pēc tam kaķi vakcinē ik pēc noteikta laika, atbilstoši tam, kā to noteicis vakcīnas ražotājs (tas var būt reizi gadā, reizi divos vai pat trijos gados). Vakcinācija jāveic arī tad, ja kaķis dzīvo tikai slēgtās telpās, jo pat saimnieki var kaķim atnest kādu slimības vīrusu, vai ar āra apaviem ienēsāt blusu oliņas. Kaķis regulāri jāapstrādā ar kādu pretblusu līdzekli. Izmantojiet tikai veterinārajās iestādēs iegādātos pretblusu līdzekļus, stingri ievērojot ražotāja norādījumus!

Vesels kaķis ir dzīvespriecīgs un enerģisks, ķermeņa temperatūra nav augstāka par 39 grādiem, ar labu ēstgribu, veselīgu vilnu, bez izdalījumiem no deguna, acīm, normālu vēdera izeju (ekskrements nav ļoti ciets vai šķidrs).

Ja jūsu kaķis atsakās no ēdiena, kļūst pasīvs, tad tūlīt griezieties pie veterinārārsta! Ja parādās izdalījumi no deguna un acīm, arī tad meklējiet ārstu, jo tās var būt smagas infekcijas slimības pazīmes.

Nedodiet kaķēnam nekādas zāles bez konsultēšanās ar veterinārārstu! Daudzi cilvēkiem domāti medikamenti kaķiem ir kaitīgi!

Cerams, ka šis nelielais ieskats kaķa aprūpē un audzināšanā jums palīdzēs izaudzināt jūsu mazuli par veselīgu un skaistu kaķi, kurš nesīs prieku Jums un Jūsu ģimenei!


Populārākie raksti