Kāds ir Valsts policijas dienesta kinologa darbs? Stāsta speciālists
Dienestā neiztikt bez četrkājainiem kolēģiem
Gundas pirmais suns bija vācu aitu šķirnes puika Asko. Asko bija patruļsuns, kurš tika apmācīts meklēt līķus. Dienesta laikā viņš veica vairākus atklājumus un aizturēšanas. Pēc Asko sekoja tās pašas šķirnes suns Nato – suns, kura vārds runāja pats par sevi! Viņš specializējās narkotiku meklēšanā. Gunda atminas Nato kā lielisku suni, kurš pāragri devās aizsaulē, un dažbrīd suņa zaudējums joprojām raisa skumjas. Kā trešais dienesta suns nāca beļģu aitu suņu šķirnes kucīte, Gundas princese Orsy, kura arī apmācīta līķu meklēšanā un šogad pievienojusies pārējiem suņu puišiem.
Ko tieši dara dienesta kinologi un suņi?
Gunda stāsta, ka vispirms jāsāk ar jautājumu, kas ir dienests. Dienests jeb šajā gadījumā militārais dienests ir iestāde vai institūcija, kas veic kādus speciālus uzdevumus un pienākumus, piemēram, Valsts policija, Valsts robežsardze u. tml. Savukārt policija ir apbruņota militarizēta valsts vai pašvaldības institūcija, kuras pienākums ir aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem.
Valsts policijas kinologs ir speciālists kinoloģijā jeb mācībā par suņiem.
Kinologs apmāca suņus speciālu uzdevumu veikšanā, piemēram, pēdu dzīšanā, cilvēku aizturēšanā, meklēšanā, narkotisko vielu atrašanā u. tml.
Kinologa tiešais darba pienākums ir apmācīt dienesta suni atbilstoši specializācijai. Dienesta kinologs ir ļoti plaša spektra speciālists. Darba uzdevumi noteikti nebūtu paveicami bez uzticamā pārinieka, dienesta suņa, palīdzības. Valsts policijas kinologs strādā ar suni, kuru ir apmācījis darbam. Uz jautājumu, vai suņi ir Valsts policijas kinologu personīgie suņi, Gunda atbild noraidoši: “Biežāk tie ir Valsts policijas iegādāti suņi. Taču ir gadījumi, kad suņus dienestā pieņem uz patapinājuma līguma pamata.” Gunda stāsta, ka tie suņi, kuri vairs nepilda dienesta pienākumus, bieži vien paliek dzīvot pie kinologa, kurš to ir apmācījis un ar to strādājis. Gunda ir pārliecināta, ka tā ir cilvēcīga izpausme un uzvedība – parūpēties par tiem, ar kuriem esam raduši būt kopā.
Kādam ir jābūt sunim, lai tas atbilstu dienesta darbam?
Pirms uzņemšanas dienestā suņi tiek testēti Valsts policijas koledžā. Sunim ir jāpiemīt vairākām īpašībām un noteiktai uzvedībai, lai izturētu testus. Atbilstoši kucēna vecumam tiek pārbaudīts, kā viņš uzvedas nepazīstamos apstākļos un situācijās, kāda ir viņa rīcība uz slidenām un kustīgām virsmām. Tāpat tiek pārbaudīts, kā kucēnam strādā oža. Izvērtējot visus kritērijus, tiek izvēlēts vislabākais suns.
Dienestā suņi apgūst dažādas specializācijas, piemēram, patruļsuņi izseko pēdas, meklē lietiskos pierādījumus, pazudušas vai bīstamas personas, kā arī palīdz personu aizturēšanā.
Papildus tam dienesta suņi tiek apmācīti tabakas, narkotisko vielu, līķu, ieroču un sprāgstvielu meklēšanā.
Valsts policijas kinologa darbs ir dinamisks
Kinologi, kuriem ir specializācijas suņi, piemēram, uz narkotikām vai tabaku, strādā 24 stundas diennaktī un ir gatavi izbraukt uz notikuma vietu jebkurā laikā, lai dienesta suns sniegtu atbalstu Valsts policijas kolēģiem. Arī atrodoties mājās, kinologus var izsaukt uz notikuma vietu jebkurā brīdī.
Tāpat kinologiem ir dienas, kad viņi apmāca suņus, jo dienesta sunim ir regulāri jārīko mācības un jāuztur laba forma.
Gunda atgādina: “Darba līnijas suņi vislabāk jūtas tieši tad, kad strādā. Tas ir iekodēts šo suņu ģenētiskajā materiālā. Darba līnijas suņi mīl tikt nodarbināti, sadarboties ar savu cilvēku, atrasties kustībā un saņemt ne tikai fizisko, bet arī mentālo stimulāciju. Šādi suņi reti kad ir mājās sēdētāji. Tāpat kā jebkuram citam sunim, arī darba līnijas suņiem regulāra apmācība ir ceļš uz veiksmīgu darbu un veiksmīgām savstarpējām suņa un cilvēka attiecībām.”
Kā var kļūt par Valsts policijas kinologu?
Ja tevi ir uzrunājusi šī profesija un tu mīli suņus, ir vērts izmēģināt savas dotības Valsts policijas kinologa darbā. Prasības Valsts policijas kinologa amatam ir tādas pašas kā jebkuram citam amatam Valsts policijā, proti, lai varētu kandidēt dienestam Valsts policijā, jābūt Latvijas Republikas pilsonim vecumā no 18 līdz 40 gadiem ar iegūtu vismaz vidējo izglītību un labām valsts valodas zināšanām. Tāpat persona nedrīkst būt sodīta par tīša nozieguma izdarīšanu.
Atlases procesā ir jānokārto arī noteiktās vispārējās fiziskās sagatavotības prasības. Pēc tam ir jāiegūst vispārējās zināšanas par policijas darbu Valsts policijas koledžas arodizglītības programmā, un tad var kandidēt uz Valsts policijas kinologa amatu. Kā Valsts policijas amatpersonai kandidātam jāpiemīt dažādām īpašībām, piemēram, spējai veikt pienākumus un operatīvi rīkoties psiholoģiskās slodzes un stresa apstākļos, fiziskajai sagatavotībai un psiholoģiskajai noturībai, spējai pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību, jābūt atsaucīgam un ētiskam, jāgrib pastāvīgi pilnveidot savas zināšanas, taču svarīgākais – ļoti jāmīl suņi!