Kādi suņi un kāpēc piedalās izstādēs?
“Ja tu vēlies lai tavam sunim ir pēcnācēji, šķirnes audzēšanu drīkst uzsākt tikai tad, ja tev ir oficiālas audzētavas suns ar ciltsrakstiem un izpildītām noteiktām prasībām,” atklāj Zita Īle. Zita uzsver, ka ciltsraksti suņiem neuzliek nekādus pienākumus piedalīties izstādes. Ciltsraksti ir kā dzimšanas apliecība, kas parāda suņa piederību šķirnei – tajā ir redzami vecāki, vecvecāki.
Obligāta dalība izstādēs ir tikai vaislas suņiem jeb dzīvniekiem, kurus plāno izmantot ciltsdarbā jeb pēcnācēju radīšanā. Šādiem suņiem ir jāsaņem vismaz divi teicami vērtējumi no dažādiem ekspertiem.
“Izstāžu apmeklēšana ir noderīga arī tiem, kas vēlas iegādāties suni, bet vēl nezina kādu. Šī ir lieliska iespēja apskatīt dažādus suņus, aprunāties ar speciālistiem un suņu īpašniekiem par dažādu šķirņu labturības specifiku un raksturiem, uzzināt pieredzes stāstus.
Izstādēs suņi socializējas, un došanās uz tām ir lieliska iespēja ceļot kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem un satikt domubiedrus arī no citām valstīm,” stāsta Ozi Home audzētāja.
Suņu izstādes nav tikai skaistuma konkurss
Lai gan izskats ir viens no faktoriem, kas tiek vērtēts, Zita norāda uz šķirņu standartiem un specifiskiem kritērijiem: “Piemēram, suņus var vērtēt pēc “šķirnīguma”, kopējā iespaida, sakodiena, kustībām, ausu un astes novietojuma, acu formas, krāsas u. tml. Tiesneši suņus var vērtēt atšķirīgi, taču vērtējumam ir jāizriet no šķirnes standarta kritērijiem. Vērtējumā ir jāņem vērā suņa fiziskā atbilstība šķirnei un kopējā kondīcija, lai suns būtu veselīgs un atbilstu standartam.”
Cik vecam ir jābūt sunim, lai tas varētu piedalīties izstādēs?
Zita norāda, ka ierobežojumu nav, kamēr vien suns ir vesels, nav bailīgs un agresīvs.
“Latvijā suņi izstādēs drīkst piedalīties no 4 mēnešu vecuma mazuļu klasē (nacionālajās izstādēs) un no 6 mēnešu vecuma kucēnu klasē (starptautiskajās izstādēs). Tālāk seko junioru vecums no 9 līdz 18 mēnešiem. No 15 mēnešu vecuma var piedalīties starpklasē un atklātajā klasē. Tālāk seko čempionu klase, kur piedalās suņi, kas ieguvuši kādas valsts čempiona titulu, un, visbeidzot, – veterānu klase, kas Latvijā skaitās no 8 gadiem,” stāsta Zita.
Kā piedalīties izstādēs?
“Ja vēlies piedalīties izstādēs, no sākuma ir jāiegādājas tīršķirnes suns ar ciltsrakstiem no attiecīgas valsts kinoloģiskās federācijas atzītas audzētavas. Tālāk jākļūst par kāda Latvijas kinoloģijas federācijas sistēmas kluba biedru, un tad atliek darbs ar suni – izkopt stāju, uzvedību, mācīt ļaut sevi apskatīt un aptaustīt, piemēram, lai apskatītu zobus, un, visbeidzot, – jāpiesakās izstādei,” stāsta Zita. Ja ir vēlēšanās pieteikt suni, bet nav drošības sajūtas par piedalīšanos pašam, var izmantot hendleri – pieredzējušu suņu demonstrētāju.
“Hendlera izmantošana ringā ir papildu izdevumi audzētājam vai saimniekam, taču ar hendlera pieredzes palīdzību suni ir iespējams atrādīt tiesnešiem krietni veiksmīgāk.
Ja saimniekam nav izstāžu pieredzes, pat ieteicams ir vismaz sākumā uzticēt savu suni hendlerim,” ir pārliecināta audzētāja.
Latvijā ir pasaules līmeņa hendleri
Zitai ir trīs izstāžu suņi, ar kuriem izbraukāta lielākā daļa Eiropas. Kopš 2018. gada 11. novembra vecākais Austrālijas ganu suns ir piedalījies jau 146 izstādēs. Savukārt, pārējie divi suņi ir kopā piedalījušies aptuveni 80 izstādēs. Zita īpaši labus vārdus velta Ogres un RETO izstādēm Latvijā, kā arī atzinīgi vērtē Latvijas tendenci izstādes rīkot ārā: “Man ļoti patīk izstādes ārā, un šķiet, ka arī mani suņi jūtas labāk āra izstādēs.”
Jāņem vērā tas, ka piedalīšanās izstādēs ir dārgs prieks, it īpaši, ja piedalās ārzemēs.
Labu ciltsrakstu suņi ir salīdzinoši dārgi, un kopējās izmaksas arī būtiski iespaido paša audzētāja atbildība – cik liels darbs ieguldīts suņu audzēšanā, kādus novērtējumus suņi ir saņēmuši izstādēs un kādas veselības pārbaudes veiktas gan vecākiem, gan kucēniem. Pirms kucēnu dzimšanas ir jāveic virkne komplicētu darbību, tai skaitā ir jāatrod un jāsapāro viens otram atbilstoši suņi.
Noslēgumā Zita vēlas iedrošināt citus suņu saimniekus piedalīties izstādēs: “Svarīgākais, kas jāņem vērā, – izvēlēties suni atbildīgi un vēl atbildīgāk rūpēties par to līdz tā pēdējai dienai. Ja izlem piedalīties izstādēs, uzmeklē labu hendleri – Latvijā ir pasaules līmeņa hendleri, kas ar lielāko prieku palīdzēs uzsākt šo interesanto piedzīvojumu. Bet kādā brīdi tomēr izmēģini arī pats!”