Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Muguras problēmas suņiem: biežākie iemesli un risinājumi

Par suņiem • 30. Aprīlis, 2021
Muguras problēmas suņus skar daudz biežāk, nekā varētu domāt. Visizplatītākā problēma ir starpskriemeļu disku slimība, kas nereti noved pie trūces. Muguras problēmas visbiežāk ir negaidīts un ļoti nepatīkams pavērsiens, jo ārstēšana mēdz būt sarežģīta un ilgstoša.
 

Suņu visbiežāk sastopamās muguras problēmas

Starpskriemeļu diski ir elastīgs materiāls starp skriemeļiem, kas palīdz nodrošināt muguras kustīgumu un absorbē triecienus kā spilvens starp tiem. Starpskriemeļu disku trūce (SDT) nozīmē, ka diska gēlveidīgais saturs izkļūst no tā apvalka, nospiežot un kairinot muguras nervus. Tas parasti notiek apvidū, kur apvalks ir trauslāks, līdz ar to spiediens rodas tieši uz muguras smadzenēm. Lai arī šī problēma var skart jebkuru dzīvnieku, biežāk tā novērojama veciem dzīvniekiem, kuriem veidojas pārkaulošanās jeb mineralizācija diskā, tomēr ir vairākas šķirnes ar predispozīciju jeb noslieci uz šo saslimšanu. Teju katrs takša saimnieks zina, ko nozīmē diska trūce, un izplatīta šī problēma ir arī basetiem, korgijiem, franču buldogiem, pekiniešiem un citiem suņiem ar izteikti garu muguras daļu. Kā veicinošs faktors noteikti jāmin aptaukošanās – iedomāsmies taksīti ar lieko svaru. Kāds spiediens jāiztur mugurai jostas daļā? Pietiek ar vienu neveiksmīgu kustību, lai diska apvalks tiktu traumēts. Minēto suņu šķirņu saimniekiem sava drauga muguras veselībai, sabalansētam uzturam un fiziskajai slodzei jāpievērš īpaša uzmanība, lai pasargātu to no SDT.

Visbiežāk muguras traumas, kuru rezultātā rodas disku trūce, tiek gūtas fiziskas slodzes laikā, piemēram, palēcienā pēc mantiņas, neveiksmīgā lēcienā no augstas virsmas, kā arī veicot asas kustības. Pazīmes atkarībā no tā, kur lokalizēts bojājums, var būt atšķirīgas. Tas var būt gan pakaļkāju vājums, gan daļēja vai pilnīga nejutība, koordinācijas traucējumi, reizēm akūtas un stipras sāpes, kuru laikā dzīvnieks vokalizē un nekustas, vieglākos gadījumos tiek novērota uzrauta mugura, nespēja pilnvērtīgi izmantot kājas. Reizēm par SDT var liecināt arī nespēja urinēt vai, gluži pretēji, nesaturēšana un patvaļīga defekācija. Vieglākos gadījumos pazīmes var būt pārejošas un atkal parādīties pēc slodzes.

Ko darīt saimniekam, ja ir aizdomas par mīluļa muguras disku traumu?

Pirmais, ko darīt, ir nodrošināt mieru un nekustināt dzīvnieku, neļaut tam kustēties līdz nokļūšanai veterinārajā klīnikā, kur ārsts novērtēs situācijas smagumu un noteiks nepieciešamos izmeklējumus un ārstēšanu. Noteikti nedrīkst dot pretsāpju medikamentus, kurus lietojam paši, jo liela daļa cilvēkiem paredzēto medikamentu var izraisīt nopietnas veselības problēmas mājdzīvniekiem. SDT gadījumā visu nosaka bojājuma lokalizācija, smagums un klīniskās pazīmes. Bieži šīs problēmas vienīgais risinājums ir operācija, tomēr dažreiz izdodas kāju funkcijas atgūt ar ārsta nozīmēto medikamentu kursu un, pats svarīgākais, – miera režīmu, kas var ilgt pat vairākus mēnešus. Atlabšanai bieži tiek nozīmēta arī fizioterapija.

Kā saimnieks var pasargāt savu suni no SDT?

Pirmkārt, izteikti garas muguras daļas šķirņu suņu saimniekiem jāpievērš īpaša uzmanība nevēlamām, asām kustībām. Otrkārt, jāuztur dzīvniekam optimāls svars, jo liekais svars nenoliedzami ir SDT veicinošs faktors, ko cilvēks vistiešākajā veidā var kontrolēt. Tiek minēta arī glikozamīnu, hondroitīnu un kolagēnu saturošu piedevu lietošana uzturā, jo šīs piedevas veicina disku reģenerācijas procesus. Noteikti par labu nāks regulāra un vienmērīga fiziska slodze ikdienā, lai veicinātu stipras muguras muskulatūras veidošanos.

Būsim atbildīgi saimnieki saviem suņiem un rūpēsimies, lai mājdzīvniekiem būtu laba veselība un ikdienā nebūtu jācieš muguras sāpes!

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti