Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kustību prieks svarīgs ne tikai cilvēkiem: fizioterapija mājdzīvniekiem

Par suņiem • 11. Marts, 2021
Teju katrs, kuru kādreiz piemeklējušas muguras sāpes, kas piedzīvojis kādu traumu vai operāciju, ir saskāries ar nepieciešamību pēc fizioterapeita pakalpojumiem. Bet vai zinājāt, ka fizioterapija ir aktuāla arī mājdzīvniekiem? Veselības aprūpes kvalitāte dzīvniekiem un prasības pēc tās nemitīgi pieaug, un nu jau arī Latvijā ir pieejami fizioterapeita pakalpojumi suņiem, kaķiem un zirgiem.
 

Fizioterapija ir ārstēšanas veids, kas stiprina muskulatūru, uzlabo kustības locītavās un palīdz veiksmīgāk atkopties pēc dažādām traumām un operācijām, kā arī uzlabo dzīves kvalitāti dzīvniekiem ar dažādām locītavu slimībām un kustību traucējumiem. Fizioterapija ir piemērota ārstēšanas metode jebkura vecuma dzīvniekiem atkarībā no tā organisma prasībām vai konkrētās saslimšanas. Tā ir aktuāla arī darba un sporta suņiem, kam nepieciešama atgūšanās pēc slodzes. Fizioterapija ir ļoti daudzpusīga un ietver sevī masāžas, dažāda veida stiepšanos un vingrojumus, pat ūdens terapiju un dažādu modernu ierīču izmantošanu, piemēram, lāzerterapiju, ultraskaņas terapiju un saucamo šokveivu (shockwave), kā arī akupunktūru.

Kā zināt, kad nepieciešama fizioterapija?

Veterinārārsts pēc dzīvnieka izmeklēšanas un diagnozes uzstādīšanas kā ārstēšanas sastāvdaļu vai rehabilitācijas metodi var ieteikt fizioterapiju. Visbiežākie fizioterapeitu pacienti ir suņi, kurus piemeklējušas ortopēdiskas vai neiroloģiskas saslimšanas. Viens no biežākajiem fizioterapijas iemesliem suņiem ir muguras problēmas. Ļoti aktuāla problēma daudziem suņiem, sevišķi bieži takšiem, pekiniešiem, franču buldogiem, basetiem un korgijiem, ir muguras disku trūces, kas bieži noved pie muguras operācijām vai kustību traucējumiem. Ķermenis ir radīts kustībām, un ar fizioterapijas palīdzību ir iespējams palīdzēt organismam ātrāk atgūties un “atcerēties”, kas ir normālas kustības. Līdzīgi ir ar pēcoperāciju periodu kaulu un locītavu saslimšanu gadījumā, piemēram, pēc lūzuma dzīšanas, kad kāja ilgstoši nav lietota un muskuļiem ir jāatgādina, kā strādāt, – arī šajā gadījumā lieliski palīdzēs fizioterapija.

Suņiem ar gūžu problēmām, piemēram, displāziju, fizioterapija palīdzēs stiprināt muskulatūru un uzlabos dzīves kvalitāti, tāpat arī veciem suņiem ar hroniskām pārmaiņām locītavās tas ir veids, kā bez medikamentiem uzlabot dzīves kvalitāti. Pastāv arī fizioterapijas metodes, ar kuru palīdzību iespējams veicināt brūču dzīšanu. Vai tas ir aktuāli arī kaķiem? Protams! Tiesa gan, jāņem vērā, ka metodes var atšķirties, piemēram, reti kurš kaķis priecāsies par hidroterapiju baseinā, tāpat arī katrs dzīvnieks vērtējams individuāli – vai ārstēšana nerada lielāku stresu nekā ieguvumus.

Kā notiek vizīte pie fizioterapeita?

Process ir līdzīgs veterinārārsta apmeklējumam. Viss sākas ar sarunu, kuras laikā ar fizioterapijas speciālistu tiek izrunātas dzīvnieka problēmas, slimības vēsture, veiktie izmeklējumi un līdz šim veiktā ārstēšana, lai fizioterapeits varētu izvērtēt, kāda terapija būs visefektīvākā un piemērotākā konkrētajam dzīvniekam. Apmeklējumu regularitāte būtiski atšķiras atkarībā no izvēlētās metodes un terapijas veida, kas savā starpā bieži kombinējas. Ja nepieciešama aparatūru terapija vai hidroterapija, kam vajadzīgs speciāls baseins, noteikti būs jāizveido apmeklējumu grafiks, bet atsevišķas procedūras, piemēram, vingrojumus, fizioterapeits iemācīs saimniekam veikt mājas apstākļos. Pēc fizioterapeita apmeklējuma saimnieks speciālista vadībā apgūst vērtīgas metodes, kā mājas apstākļos palīdzēt savam dzīvniekam, lai arī turpmāk patstāvīgi uzlabotu tā dzīves kvalitāti, atvieglotu sāpes, veicinātu dzīšanas procesu un lai ar draugu varētu būt kopā pēc iespējas ilgāk! Ja jūtat vajadzību savam mājdzīvniekam apmeklēt fizioterapeitu, lūdzam konsultēties ar savu vetārstu, kurš noteikti ieteiks labāko speciālistu tieši jums.

Attēla avots – pexels.com


Populārākie raksti