Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Neparasts kaķu selekcijas eksperiments – Bengālijas kaķis

Par kaķiem • 19. Jūnijs, 2024
Bengālijas kaķis jeb bengālietis ir unikāla mājas kaķu šķirne. Tā ir izveidota 20. gadsimta beigās Amerikā, sakrustojot savvaļas Āzijas leopardkaķi ar mājas kaķi.

Izskats un rakstura īpašības

Bengālijas kaķa galvai ir ķīļveida forma, acis ir lielas, ovālas un nedaudz ieslīpas. Acu krāsa ir izteiksmīgi zaļa vai zeltaina. Ausis – nedaudz noliektas uz priekšu ar noapaļotiem galiņiem. Atšķirībā no citiem mājas kaķiem bengālietim piemīt īpatnēja iezīme – izteiksmīgi un sabiezināti ūsu spilventiņi.

Miesasbūve ir muskuļota, ķermenis – garš. Pateicoties garajām pakaļkājām, kaķa gaitā saskatāmas līdzības ar dižkaķi leopardu. Kaķenes ir slaidas un svarā var sasniegt 5 kg. Runči ir ievērojami lielāki par kaķenēm, sasniedzot pat 8 kg. Kaķa apmatojums ir blīvs un zīdains, un tā kopšanai nav nepieciešamas lielas rūpes. Pats astes galiņš ir melns.

Uzlūkojot bengālieti, noteikti jāatzīmē kaķa eksotiskākā īpatnība – raibais kažoks ar rožu formas (rozetes) laukumiem, kas līdzinās marmorkaķim vai leopardam. Dažreiz rozetes var atgādināt pat ķepas nospiedumus. Kažoka pamatkrāsa variē no bronzīgas un dzeltenīgas līdz kastaņkrāsas sarkanīgai; kažokam var būt arī sudrabaina nokrāsa. Pats svarīgākais šīs šķirnes kaķiem ir tas, lai kažoka pamatkrāsa kontrastē ar plankumiem.

Lai gan daudzi cilvēki uzskata, ka bengālietis joprojām ir savvaļas dzīvnieks, šīs šķirnes kaķi ir ļoti mīļi un draudzīgi, taču ir svarīgi tos socializēt jau no kaķēna vecuma, lai tie neizaug par mežonēniem. Bengālietis ir brīnišķīgs mājdzīvnieks pieredzējušiem saimniekiem, jo kaķis ir aktīvs, ļoti zinātkārs un attapīgs. Ģimenē parasti pieķeras vienam cilvēkam, kuram seko līdzi kā aste. Kaķis noteikti pieprasīs nedalītu saimnieka mīlestību un uzmanību. Ja ilgstoši tiks atstāts viens, tas atradīs savas nodarbes, kas ne vienmēr iepriecinās saimnieku.

Bengālijas kaķim ir laba veselība, tas ir tīrīgs, pieticīgs prasībās, bet attiecībās centīsies saglabāt līdera pozīcijas. Jāņem vērā arī tas, ka nekastrēts runcis centīsies iezīmēt savu teritoriju.

Kā radās Bengālijas kaķu šķirne?

1960. gadā bioloģe Džeina Milla no Taizemes ceļojuma mājās Amerikā atgriezās kopā ar Āzijas leopardkaķa kaķēnu. Džeina vēlējās glābt Āzijas leopardkaķus no intensīvas malumedniecības, tāpēc sāka krustot plankumoto savvaļnieku ar mājas kaķi. Pēc trīs gadiem adoptētais leopardkaķis tika sapārots ar mājas kaķeni, un pēc 10 gadu intensīva selekcijas darba Džeina radīja jaunu mājas kaķu šķirni, kura kažoku, gluži kā tā savvaļas senci, rotā leoparda raksta raibumi.

Selekcionāre centās uzlabot arī kaķa mežonīgo raksturu. Džeina Milla vēlējās radīt mājdzīvnieku, kurš ne tikai palīdzētu mazināt malumedniecību, jo tik ļoti atgādina džungļu zvēru, bet arī raksturā būtu mīļāks un draudzīgāks. Rezultātā 1991. gadā Amerikā tika reģistrēta jauna kaķu šķirne – Bengālijas kaķis. Šobrīd šo šķirni ir atzinušas visas pasaules kaķu audzētāju organizācijas.


Populārākie raksti