Jebkura izmēra suns ir jāaudzina no mazotnes
Bieži vien tieši mazo un dekoratīvo šķirņu suņi izceļas ar lielu bravūru un uzvedības problēmām, kas sagādā raizes komunikācijā ar sugas brāļiem un reizēm pat cilvēkiem. Viņš taču maziņš, kā es viņam kaut ko neļaušu, domā saimnieks, un diemžēl rodas situācijas, kad pat elementāras rutīnas procedūras pie veterinārārsta vai ikdienas pastaigas rada galvassāpes. Jāatceras, ka mazās personības ir gudras, ātri mācās un lieliski apgūst arī to, ka var taču neklausīt. Protams, fiziski savaldīt maza izmēra suni ir daudz vieglāk: ja tas aktīvi rej uz kādu lielizmēra sugas brāli, saimnieks to viegli var paņemt rokās un izvairīties no konfliktsituācijas, tomēr bieži cietējs ir pats mazā izmēra suns, jo izprovocējis kāda lielāka suņa reakciju un pārkāpis pacietības robežu vai lielā suņa saimnieks nav spējis savu mīluli atsaukt, vai noturēt.
Kopšana
Daudzām dekoratīvajām šķirnēm ir jāpievērš īpaša uzmanība apmatojuma kopšanai un jāieplāno friziera apmeklējumi, lai uzturētu šarmanto izskatu. Dekoratīvajiem suņiem ar garu apmatojumu arī ikdienā neiztikt bez saimnieka rūpēm, kā arī tie kopš bērnības jāradina, ka ķemme ir ikdienišķs priekšmets, lai pēc pirmā friziera apmeklējuma nav jāsaņem zvans – jūsu suns mums kož. Tā notiek visai bieži, kaut arī saimnieks sagaidījis, ka salonā ar viņa mīluli kādam jātiek galā.
Veselība
Lai arī maza suņa ēdināšana un veterinārija ikdienā ir lētāka, kas nenoliedzami ir svarīgi, katrai šķirnei ir savas raksturīgās problēmas, kuras noteikti jāapzinās pirms izvēles. Gremošanas problēmas ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc saimnieki ar maza izmēra sunīšiem vēršas klīnikā, jo jāņem vērā, ka mazie kārumiņi no mūsu šķīvja ir kārtīga porcija sunītim, kas pats sver tikai pāris kilogramu, bet visi zina, cik ļoti gribas savu suni palutināt. Tāpat mazo šķirņu suņiem bieži ir problēmas ar aptaukošanos, jo tiem netiek nodrošinātas pietiekamas fiziskās aktivitātes, bet apēstā ēdiena daudzums ir par lielu. Rūpīgi jāpieskata arī zobu veselība. Daudziem mazo šķirņu pārstāvjiem ir problēmas ar mutes dobumu, sākot jau ar zobu maiņas periodu, sakodienu un izteiktu zobakmens veidošanos, kas nozīmē nepieciešamību pēc to tīrīšanas anestēzijā. Šī iemesla dēļ vienmēr iesaku jau kucēna vecumā radināt dekoratīvo šķirņu sunīšus pie zobu tīrīšanas ikdienā mājas apstākļos ar tam paredzētiem līdzekļiem un zobu birstīti, jo nekā labāka par profilaksi nav. Vienmēr pirms suņa iegādes izpētiet ģenētiski pārmantojamās slimības un to, vai audzētājs ir veicis atbilstošas pārbaudes piemēram, sirds veselībai, acīm un locītavām! Maza izmēra suņi bieži traumējas pat ikdienišķās situācijās, jo loģiski, ka mazs un trausls ķermenītis ir daudz vārīgāks, piemēram, nereti ir gadījumi, kad kājas tiek salauztas, pat tikai izlecot no dīvāna vai izkrītot no rokām.
Suņa izmērs un dzīvesvieta
Nelielā dzīvojamajā platībā maza izmēra suns jutīsies daudz komfortablāk nekā liels, un arī pašiem saimniekiem būs vieglāka ikdiena, tāpēc šo šķirņu sunīšus bieži izvēlas pilsētnieki. Ceļojot un ikdienā pārvietojoties ar auto, sabiedrisko transportu vai pat velosipēdu, dekoratīvās šķirnes suns ir ļoti viegli integrējams, un pret maza izmēra suņiem apkārtējo attieksme parasti ir draudzīga un durvis veikalos un kafejnīcās plaši atvērtas. Arī mājokļa meklējumi, ja dzīvojamā platība tiek īrētā, ir vieglāk risināmi mazo suņu saimniekiem. Atceros, ka nebija viegli atrast īres dzīvokli, pasakot, ka man ir liela izmēra suns, parasti tas prasīja pārliecināšanu par labu audzināšanu un paskaidrošanu, ka ikdienā suns dosies man līdzi teju visur. Bonuss ceļotājiem ir, ka daudzas aviokompānijas pieļauj neliela izmēra suņu atrašanos lidmašīnas salonā, kas nenoliedzami ir pluss, ja saimnieka dzīvesveids ietver aktīvu ceļošanu.
Suns ir burvīgs jebkādā izmērā. Ja lemts par labu dekoratīvās šķirnes pārstāvim, mazais draugs ienesīs tavā dzīvē milzīgu mīlestību.