Narkozes nozīme
Narkozes jeb vispārējās anestēzijas mērķis ir nodrošināt miegu, atsāpināšanu un nekustīgumu procedūras laikā, un tā nekad netiks lietota bezmērķīgi: ja tā ir vajadzīga, tātad konkrētā procedūra vai operācija bez tās nav veicama. Jau minētā zobakmens noņemšana ir klasisks piemērs. Diemžēl aizvien dzirdam par gadījumiem, kad bailēs no narkozes līdzekļu izmantošanas suņiem zobakmens noņemšana jeb mutes dobuma sanācija un pat zobu izraušana tiek veikta, tos ar spēku fiksējot, kas ir, pirmkārt, ļoti sāpīgi, otrkārt, šo procedūru kvalitatīvi veikt nav iespējams, ja dzīvnieks ir pie samaņas, treškārt, tas ir milzīgs un nevajadzīgs stress. Attiecīgi nav nekā ētiska vai humāna tajā, ka dzīvniekam tiek nodarītas šādas sāpes, izvairoties no anestēzijas līdzekļu lietošanas. Diemžēl sekas, kuras ir nācies redzēt, ir pat lauztas kājas un žokļi, nemaz nerunājot par paliekošām psiholoģiskām traumām.
Mūsdienu attīstība un iespēju dažādība
Mūsdienās ir krietni mainījušās arī anestēzijā izmantojamo līdzekļu iespējas. Agrāk pēc vienkāršām operācijām dzīvnieki visu dienu bija apātiski, gulšņāja, kas saimniekiem, kuri to piedzīvojuši, izraisa biedējošas atmiņas. Mūsdienās ir ļoti daudz dažādu vispārējās anestēzijas nodrošināšanā izmantojamu medikamentu un arī daudz vairāk zināšanu, kā vislabāk tos lietot. Pēc tādām operācijām kā kastrācija jau pavisam neilgi pēc pamošanās dzīvnieks pats savām kājām dodas mājās.
Veterinārijā visbiežāk tiek izmantota gāzes jeb inhalācijas anestēzija, kas nodrošina vienmērīgu un kontrolējamu miegu ķirurģijas laikā. Tāpat plaši tiek izmantoti medikamenti, kam ir antidots jeb tāda kā atsaukšanas iespēja – pēc manipulācijas tiek saņemts atbilstošs medikaments, kas saista narkozes līdzekli, un dzīvnieks pamostas krietni ātrāk. Nereti saimnieki prasa, vai var dot kādu “vieglo” narkozīti. Nav tāda jēdziena kā vieglā vai smagā narkoze. Ir procedūras, kuras pieprasa tikai vieglu sedāciju, citām ir nepieciešams ilgstošs un dziļš miegs ar augstāku atsāpināšanas līmeni, attiecīgi katram dzīvniekam atbilstoši viņa svaram, kopējam veselības stāvoklim un nepieciešamajai procedūrai narkozes nodrošināšana tiek individuāli pielāgota.
Riski pastāv jebkurai narkozei
Arī cilvēki pirms saviem izmeklējumiem vai ķirurģiskām manipulācijām vienmēr ar parakstu apliecina, ka apzinās – pastāv neprognozējamu reakciju risks. Tāpat ir ar dzīvniekiem – saimnieks parakstās par piekrišanu. Un, protams, riski pastāv, sevišķi tad, ja dzīvnieks ir novājināts un tam vajadzīga operācija. Vecums un slimības ir risku paaugstinoši faktori, bet šajos gadījumos ir skaidrs, ka vispārējās anestēzijas lietošanai būs pamatots iemesls, piemēram, operācija, kas glābj dzīvnieka dzīvību vai uzlabo dzīves kvalitāti. Lai maksimāli nodrošinātos pret riskiem, pirms narkozes rekomendējama klīniskā izmeklēšana, asins analīzes un bieži vēlami arī sirds izmeklējumi.
Nav konkrēta reižu skaita, cik bieži drīkst lietot narkozi jeb vispārējo anestēziju. Ja tāda nepieciešamība rodas, tā ir jālieto, maksimāli nodrošinoties pret visiem riskiem un individuāli piemērojot šo līdzekļu kombinācijas. Galvenais ir visus interesējošos jautājumus, šaubas, bažas un neskaidrības izrunāt ar savu veterinārārstu, lai sniegtu savam dzīvniekam vislabāko!