Vai kaķi ir greizsirdīgi?
Kaķis, nonākot kontaktā ar jaunu ģimenes locekli, var šņākt, uzmest kūkumu, ieņemt draudīgas pozas, uzbrukt priekšmetam, kas izsauc viņa satraukumu, kost un skrāpēt. Vai arī kaķis pēkšņi var sākt pieprasīt vairāk saimnieka uzmanības, kad jūs sēžat pie datora, atpūšaties pie televizora u. tml. Reizēm kaķis var sabojāt kādu lietu, sačurāt to, lai gan iepriekš to nekad nav darījis. Visas šīs pēkšņās izmaiņas kaķa uzvedībā liecina, ka jūsu mīlulis nav ar kaut ko apmierināts, viņam ir stress. Visbiežāk šādas kaķa uzvedības izmaiņas notiek, kad teritorijā, kurā kaķis ilgstoši ir uzturējies, pēkšņi parādās kāds cilvēks vai dzīvnieks un sāk lietot kaķa “personīgās” lietas – ieņem viņa mīļāko vietu uz dīvāna, ēd no viņa bļodiņas, vai arī tiek mainīti kaķa ēdināšanas paradumi – vieta, laiks, barība utt. Uzvedība, kas līdzīga greizsirdībai, izteiktāk raksturīga kaķiem, kuriem kaķēna vecumā nav bijusi pietiekama socializācija.
Ko darīt situācijā, ja šķiet, ka kaķis kļuvis greizsirdīgs?
Risināt šo problēmu nav vienkārši, būs vajadzīgs laiks un pacietība. Tomēr ir daži ieteikumi, kuri varētu palīdzēt kaķim situācijās, kas izraisa viņam stresu. Pirmkārt, jānoskaidro, kas tieši kaķim izraisa neapmierinātību un agresīvas uzvedības izpausmes. Vai mājās ir parādījies jauns iemītnieks – cilvēks vai dzīvnieks, piedzimis bērniņš? Varbūt jūs retāk uzturaties mājās, jo parādījušies jauni hobiji vai papildu darbs? Vai esat veikuši būtiskas pārmaiņas mājokļa iekārtojumā un kaķim vairs nav savas mīļās vietiņas, kur atpūsties, vai ēdiena trauki pārvietoti vietā, kur viņam nav ērti un droši?
Ja tiešām ikdienas dzīvē ir notikušas kādas būtiskas izmaiņas, palīdziet kaķim adaptēties jaunajos apstākļos – veltiet vairāk laika rotaļām, biežāk samīļojiet, cienājiet ar gardumiņiem. Ja mājās ir parādījies, piemēram, kucēns, nodrošiniet, lai kaķim pārtika un ūdens būtu pieejams uz kādas augstākas virsmas, kur kucēns netiek klāt. Kaķis ir teritoriāls dzīvnieks. Tāpēc bieži vien par greizsirdību tiek uzskatītas agresīvas izpausmes, ar kādām kaķis cenšas padzīt svešinieku no savas teritorijas, norādīt tam robežas. Šajā gadījumā tā noteikti nav greizsirdība.
Ja mājās parādījies jauns kaķis vai cits dzīvnieks un iepriekšējais izrāda agresijas pazīmes, lasiet ieteikumus, kā šādā gadījumā iepazīstināt kaķus, rakstā kaķis ienāk mājās, kur jau mīt citi dzīvnieki – kā palīdzēt sadzīvot. Šādos gadījumos kaķu starpā parasti tiek risinātas attiecības par turpmāko hierarhiju, un ne vienmēr savstarpēja šņākšana liecina, ka kaķi nekad nevarēs sadzīvot. Svarīgi – liela uzmanība saimniekam jāizrāda tieši pret vecāko mājas iemītnieku.
Lai izrādītu savas emocijas, kaķis izmanto ķermeņa valodu. Kā atpazīt, ka kaķis ir neapmierināts? Par to var liecināt šāda uzvedība:
• garastāvokļa pārmaiņas: jūsu kaķis kļuvis bēdīgs, saguris, jo jūtas pamests. Viņš var neatbildēt uz glāstiem ar ierasto murrāšanu un nevēlas spēlēties;
• slēpšanās: kad mājās parādās jauns ģimenes loceklis, kaķis var sākt slēpties. Iespējams, tādā veidā viņš pievērš uzmanību, lai saimnieks viņu meklētu, vai arī vienkārši – kaķim ir bail;
• agresija: greizsirdīgs kaķis var kļūt agresīvs ne tikai pret jauno ģimenes locekli, bet arī pret saimnieku. Uzbrukums “pretiniekam” šeit tiek motivēts ar vēlēšanos pievērst sev uzmanību un nespēju pārdzīvot savas emocijas.
Ja jums šķiet, ka kaķis kļuvis greizsirdīgs, veltiet viņam īpaši daudz uzmanības un mīlestības! Nekādā gadījumā nedrīkst bārt un sodīt! Patiesībā galīgo atbildi – vai kaķi ir greizsirdīgi – var dot tikai zinātnieki, ja kādreiz uzņemsies izpētīt šādas uzvedības izpausmes. Es drīzāk sauktu to šādi – kaķim ir uzvedības problēmas, kas radušās kādas stresa izraisītas situācijas rezultātā.
Attēla avots: pexels.com