Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Nutribalance rakstu sērija mīluļu draugiem: Suņa uzturs un ikdiena

Par suņiem • 27. Aprīlis, 2021
Kādu pārtiku izvēlēties? Kā rūpēties par mīluļa higiēnu un veselību? Jaunajam dzīvnieka saimniekam šie un līdzīgi temati rada daudz jautājumu, tādēļ esam apkopojuši 4 atziņas par suņa uzturu un režīmu.
 

Izvēlies barību, kas vislabāk der tieši tavam sunim

Izvēloties barību savam mīlulim, drošāk sākumā ir konsultēties ar vetārstu, kurš ieteiks suņa vecumam atbilstošu barību. Tomēr tas nav vienīgais faktors, kas jāņem vērā. Piedāvātais barību klāsts ir liels, tomēr pamatā tās visas ir veidotas pēc vienas formulas, kas ir stingri reglamentētas katrai suņu vecuma grupai. Barības atšķiras pēc piedevu sastāva, graudaugu daudzuma tajās, un ir arī specializētās barības suņiem ar noteiktām saslimšanām. Labākas barības būs tās, kurās ir mazs graudaugu sastāvs vai graudaugu nav nemaz, jo tie ir ražošanas lēta izejviela, kas sunim patiesībā nemaz nav vajadzīga, un liels tās daudzums var novest pie aptaukošanās.

Nebaro suni ar cilvēku ēdienu

Svaiga gaļa, kauli, skrimšļi, olas un neliels daudzums dārzeņu ir laba barība sunim, tomēr, lai sunim nenodarītu kaitējumu, šos produktus jāprot pareizi proporcionēt. Ja to neproti, tad labāk pieturēties pie vetārsta noteiktās barības. Tādi cilvēku ēdieni kā siers, desa, maize, vīnogas, rieksti un jau gatavi produkti, kuros ir pievienots sāls un cukurs, ir kaitīgi suņa veselībai. Ja gribi savam sunim dot našķus, tad iegādājies suņiem atbilstošus kārumus.

Visu veidu barībai ir noteikts dienas porcijas daudzums, kas atbilstoši suņa vecumam vai svaram ir jāapēd. Ja dod sunim našķus, tad tie ir jārēķina klāt pie dienas porcijas. Tāpat atceries, ka pie suņa ēdamtrauka vienmēr ir jāatrodas arī traukam ar tīru dzeramo ūdeni.

Visiem suņiem ir nepieciešama “tehniskā apkope”

Suņiem ar biezu, kuplu vai garu apmatojumu ir nepieciešama noteikta tā kopšana. Piemēram, ziemeļu šķirņu suņi, kas maina apmatojumu sezonāli, ir jākopj ar īpašu ķemmi, kas palīdz viegli atbrīvoties no pavilnas. Dažas šķirnes pieprasa apmatojuma kopšanu katru dienu, bet citām tas ir jādara ļoti reti. Arī suņi ar īsu apmatojumu ar jāizķemmē, taču jau krietni retāk. Viens no apmatojuma veselības rādītājiem ir barība, kādu suns ēd. Ja suns saņem kvalitatīvu barību, tad tā apmatojums nesasmaks un nebūs taukains. Ja suņa apmatojums ir taukains un izdala nepatīkamu aromātu, suni vajag nomazgāt. Tam ir paredzēti speciāli suņu šampūni, bet profesionāli nomazgāt suni varēs arī kādā suņu frizētavā.

Mutes un nagu higiēna ir tikpat svarīga kā cilvēkam

Mutes higiēna ir svarīga ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem. Atkal – ja suns saņems kvalitatīvu barību, tā elpa nesmirdēs, zobi būs balti un veseli. Taču dažiem suņiem uz zobiem mēdz veidoties aplikums, ko var novērst ar zobu tīrīšanu. Tam ir speciāli paredzētas suņu zobu birstes un zobu pastas.

Visiem suņiem nepieciešams laiku pa laikam apgriezt nagus. To var darīt reizi nedēļā, nogriežot pašu naga galiņu. Suņu nagiem ir īpaša uzbūve, kurā zem naga aug ienadzītis, kas ir ļoti jutīgs. Ienadzis aug reizē ar nagu, un, ja nagi ilgstoši netiek griezti, tie var ne tikai deformēt suņa ķepu, bet arī padarīt tā staigāšanu sāpīgu un apgrūtinošu. Nagus var apgriezt vai apvīlēt mājas apstākļos, sekojot līdzi, lai netiek aizskarts ienadzis, vai arī vest suni uz vetklīniku, kur to paveiks profesionālis.

Liela loma suņa veselībā – pasargāšana no parazītiem un citiem kaitēkļiem

Pēdējais, bet ne mazāk būtiskais ieteikums – atceries regulāri suni attārpot un apstrādāt pret parazītiem. Daži suņu saimnieki suni attārpo četras reizes gadā, bet citi uzskata, ka pietiek ar divām reizēm. Prettārpu zāles ir ļoti spēcīgs preparāts, un tā sastāvā ir indīgas vielas, kas iznīcina tārpveidīgos parazītus, kuri iemitinājušies suņa zarnās. Ja suns šo preparātu uzņem iekšķīgi, lūdzu, pirms preparāta atkārtotas došanas konsultēties ar vetārstu, cik bieži būtu droši lietot konkrēto preparātu. Kucēnus attārpo krietni biežāk nekā pieaugušus suņus. To pirmajos trīs mēnešos attārpošanu veic pat reizi mēnesī vai biežāk. Katra suņu audzētāja pienākums ir attārpot kucēnus attiecīgi noteiktajam skaitam. Pirms uzņem mājās kucēnu, obligāti noskaidro, kad tas pēdējo reizi tika attārpots un kad ir paredzēta nākamā reize.

Suns ir jāpasargā arī no blusām. Lai arī var šķist, ka tas ir nebūtisks parazīts, patiesībā blusas ir asinssūcēji. Ja sunim blusas ir ilgstoši un lielā daudzumā, tas var novest pie anēmijas, kā arī blusas pārnēsā citus parazītus, kas piesūkšanās brīdī nonāk suņa organismā. Ir dažādi līdzekļi, kas pasargās suni no blusām, – lielākoties tie visi ir ārēji lietojami. Arī par šī līdzekļa iegādi un lietošanu sākumā konsultējies ar vetārstu.

Sākoties siltajai sezonai jeb ērču sezonai, suns ir obligāti jāapstrādā ar preparātiem pret ērcēm. Ērces pārnēsā nāvējošas slimības, un katru gadu to kļūst arvien vairāk. Tāda grūti ārstējama un bieži vien letāla slimība kā babezioze statistiski inficēto skaitā arī palielinās katru gadu. Tās simptomus bieži vien var pamanīt tikai tad, kad suni glābt jau ir ļoti sarežģīti.

Katram pretērču preparātam ir noteikts savs iedarbības laiks, tāpēc rūpīgi seko līdzi, vai gadījumā jau nav pienācis laiks suni atkārtoti apstrādāt pret ērcēm.

Attēls: pexels.com


Populārākie raksti