Sauso barību veidi kaķim. Kuru izvēlēties?
Veikalos pieejama triju veidu rūpnieciski ražotā barība kaķiem: sausā, mitrā un konservi. Šoreiz detalizēti aplūkosim sauso barību, ko lielākoties savam mīlulim izvēlas kaķu saimnieki. Sausā barība tiek iedalīta vairākās klasēs, kuras parasti tiek norādītas uz iepakojuma.
Ekonomiskā klase
Pamata sastāvdaļa šīs klases sausajā barībā ir tā saucamie subprodukti (samalti skrimšļi, iekšējie orgāni, āda), daži graudaugi un soja. Šāda barība satur maz kaloriju, tajā ir vairāk augu izcelsmes nekā dzīvnieku izcelsmes tauku. Tā var izraisīt alerģisku reakciju, ja šādai barībai tiek pievienotas arī krāsvielas un aromatizatori (smaržvielas) – par to liecina dažādu krāsu graudiņi sausās barības iepakojumā. Turklāt kaķis apēdīs vairāk barības, jo tai ir zema enerģētiskā uzturvērtība.
Premium klase
Šādai barībai kā pirmais vienmēr tiek norādīts olbaltumvielu daudzums, kuram jābūt ne mazākam par 25%. Šīs klases sausajā barībā jābūt arī bāzes vitamīniem C un E. Jāpievērš uzmanība uz iepakojuma norādīto porciju daudzumam pieaugušam kaķim: jo šis skaitlis mazāks, jo labāk kaķa organisms šādu barību pārstrādā. Svarīgi: Premium klases barībā nedrīkst būt milti, subprodukti, konservanti un graudaugi. Ja tādus atrodat sastāva aprakstā uz iepakojuma – tā nav Premium klases barība.
Super Premium klase
Sabalansēta sausā kaķu barība, kuras galvenās sastāvdaļas ir īsti dārzeņi, vistas, tītara, jēra, liellopa gaļa, olas un varbūt rīsi. Granulas ir maza vai vidēja izmēra, vienmērīgā brūnā krāsā. Šāda barība tiek pielāgota dažādām kaķa dzīves stadijām – kaķēniem, grūsnām vai barojošām kaķenēm, sterilizētiem kaķiem un kaķiem-senioriem.
Holistic klase
Šī ir elitāra kaķu barības klase. Šāda barība ir piemērota kaķiem ar vielmaiņas traucējumiem vai ļoti izvēlīgiem kaķiem. Atšķirībā no Super Premium klases šīs barības sastāvā ir vēl vairāk ekoloģisku produktu, kuriem pievienoti derīgi augi un citas veselīgas piedevas. Barības sastāvs ir maksimāli pietuvināts tam uzturvielu sastāvam, kas kaķim būtu jāsaņem, dzīvojot savvaļā, un tā uzturvērtība no visām barībām ir visaugstākā. Šādu barību saviem kaķiem lielākoties dod profesionāli dažādu kaķu šķirņu audzētāji.
Izvēloties sauso barību kaķim, vispareizāk būtu sīki izpētīt, no kā konkrētā barība ir pagatavota. Dzīvojot brīvā dabā, kaķis barojas ar olbaltumvielām no sīkiem medījumiem un graudaugus uzturā praktiski nelieto. Mūsu mājas kaķi šajā ziņā ne ar ko neatšķiras, taču ierobežotās pārvietošanās dēļ ir vistiešākajā veidā pakļauti mums – ar ko cilvēks savu kaķi baros, to kaķis arī ēdīs.
Vissvarīgākā sastāvdaļa kaķa barībā ir gaļa un zivis
Bez tām kaķa organisms vienkārši nav spējīgs funkcionēt. Lai ekonomētu ražošanas izmaksas, ražotājs mēdz sausajai barībai pievienot vairumā graudaugus un tikai mazliet gaļas vai zivs. Nepieciešamais proteīna sastāvs tiek nodrošināts, papildus pievienojot augu vai dzīvnieku taukus, kuri nespēj mazo plēsēju nodrošināt ar visām nepieciešamajām aminoskābēm. Proteīna rādītājs šādai barībai būs augsts, bet sastāvdaļas, kas to veido – gaļa un tauki – procentuāli nenodrošinās kaķim nepieciešamo uzturvērtību. Tāpēc, analizējot barības sastāvu, rūpīgi izpētiet pamatsastāvdaļas – tai jābūt gaļai vai zivīm; labs olbaltumvielu avots dzīvniekam ir arī olas. Piemēram: tītara gaļa (20%), vistu aknas (10%) utt. – saskaitot visu kopā, varam uzzināt, cik procentuāli sausajā barībā ir tieši dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu. Jo vairāk, jo lielāka uzturvērtība.
Uzticieties tikai tām sausajām barībām, uz kuru iepakojuma visas sastāvdaļas ir precīzi atšifrētas: jēra gaļa, vista, tuncis utt. Ja šīs sastāvdaļas tiek sadalītas grupās, lietojot nesaprotamus formulējumus, šādu barību labāk savam kaķim neiegādāties. Piemēram, vārdu salikums “gaļa un gaļas pārstrādes produkti” nesniedz priekšstatu, tieši cik daudz un kāda gaļa un pārstrādes produkti atrodami konkrētajā sausajā barībā.
Sausās barības sastāvā noteikti jābūt arī tā saucamajiem “labajiem taukiem”, kuri ir Omega-3 un Omega-6 taukskābju avots, ko mājas kaķis var uzņemt tikai ar barību. Galvenais – kas tie ir par taukiem, kādas ir to izejvielas. Kaķa organisms vislabāk pārstrādā dzīvnieku pasaules taukus, mazāk labi – augu izcelsmes taukus. Ļoti labi, ja sausās barības sastāvā ir zivju eļļa, kas ir vislabākais Omega-3 avots.
Pavisam bez ogļhidrātiem kaķis arī nevar iztikt
Sliktākais ogļhidrātu avots ir graudaugi, kurus kaķa organisms pārstrādā slikti. Priekšroka jādod tādai barībai, kur nepieciešamo ogļhidrātu daudzumu nodrošina pākšaugi, dārzeņi un nesaldināti augļi. Ja tomēr izvēlaties sauso barību ar graudaugiem, parūpējieties, lai to daudzums barības sastāvā būtu minimāls – tam jābūt norādītam uz iepakojuma. Ražotājs mēdz izmantot dažādus graudaugus, kuri atsevišķi procentuāli ir ļoti mazā daudzumā, bet, saskaitot kopā, to ir vairāk par gaļu vai zivīm. Šāda barība būs nesabalansēta, nenodrošinās kaķim nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu un rezultātā var novest pie dažādām saslimšanām. Tas ir apmēram tā, kā liet dīzeļdegvielu mašīnā, kurai paredzēts darboties ar benzīnu, –no vietas izkustēsies, bet ilgi nebrauks.
Mēs visi zinām, ka laba barība – tā ir sabalansēta barība
Tāpēc kaķu sausajai barībai tiek pievienotas arī dažādas minerālvielas un vitamīni. Brīvā dabā dzīvojot, kaķis nomedī putniņu un apēd to visu, līdz pēdējai spalviņai, tādā veidā uzņemot visas nepieciešamās uzturvielas. Šo īpatnību profesionālu kaķu barību ražotāji ņem vērā, pievienojot barībām ne tikai gaļu un zivis tīrā veidā, bet arī skrimšļus, iekšējos orgānus u. c. pieļaujamās proporcijās, kas izslēdz mākslīgo vitamīnu un minerālvielu pievienošanu.
Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķim gribas kaut ko “uz kārā zoba”. Lai reizi pa reizei iepriecinātu savu mīluli, varu ieteikt uzkodas kaķiem ICA ar laša un vistas garšu. Tās ir nopērkamas Rimi veikalos gan spilventiņu, gan nūjiņu veidā. Ir pieejamas arī speciālas uzkodas spalvu kamolu izvadīšanai. Atceramies – uzkodas nav kaķa pamatbarība, tās ir tikai lielisks papildinājums ikdienas barošanai.
Kādu sauso barību un našķus savam kaķim izvēlēties – tā būs tikai un vienīgi saimnieka izvēle. Kaķis pats uz veikalu neies un to sev nenopirks. Tāpēc ir patiešām svarīgi piedāvāt mīlulim kvalitatīvu, sabalansētu un veselībai nekaitīgu mājdzīvnieku pārtiku!