Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties otru suni?

Par suņiem • 03. Maijs, 2022
Otra suņa ienākšana ģimenē ir lēmums, kas jāpieņem tikpat atbildīgi, kā izvēloties pirmo suni. Jaunais ģimenes dalībnieks ienesīs mājās mazliet vairāk nekārtības un trokšņa, tomēr arī daudz mīlestības. Lai arī varētu šķist, ka otrā suņa izvēle ir atkarīga no cilvēka vēlmēm un simpātijām, tik vienkārši vis nav.
 

To, kādam vajadzētu būt otram sunim, nosaka pirmais suns un saimnieka rocība, lai nodrošinātu pilnvērtīgu dzīvi abiem suņiem. Izvēloties otru suni, ļoti svarīgi ņemt vērā to, kāds raksturs, temperaments, vecuma īpatnības un pat auguma izmērs ir pirmajam sunim. Pašmērķim, izvēloties otru suni, vajadzētu būt, lai abi suņi savā starpā labi sadzīvotu. Tāpat nepieciešams kritiski izvērtēt, vai dzīvesvietas plašums ir atbilstošs diviem suņiem, kam jānodrošina liela kustības brīvība, un vai ienākumi ir pietiekami, lai abi suņi saņemtu labu barošanu, veterināro aprūpi, labturību mājoklī un ārpus tā.

Ja ģimenē neesi vienīgais, ne mazāk svarīgi apzināties, vai arī pārējie mājinieki piekrīt otra suņa ienākšanai ģimenē. Izvērtē, vai ikdienā tev ir pietiekami daudz laika abu suņu treniņiem un apmācībām gan suņu skoliņā, gan mājās, un vai varēsi nodrošināt pietiekamu pastaigu daudzumu abiem suņiem. Otrs suns nav domāts kā spēļu biedrs pirmajam, kamēr tevis nav mājās, kaut arī tas ir vilinošs pamatojums otra suņa iegādei. Atceries, ka rūpes par suni ir jāuzņemas tieši tev, nevis tavam pirmajam sunim vai citam cilvēkam.


Izvēlies šķirni ar līdzīgu temperamentu

Savā starpā labāk sadzīvo suņi, kuriem ir līdzīgi vai vienādi temperamenti. Nav ieteicams izvēlēties suņu šķirnes, kuru ikdienas aktivitātes līmenis krasi atšķiras. Aktīvākas dabas suņi var emocionāli un fiziski nogurdināt mierīga rakstura suņus, ja saimnieki nepievērš uzmanību vai arī nav spējīgi noteikt abu suņu komunikāciju un uzvedības izpausmes. Suņi ar līdzīgu temperamentu varēs vieglāk atrast kopīgu valodu un nodoties spēlēm, kas abiem ir pa prātam.


Suņus ar līdzīgu temperamentu var iekļaut vienās un tajās pašās socializācijas aktivitātēs, sporta treniņos, un tas krietni atvieglos tavu ikdienu un samazinās laika patēriņu, lai piepildītu suņu pamatvajadzības.

Izvēlies sociālas dabas suni

Suns, kas labprātīgi vēlas iesaistīties ģimenes aktivitātēs, kā arī ir viegli iekļaujams sabiedrībā, būs piemērotāka izvēle ģimenei, kurā jau ir viens suns. Ja adoptē jau pieaugušu suni no patversmes, konsultējies ar patversmes darbiniekiem un noskaidro, kāds šī suņa raksturs. Ir svarīgi noskaidrot, vai dzīvniekam ir izpaudusies agresija pret citiem suņiem, kaķiem, patversmes darbiniekiem, bērniem un svešiem cilvēkiem. Daudziem patversmes suņiem ir uzvedības problēmas un nepieciešama īpašāka aprūpe un apmācības process, tāpēc lielākā daļa nebūs piemēroti dzīvei kopā ar citu suni.

Ņem vērā otrā suņa dzimumu un vecumu

Statistiski biežākais agresīvu starpgadījumu skaits notiek starp divām sieviešu dzimuma pārstāvēm. Drošākas kombinācijas būs divi pretēja dzimuma suņi vai divi suņu puiši. Tomēr vēlos atgādināt, ka, izvēloties otru suni, tev ir jāpazīst jau esošais suns un jāzina, kā tas reaģē uz sava vai pretējā dzimuma suni. Ne vienmēr vispārpieņemtos apgalvojumus var attiecināt uz visiem suņiem. Ja zini, ka tavs suns daudz labāk sadzīvo ar sava dzimuma suņiem, pat ja abas ir suņu meitenes, tā arī būs labākā izvēle, ja jaunpienācējs ir kucēna vecumā. Ja ģimenē pieņem jau pieaugušu suni, jānoskaidro, kā uz sava vai cita dzimuma pārstāvjiem reaģē jaunais suns, un jāizvēlas tāda kombinācija, kas abiem suņiem nerada diskomfortu.

Vecuma starpība var diktēt to, vai šie abi suņi “būs uz viena viļņa”, vai to ikdienas aktivitātes līmenis būs līdzvērtīgs. Piemēram, ja tavs suns ir seniora vecumā, enerģisks kucēns tam var likties traucējošs, un tas ilgtermiņā var kļūt par pamatu agresīvai vecākā suņa uzvedībai. Ja tev mājās ir pieaudzis suns, labāka izvēle būs tāda paša vecuma, gadu vecāks vai gadu jaunāks suns. Savā starpā labi sapratīsies divi kucēni ar līdzīgu temperamentu, bet izvērtē, vai divi hiperaktīvi kucēni būs pa spēkam tev pašam.

Ņem vērā otra suņa auguma parametrus

Ieteicams izvēlēties līdzīga izmēra suņus. Nav teikts, ka lieli suņi nevar sadzīvot ar maziem, tomēr liela izmēra sunim pastāv lielāka iespēja netīšām savainot mazāko suni, piemēram, rotaļas laikā. Daži lielāka izmēra suņi var būt enerģiskāki, un tas prasa cita veida ikdienas režīmu. Izmērs nav noteicošais faktors otra suņa izvēlē, bet to ir vērts ņemt vērā, atceroties, ka dažāda izmēra suņiem ir vajadzīga dažāda veida aprūpe.

Izvēlies ģimenēm piemērotu šķirni

Lai arī suņa apmācībai un audzināšanai ir noteicošā loma suņa rakstura formēšanā, jāņem vērā arī šķirnes specifika. Dažas šķirnes ir vairāk piemērotas dzīvei ar citiem suņiem un bērniem, un ar šādiem suņiem sadzīve būs vieglāka, jo tiem nav vajadzīga īpaša apmācību pieeja.


Populārākie raksti