Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kas ir medikamentozā kastrācija un kā tā atšķiras no ķirurģiskās kastrācijas?

Par suņiem • 11. Aprīlis, 2023
Jautājums par kastrāciju – vai to veikt, kad to veikt un kāpēc to veikt – aktuāls lielākajai daļai suņu īpašnieku. Tradicionāli pierasts ar kastrāciju saprast ķirurģisku manipulāciju, bet mūsdienās pastāv arī alternatīvs risinājums, ko sauc par medikamentozu kastrāciju. Kas tas ir un ar ko atšķiras no standarta ķirurģiskās kastrācijas?

Kādos gadījumos to izvēlēties?

Medikamentozas kastrācijas laikā sunim zem ādas tiek ievietots implants, līdzīgi kā veicot mikroshēmas ievietošanu. Tā ir ļoti ātra procedūra, kuras rezultātā zem ādas ievadītais medikaments bloķē vīrišķo dzimumhormonu sintēzi smadzenēs, līdz ar to tiek panākts tāds pats efekts, kā suni kastrējot ķirurģiski. Galvenās atšķirības ir tās, ka, pirmkārt, nav nepieciešama anestēzija, kas satrauc daudzus saimniekus, otrkārt, šis kastrācijas veids ir atgriezenisks.

Kāpēc kastrēt suni?

Viens iemesls ir izvairīšanās no nevēlamiem pēcnācējiem. Dzimumdziņas veicinātā uzvedība ir dabiska, tomēr, ja tās vadīts suns, piemēram, mēģina klīst prom no mājām, tas kļūst bīstami pašam sunim. Tāpat dzimumbriedumu sasniegušiem suņiem ir raksturīga intensīva teritorijas iezīmēšana, mēdz izpausties agresija pret sugasbrāļiem un parādās hiperseksuāla uzvedība, tiek novērotas problēmas ar prostatu, kas ir biežākie iemesli izvēlei par labu kastrācijai. Tomēr pirms šī lēmuma pieņemšanas saimnieki bieži satraucas par to, vai tas neizmainīs suņa raksturu, vai tas nekļūs mazāk aktīvs, vai nepalielināsies tendence pieņemties svarā.

Medikamentoza kastrācija ir veids, kā pārbaudīt, kāds būtu suns, ja tas tiktu kastrēts. Pirmreizējs implants pēc ievadīšanas zem ādas savu darbību veic pusgadu, kas nozīmē, ka šajā laikā suns ne tikai nav spējīgs radīt pēcnācējus, bet arī var pārliecināties, kādas izmaiņas tas radīs suņa uzvedībā. Tas arī ir veids, kā saprast, vai uzvedība ir saistīta ar dzimumhormoniem, vai tomēr tā primāri ir uzvedības problēma, jo nereti ar kastrāciju tiek risināts tas, kas patiesībā būtu audzināšanas darbs, piemēram, jau minētā agresija. Šo kastrācijas veidu droši var piemērot arī tiem suņiem, kuriem tā tiešām nepieciešama vai vēlama, bet veselības problēmu dēļ ir paaugstināti anestēzijas riski, piemēram, sirds slimību gadījumā. Nereti šo risinājumu izvēlas vaislas suņiem, kurus tuvākajā laikā nav plānots pārot.

Kas jāņem vērā?

Medikamentoza kastrācija nesāk darboties nekavējoties. Vajadzīgas pāris nedēļas, lai medikaments sāktu pilnvērtīgi darboties, kas jāņem vērā, piemēram, ja mājās ir kucīte, kas meklējas.

Kas notiek ar zem ādas ievadīto implantu laika gaitā, un vai tas nekaitēs sunim?

Šis rīsa graudiņa lieluma implants ir drošs un ar laiku sadalās.

Kad ir piemērotākais laiks kastrācijai?

Šis jautājums ir jāvērtē ļoti individuāli, tomēr ideālā gadījumā to nevajadzētu darīt, kamēr dzīvnieks aug. Lielo šķirņu suņiem augšanas un attīstības periods beidzas pat pēc divu gadu vecuma, un dzimumhormoniem ir liela nozīme pareizā kaulu un locītavu attīstībā. Tomēr katrs dzīvnieks ir jāvērtē individuāli. Piemēram, ja lielas šķirnes suns dzīvo neiežogotā teritorijā un ir sācis doties savās gaitās, jo daba dara savu, ir kritiski jāvērtē, kas svarīgāk – nodrošināt suņa drošību vai tomēr kastrāciju veikt agrāk.


Populārākie raksti