Iemesli, kāpēc kaķiem varētu nepatikt ūdens
Viens iemesls, kāpēc kaķiem nepatīk ūdens, ir saistāms ar to, ka lielākajai daļai mājas kaķu vilna ūdeni absorbē, nevis atgrūž. Tas nozīmē, ka tiklīdz kaķa kažoks kļūst slapjš, tas paliek slapjš ilgi. Tas ne tikai rada diskomfortu kaķim, bet arī apgrūtina viņu rūpīgos sevis kopšanas paradumus. Pastāv arī versija, ka lielākā daļa kaķu šķirņu ir radušās tuksnešainās un siltās vietās karstajā klimata joslā, kur ūdenstilpnes ir maz pieejamas, tāpēc maz ticams, ka mājas kaķu senčiem būtu bijusi saskare ar peldēšanās vietām.
Lai cik tas būtu ironiski, kaķi ir ļoti prasmīgi peldētāji, jo to ķermeņa uzbūve atvieglo pārvietošanos ūdenī, taču parasti peldēšana ir galējs risinājums un īstenojams tikai tad, ja absolūti nepieciešams.
Vai iespējams kaķi pieradināt pie ūdens peldēm?
Tāpat kā cilvēkus, arī kaķus var mēģināt mācīt peldēt jau no mazotnes. Pat ja jūsu kaķim nav vēlmes baudīt ūdeni vai peldes, ir veidi, kā vannošanos padarīt mazāk saspringtu. Lai pieradinātu kaķi vannoties un mazgāt kažoku (jo īpaši tas attiecas uz izstāžu kaķiem, kam sapucēts un tīrs kažoks ir ļoti svarīgs), tas jādara no mazotnes un pamazām.
Vispirms jāsāk ar pieradināšanu pie ūdens, vislabāk dušas. Vannā jāieliek soliņš, kuru pārklāj ar dvieli, lai kaķa nadziņiem ir, kur ieķerties. Tad uz soliņa uzliek kaķi un, vienā rokā turot dušu, ar lēnu ūdens strūklu virzās pār kaķa muguru no galvas uz asti, ar otru roku pieturot kaķi, lai tas nebēg prom. Pārliecinieties, ka ūdens ir silts, nevis karsts vai auksts, jo kaķi ir jutīgi pret ekstremālām temperatūrām.Sākumā kaķi var pieturēt kāds palīgs. Jāņem vērā, ka spēcīga un skaļa ūdens strūkla nobiedēs kaķi, un tad pieradināšana pie ūdens peldēm var beigties, nemaz nesākusies.
Ir svarīgi ļaut kaķim izpētīt ūdeni un pamazām pierast pie tā. Vienmēr nomieriniet kaķi šī procesa laikā laikā, runājot mierīgā un rāmā balsī. Esiet pacietīgs un neuzspiediet situāciju. Pēc šādas dušošanās ietiniet kaķi dvielī un, atkal mīļi un mierīgi sarunājoties, kārtīgi nosusiniet kažoku. Vēlams nodrošināt kādu siltu telpu, kur kaķis jūsu “veikumu” – šādu mazgāšanu – centīsies labot un “pārmazgās” un lēnām izžāvēs savu rotu – kažoku. Tikpat pakāpeniski jāsāk kaķi pieradināt arī pie kažoka žāvēšanas ar fēnu.
Bet vai ir kaķi, kuriem patīk ūdens peldes?
Izrādās, ka tādu kaķu nav maz. Savvaļā lielie kaķi – tīģeri un jaguāri – izmanto ūdens peldes, lai atvēsinātos un pat rotaļātos.
Arī mājas kaķu vidū ir dažas šķirnes, kuru kažoki ūdenī nemēdz pilnībā samirkt, tāpēc šādām šķirnēm attiecības ar ūdeni ir krietni labākas.
- Menas jenotveidīgajiem kaķiem ir ūdensizturīgi kažoki, kas piemēroti rotaļām ūdenī. To akotmati ir rupji un teju ietaukoti, tāpēc lieliski atgrūž ūdeni, bet pavilna ir bieza un mīksta.
- Norvēģijas meža kaķi – pēc nostāstiem to senči ne tikai mēdza rotaļāties ūdenī, bet pat devās atklātā jūrā. Šie kaķi, visticamāk, ceļoja kopā ar vikingiem, sargājot kuģus un ciemus no pelēm un citiem grauzējiem. Šo kaķu vilna ir vidēji gara, vilnaino pavilnu klāj gari, spīdīgi, taisni un ūdens necaurlaidīgi mati.
- Sibīrijas kaķu aizraušanās ar ūdeni, iespējams, skaidrojama ar kaķu biezo kažoku, kas aizsargāja dzimtās Krievijas skarbajās ziemās.
Bet ir arī tādas kaķu šķirnes, kurām tiešām patīk atrasties ūdenī.
- Turcijas kaķi – Turcijas Angoras un Turcijas Vana kaķi (savu nosaukumu ieguvuši no Vana ezera). Turcijas kaķiem patīk ūdens, brīvā dabā tie pat labprāt ķer zivis, bet kopā ar saimnieku var nirt peldbaseinā vai vannā. Tā kā Turcijas kaķiem nav pavilnas, tie ir salīdzinoši viegli kopjami.
- Ēģiptes Mau – enerģiska kaķu šķirne, kam patīk spēlēties ūdenī. Iespējams, Ēģiptes Mau kaķis ir priekštecis kaķiem, kas jau pirms simtiem gadu dzīvoja kopā ar senajiem ēģiptiešiem.
- Bengālijas kaķis – mīl peldes un rotaļas baseinā, strūklakā vai pat dīķī un, tāpat kā Turcijas kaķi, labrāt kopā ar saimnieku dosies dušā vai vannā.