Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Blusu sezona: kā glābt četrkājainā drauga kažoku?

Par suņiem • 31. Oktobris, 2021
Blusas ir vieni no visbiežāk sastopamajiem parazītiem, ar ko nākas cīnīties mājdzīvnieku īpašniekiem. Siltos mājokļos blusas var būt aktīvas pat cauru gadu, bet silts un mitrs laiks vasarā ir sevišķi piemērots, lai uz rudens pusi tās kārtīgi savairotos. Kā pamanīt, ka dzīvniekam ir blusas, un ko darīt, ja tās pamanītas?
 

Blusas var uzrasties arī tīrā mājā

Pirmā pazīme, ko bieži novēro saimnieki, ir kasīšanās: suns vai kaķis sevi kasa ar nagiem vai zobiem un intensīvi sevi laiza. Noteikti ir jāaizmirst pieņēmums, ka “manam dzīvniekam blusu nav”. Pat vistīrākajā dzīvoklī mītošam dzīvniekam blusas var būt, jo tām ir savas kājas un tās neklauvē pie durvīm, lai saņemtu atļauju ierasties. Blusu oliņas var viegli ienest ar apaviem, un blusas var mitināties pat grīdas šķirbās. Tās ne vienmēr ir viegli pamanāmas, sevišķi tumšā apmatojumā, turklāt dzīvnieks var kaitnieku veikli noķert un apēst, tāpēc vienīgā pazīme, ka blusas tomēr ir, var būt nieze un apmatojumā atrodami tumšas krāsas punktiņi – blusu fekālijas ar dzīvnieka asinīm. Ļoti bieži blusas mitinās un vairojas suņa vai kaķa guļvietā un uz dzīvnieka ķermeņa tikai barojas.

Kož sāpīgi un nepatīkami

Katram dzīvniekam reakcija uz blusām var būt atšķirīga. Kādam mīlulim ar tām var būt pilns kažoks, un viņš tikai noskurināsies un nedaudz pakasīsies, bet tikmēr jutīgāks dzīvnieks pat no viena garām skrienošas blusas kodiena vēl nedēļām ilgi mocīsies ar niezi.

Blusas kodiens ir nepatīkams, diskomfortu un stresu raisošs, un bieži vien pēc blusu kodieniem novēro spēcīgu niezi, izsitumus un lokālu ādas rekciju, ko dēvē par blusu alerģisko dermatītu. Tipiska lokācija ir astes pamatne un muguras apvidus ķermeņa aizmugurē, kur novēro kreveles un izsitumus, bet reakcija var būt pa visu ķermeni. Blusu alerģiskais dermatīts ir alerģiska reakcija pret blusas siekalām, kas var saglabāties vēl ilgi pēc tam, kad blusas jau apkarotas, un tādā gadījumā noteikti jāvēršas pie veterinārārsta, lai alerģisko reakciju novērstu, pasargājot mīluli no ādas iekaisuma.

Dzīvniekiem, kas cieš no blusu alerģiskā dermatīta, apstrāde pret blusām ir jāveic profilaktiski, ilgstoši un regulāri, negaidot, kad blusas parādīsies un bez veterinārārsta vizītes un medikamentiem vairs nevarēs iztikt. Ja šī alerģiskā reakcija ir novērota vienreiz, tā, visticamāk, atkārtosies arī nākamreiz, dzīvniekam sastopoties ar blusu.

Cilvēkam kož reti, bet tāpēc nav mazāk bīstamas

Varētu domāt – ja sunim vai kaķim ir blusas, tās kodīs arī cilvēkam. Protams, mūsu mīluļi var padalīties ar savu parazītu, tomēr bieži vien blusas izvēlas tikai mājdzīvnieku un par saimnieku neinteresējas. Pastāv vairāk nekā 30 blusu sugu, un tikai dažas no tām izvēlas cilvēku par savu mājvietu un maltīti. Taču nedrīkst aizmirst, ka blusas nav tikai stresu un ādas kairinājumu raisošs parazīts, tās pārnēsā arī virkni citu slimību. Piemēram, apēdot savu blusu, dzīvnieks var iegūt lenteni, kas bīstams arī cilvēkam, jo blusa ir šī bīstamā zarnu parazīta starpsaimnieks. Ja sunim vai kaķim ir blusas, pēc apstrādes ar pretblusu līdzekli noteikti vēlama attārpošana, lai pēcāk nebūtu jākaro ar pieaugušu zarnu parazītu. Tāpat jāpadomā par mājokļa tīrīšanu un apstrādi (ir nopērkami izsmidzināmi un mazgāšanai paredzēti līdzekļi ar pretparazitāru efektu), kā arī noteikti jāizmazgā mīluļa guļvieta, bet būdā jānomaina pakaiši un segas.

Jāizvēlas dzīvniekam piemērots līdzeklis!

Labā ziņa – ir pieejams plašs produktu klāsts, lai blusas apkarotu un novērstu to tuvošanos sunim vai kaķim: uz ādas lietojami pilieni, kakla siksniņas, tabletes un spreji. Lietojot uz ādas pilināmus vai izsmidzināmus līdzekļus, jāatceras, ka, nokļūstot mutē, tie var radīt saindēšanās simptomus, tādēļ pilieni vienmēr jālieto tajā zonā, kur dzīvnieks netiek klāt ar mēli vai ķepām, kuras pēcāk salaizīs. Šādu līdzekli visbiežāk lieto, pašķirot apmatojumu uz ādas skausta rajonā. Pēc lietošanas suni vai kaķi apstrādātajā vietā pāris stundas nevajadzētu aiztikt, kā arī jāpieskata, lai citi mājdzīvnieki nelaiza apstrādāto vietu. Iedarbības laiks katram preparātam ir atšķirīgs, bet jāņem vērā – ja dzīvnieks tiek regulāri mazgāts vai blusas tiek apkarotas peldsezonas laikā, līdzekļa efektivitāte var būt īslaicīgāka.

Atceries, ka jālieto katrai sugai paredzēts līdzeklis! Veterinārārsti mēdz piedzīvot gadījumus, kad saimnieks sunim domātos pilienus pret parazītiem iepilinājis kaķa kažokā, taču kaķim aktīvā viela ir toksiska. Ļoti būtiski, lai izvēlētais līdzeklis darbotos ne tikai pret pieaugušo parazīta formu, bet arī pret citām parazīta attīstības stadijām, kas blusām ir veselas četras – ola, kāpurs, kūniņa un tad pati pieaugusī blusa.

Mūsu četrkājaino draugu veselība un labsajūta ir mūsu rokās. Rūpēsimies, lai mūsu draugi justos labi!

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti