Nutribalance rakstu sērija mīluļu draugiem: Kaķa jaunās mājas

Par kaķiem • 22. Aprīlis, 2021
Cik daudz vietas mīlulim nepieciešams? Ar ko rēķināties posmā, kad kaķis vēl tikai iepazīst mājas? Kā veidojas viņa režīms?   Esam apkopojuši 4 nozīmīgas atziņas par mīluļa ienākšanu mājās, lai notikumam vari sagatavoties veiksmīgāk!
 

Vislielākā vieta jāatvēl savā sirdī!

Jūsu mājās tūlīt ienāks kaķēns? Brīnišķīgi! Gatavošanās process uzņemt jauno iemītnieku ir satraucošs un prieka pilns. Kas tad jāsagatavo, lai kaķim tiktu nodrošināts viss nepieciešamais turpmākai komfortablai dzīvei kopā ar jums? Ja kaķis tiks nodrošināts ar visu, kas tam nepieciešams, saimnieka un kaķa kopdzīvē tiks atrisinātas daudzas problēmas.

Tātad, ja jūsu dzīvesvietā dzīvos kaķis, viņam ir nepieciešami trauki ēdienam, tualete, nagu asināšanas virsmas, guļvieta un citas lietas. Guļvieta kaķim ir tā vieta, kur viņš var atpūsties, paslēpties, kur ir silti un ērti. Ja jums ir vairāki kaķi, tad katram kaķim ir nepieciešama sava guļvieta. Sava vieta nepieciešama arī kaķu tualetei – tai jābūt atbilstoša izmēra (nedrīkst būt pārāk maza), un tā jānovieto atsevišķi no traukiem ar ēdienu. Ja esat nolēmuši savu kaķi palutināt ar kaķu koku, tad arī tam būs nepieciešams izvēlēties atbilstošu vietu savā mājoklī. Īsumā – būs jārēķinās, ka būs jādalās ar savu teritoriju.

Kaķēni ir ļoti ziņkārīgi, tāpēc nejauši var sevi savainot.

Pirms kaķēna uzņemšanas pārbaudiet savu mājvietu, vai tā būs pietiekami droša maza kaķēna dzīvošanai – vai nemētājas daudz sīku priekšmetu, kurus viņš varētu norīt, vai nav daudz asu priekšmetu, kas varētu viņu savainot rotaļu brīžos, vai nav daudz atklātu elektrības vadu, kurus kaķēns varētu pagrauzt un saņemt elektrības triecienu. Jāseko līdzi, lai kaķēnam nebūtu pieejama atvērta atkritumu tvertne, no kuras viņš var apēst lietas, kuras būs kaitīgas viņa veselībai. Tā kā kaķiem patīk noslēpties slepenās vietiņās, un pirmajās dienās tā arī varētu būt, pārbaudiet, cik šādas vietiņas jūsu mājās ir drošas, lai kaķēns viegli varētu no tām arī izkļūt. Neaizmirstiet par logiem un balkoniem – kaķēnam tās ir īpaši riskantas vietas, kuras būtu ieteicams vismaz uz laiku aprīkot ar speciālu sietu, ja vēlaties logus un balkonus turēt atvērtus.

Par vidi sev pašam jāparūpējas arī saimniekam. Ja kaķim, kurš dzīvo dzīvoklī, nebūs rotaļlietu, tad, lai sevi nodarbinātu, viņš meklēs citas iespējas, tādējādi var tikt sabojātas tapetes, mēbeles, kā arī rotaļām var tikt izmantoti citi cilvēka sadzīves priekšmeti, kas ne vienmēr ir droši kaķa veselībai.

Pacietību un vēlreiz – pacietību!

Kad kaķis ir atvests uz jaunajām mājām, tas sākumā jāizmitina atsevišķā telpā aiz aizvērtām durvīm. Jebkuram kaķim/kaķēnam pārbraukšana uz jaunu dzīvesvietu ir liels stress, tāpēc tam jādod iespēja aprast ar jauno teritoriju, smaržām un skaņām. Tāpēc būtu labi pirmās dienas kaķim ļaut padzīvot vienam pašam, bez citu kaķu klātbūtnes. Jau caur aizvērtām durvīm kaķi viens otru dzirdēs, sajutīs – pirmajam laikam tas būs pilnīgi pietiekami!

Ļoti svarīgi, atvedot kaķēnu uz jaunajām mājām, neradīt lieku ažiotāžu un neveicināt papildu stresu – nenobaidīt ar straujām kustībām, skaļu troksni, bez vajadzības neķert un nenēsāt uz rokām. Ja mājās ir mazi bērni, tiem jāpaskaidro, ka kaķēns nav jauna rotaļlieta, tā ir dzīva būtne, kurai sāp, ir bail, ka tagad par to būs jārūpējas un jānes atbildība. Viena no raksturīgākajām kļūdām ir tieši lieka trokšņa un burzmas radīšana ap jauno ģimenes locekli.

Kad kaķēns ir ieradies jaunajās mājās, mierīgi atveriet pārnēsājamo somu, bez liekām kustībām un trokšņiem ļaujiet tam iznākt jaunajā teritorijā. Ir jādod laiks tam nedaudz iepazīties ar jaunajām smaržām, skaņām, apkārtējo vidi. Ja kaķēns iesākumā atsakās iznākt no pārnēsājamās somas vai tieši otrādi, ātri izskrien no tās un paslēpjas kaut kur – nekas briesmīgs, ļaujiet tam pabūt kādu laiku tur, kur tas jūtas droši. Jo mierīgāk un klusāk jūs reaģēsiet, jo labāk.

Ja mājās ir vēl kādi citi dzīvnieki, tad iepazīšanās procesam ar tiem jānotiek lēnām, pakāpeniski. Nekādā gadījumā nedrīkst tos pielaist pie kaķēna jau pirmajā dienā – īpaši tas attiecas uz pieaugušiem kaķiem un suņiem. Pirmajā laikā kaķēnu labāk turēt rokās un iepazīšanās mirkļus ierobežot. Nekas briesmīgs, ja tie pirmajās reizēs viens uz otru šņāks vai rūks – tā ir normāla reakcija, ar laiku tai būtu jāpāriet. Ļoti svarīgi suņu īpašniekiem pirms kaķēna iegādes pārliecināties, ka viņu suns ir socializēts un spējīgs sadzīvot ar citiem dzīvniekiem.

Ja visi vienkāršie adaptācijas noteikumi tiek ievēroti, kaķēns ātri pierod pie jaunās vides un jaunajiem ģimenes locekļiem. Šeit nepieciešama tikai patiesa mīlestība, glāsti, rūpes un pacietība.

Kaķis jūsu dzīvē būs daļa no jūsu dzīves, bet jūs būsiet kaķim visa viņa dzīve!

Pirms kaķēna iegādāšanās vispirms jāatbild pašam sev uz dažiem jautājumiem – vai jūs tiešām esat gatavi mazuļa ienākšanai jūsu ģimenē, vai jums būs laika nodarboties ar kaķēnu – spēlēties, audzināt, pilnvērtīgi barot, sniegt medicīnisko palīdzību, kad tas būs nepieciešams? Vai jūs esat gatavi tērēt naudu, lai nodrošinātu kaķēnam visu, kas tam nepieciešams? Ja uz visiem šiem jautājumiem esat gatavi atbildēt ar pārliecinošu ‘’jā’’ – brīnišķīgi – kaķēns nonāks drošās rokās!

Jums būs jāpārkārto sava ikdiena, jo vienmēr būs jārēķinās ar jauno ģimenes locekli – būs jāatvēl laiks dzīvnieka kopšanai, barības sagādāšanai. Dodoties garākos ceļojumos, kaķim būs jānodrošina aprūpe prombūtnes laikā. Visi šie ir risināmi jautājumi, un pareizi sakārtotas atbildības starp ģimenes locekļiem ļaus gūt tikai prieku no attiecībām, ko var dot dzīvnieks cilvēkam.

Attēls no pexels.com


Populārākie raksti