Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Kas jāzina par suņa piesaukšanas komandu?

Par suņiem • 26. Augusts, 2021
Suņa piesaukšanas komanda ir viena no svarīgākajām komandām, kas sunim jāapgūst, lai ar to varētu droši doties pastaigās, pārgājienos, publiskās vietās un arī dažādās citās sadzīves situācijās saimnieks varētu paļauties uz suni.
 

Piesaukšanu vēlams sunim mācīt jau no mazotnes, jo tieši kucēna vecums ir labvēlīgākais periods, kad suns komandas apgūst ātri, tam ir augsta motivācija sadarboties ar saimnieku un tas vēl nav apguvis nepareizās uzvedības manieres. Krietni sarežģītāk, bet nav neiespējami suni apmācīt pieaugušā vecumā, jo tad ir jāstrādā ne tikai ar jaunu lietu apguvi, bet arī veco ieradumu mainīšanu, un tam ir nepieciešams ilgāks laiks un lielāka pacietība.

Daži ieteikumi, kā mājas apstākļos trenēt piesaukšanu.

Iespējams, nesasniegsi 100% rezultātu veiksmīgā piesaukšanā, bet vari uzlabot esošo situāciju.

Suņu saimniekiem jāņem vērā, ka ne visām suņu šķirnēm ir dabiski iekodēta 100% sadarbība ar cilvēku, un tas ir tikai normāli. Dažām suņu sugām atsaukšanās situācijās, kad tie vēlas klaiņot, dzīt medījumu vai iet pa pēdām, ir pretrunā ar to instinktiem. Emocionālais ieguvums instinktīvā darbībā ir krietni spēcīgāks par to, ko suns saņem, kad ir paklausījis komandai un atgriezies pie saimnieka. Jo vairāk tu praktizēsi pozitīvo pastiprinājumu un apbalvosi suni par katru pareizi izpildītu komandu, jo labāk tas sapratīs, ka atgriezties pie saimnieka arī ir forši. Katru precīzi izpildītu atsaukšanos obligāti vienmēr apbalvo ar suņa pašu mīļāko gardumu vai iecienītāko spēli. Suņa acīs saimniekam ir jākļūst interesantākam un vilinošākam par to darbību, ko tas sadomājis veikt.

Pretēji darbojas soda metode. Piemēram, kad suns ir izdomājis uzdzīt kokā vāveri, saimnieks to sauc pirmo reizi, tas nereaģē, sauc otro reizi, un tikai tad mīlulis atnāk, par ko arī saņem rājienu. Nākamajā reizē, kad suns atkal gribēs noķert vāveri un saimnieks to piesauks, tas, visticamāk, izvēlēsies sev tīkamo darbību, nevis atgriešanos pie dusmīga saimnieka, jo vāveres uzdzīšana kokā ir krietni lielāks emocionālais apbalvojums nekā rājiens.

Garās pavadas izmantošana apmācību procesa sākumā

Suņu apmācībā un psiholoģijā valda vienkāršs princips – jo vairāk pozitīvāas apmācību pieredzes uzkrāsiet, jo efektīvāks būs turpmākais treniņu process. Tas nozīmē, ka, mācoties piesaukšanu, sākumā uzreiz nevajag suni palaist brīvi svešā teritorijā un cerēt uz labāko. Lai mazinātu nevēlamo neatsaukšanās gadījumu skaitu, pastaigas laikā vai arī mājās izmanto garo pavadu, kas sunim dod lielu kustības brīvību, bet gadījumos, kad suns gribēs skriet prom, tā darbību tu varēsi apturēt ar pavadu. Kad suns ir pie tevis atnācis – obligāti to apbalvo.

Izvēlies vienu komandas apzīmējumu un izmanto to vienmēr.

Suņi nerunā nedz latviešu , nedz kādā citā valodā un nespēj mūs saprast, ja runājam ar tiem paplašinātos teikumos. Suņi spēj uztvert vienkāršus vārdus, kas apzīmē konkrētu darbību vai lietu, kas tam ir aktuāla ikdienā, piemēram, “bumba”. Tikpat labi kā vienkāršus vārdus suns saprot arī žestus un balss intonācijas, piemēram, pozitīvi izteikts “labs suns” tam rada pozitīvas emocijas, bet ar negatīvu nokrāsu izteikts “labs suns” tam radīs negatīvas emocijas. Piesaukšanas komandai izvēlies vienu apzīmējuma vārdu un to izmanto vienmēr.

Sunim var iemācīt apsēšanās komandu uz vārda “gurķis”, un tas nekad tā arī nesapratīs, ka “gurķis” apzīmē dārzeni, nevis kustību apsēžoties. Tikpat labi vari izdomāt pats savu valodu, kādā sazinies ar suni, un tas pat dažreiz ir izdevīgi, jo suni nevarēs komandēt neviens cits. Tāpat būtiski ir izvēlēties vienu intonāciju, kādā komandu izteiksi. Ieteicams, lai tā būtu ar pozitīvu pieskaņu, bet pavēloša. Visticamāk, līdz šim brīdim tavs suns jau ir “atkodis”, ka pozitīvi izteikti vārdi apzīmē, kaut ko patīkamu, bet dusmīgi, stingri izteikti nozīmē, ka nebūs labi. Ar šo komandu un tās intonāciju mēs vēlamies panākt to, lai suns grib ar tevi sadarboties, nevis jūtas iebiedēts. Svarīgi atcerēties, ka katrai komandai ir savs nosaukums jeb darbības vārds. Komanda “šurp” attiecas tikai uz piesaukšanu, un to neizmanto nevienai citai komandai, lai suni lieki nemulsinātu. Sunim nav jāzīlē, kādu darbību tu no tā šobrīd sagaidi.

Vienmēr apbalvo suni par pareizi izpildītu komandu.

Reti uz ielām var redzēt, ka suņu saimnieks no kabatas izvelk kārumiņu un apbalvo suni par pareizi izpildītu komandu, bet biežāk tiek redzēti bārieni, pavadas raustīšana un uzdošana pa dibenu, lai apturētu nevēlamo darbību. Nesaku, ka vienmēr derīgs ir tikai pozitīvais pastiprinājums. Arī negatīvais pastiprinājums ir audzināšanas metode, bet ar stingru nosacījumu, ka to mēs izmantojam tikai suņa agresijas gadījumos un nekādā gadījumā, lai motivētu suni sadarboties.

Ja saimnieks vēlas veidot kopīgu valodu ar suni, to nedrīkst panākt ar iebiedēšanu. Mēs, cilvēki, mēdzam uzskatīt, ka, esot suņa saimnieki, automātiski tā acīs ieņemam autoritatīvu lomu un tiem mūs ir jāklausa vienmēr, jo tie ir mūsu suņi. Tā ir ļoti demotivējoša audzināšana, kas neveicinās veiksmīgus un efektīvus rezultātus. Atceries suni paslavēt vai apbalvot par pareizo rīcību. Pat ja tas nozīmē, ka suns tev mierīgi sēž blakus parkā. Iedomājies, tas mierīgi sēž tev blakus, nevis raujas pie citiem! Tā taču ir laba uzvedība, par kuru tu droši drīksti suni apbalvot, un to arī vajag darīt.

Aktīvas apmācības procesā suns vienmēr ir jāapbalvo. Sunim ir svarīgi iegūt pozitīvo pastiprinājumu. Ja kādu reizi tas nesaņem kārumu par padarīto komandu, nākamajā reizē mazināsies izredzes suni piesaukt.

Konsekventai apmācībai ir liela nozīme.

Apmāci savu suni uz piesaukšanu vienmēr un visur. Sākumā šo apmācību var veikt mājas apstākļos, kur sunim būs krietni mazāk ārējās vides kairinātāju, piemēram, svešu cilvēku vai suņu. Monta Sofija Briņķe aicina izmēģināt suni piesaukt dažādās situācijās un vietās, lai suns saprastu, ka piesaukšana attiecas ne tikai uz meža pastaigu vai mājām, bet arī publiskām un citām vietām. Piesauc suni, kad esi viens, kad apkārt ir citi suņi vai cilvēki, kad garām brauc mašīnas vai riteņbraucējs. Tāpat apmācības process turpinās visu suņa dzīvi. Nepietiks vien ar to, ka pāris reizes sasniegsi vēlamo rezultātu, lai suns turpmāk vienmēr gribētu ar tevi sadarboties. Konsekventa apmācība ar apbalvojumu ir īstā panākumu atslēga. Nepadodies pie pāris neveiksmēm. Jo ilgāks un neatlaidīgāks būs tavs darbs ar suni, jo ātrāk tu redzēsi rezultātu. Galvenais to pēc tam arī uzturēt.

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti