Sportiskas izklaides ar labāko draugu suni: kā sagādāt prieku gan viņam, gan sev?
Kanikross – skriešana ar suni
Populārākā aktivitāte kopā ar suni ir skriešana. Lielākā daļa suņu mīl kārtīgi izskrieties. Šai aktivitātei pat ir oficiāls nosaukums – kanikross. Šajā sporta veidā ir pat komandas, vietēja un starptautiska mēroga sacensības. Šī disciplīna tiek iekļauta arī dažādos maratonos, piemēram, Stirnu buka sacensībās. Tas gan nenozīmē, ka to nevar darīt arī tāpat vien – prieka pēc. Kanikrosa definīcija ir vienkārša – skriešana kopā ar suni, kur suns saimniekam skrien pa priekšu. Šim sporta veidam tev būs nepieciešami speciālie suņu skriešanas iemaukti, elastīgā pavada un ērtībām – arī skriešanas josta tev, kas ar pavadu savieno tevi un suņa iemauktus.
Baikdžorings – garo distanču un sprinta cienītājiem
Suņiem, kas ir garo vai sprinta disciplīnu cienītāji, noteikti piemērotāks būs baikdžorings. Šajā sporta veidā suņa saimnieks atrodas uz ritens, pie kura ar speciālu antenu ir pievienota elastīgā pavada, kas atkal ir savienota ar suņa iemauktiem. Galvenais nosacījums – suns skrien ritenim pa priekšu. Šis ir labs veids, kā nodarbināt ziemeļu un medību šķirnes pārstāvjus, bet noteikti ir piemērots arī sportiskākiem bezšķirnes pārstāvjiem.
Izvēloties šo sporta veidu, noteikti sākumā suni apmāci komandām, kas paredzētas skrējiena uzsākšanai, tā apstādināšanai un virziena maiņai. Tas ir drošības jautājums, lai intensīvā brauciena laikā neatgadītos nekas nevēlams. Lai saprastu, kā tev izdodas ar savu suni sastrādāties skrējiena laikā, sākumā ieteicams izmēģināt kanikrosu un tikai tad ķerties pie baikdžoringa.
Skidžorings un kamanas
Ja tavs suns sausajā gada laikā labi ir apguvis vilkšanas prasmi un jūs esiet iemācījušies darboties komandā, tad ziemas sezonā (sniega periodā) vari izmēģināt skidžoringu, kas paredz to pašu vilkšanu, tikai šajā gadījumā suņa saimnieks atrodas uz distanču slēpēm. Biezās pavilnas un brīvā apmatojuma šķirņu un bezšķirņu pārstāvjiem tieši ziema ir piemērotākais gadalaiks, lai nodotos fiziskajām aktivitātēm. Ja tavā ģimenē ir vairāk nekā viens vai divi vidēja līdz liela izmēra suņi, noteikti varat izmēģināt arī kamanu braukšanu. Tam gan ir nepieciešams nopietnāks ekipējums – pašas kamanas, pavadu sistēma, vairāki vilkšanas iemaukti un dažbrīd pat suņu zābaciņi. Šāda aktiviāte prasa arī nopietnāku komandas saspēli starp saimnieku un visiem tā suņiem, jo virziens visiem ir jājūt viens un suņiem jāklausa saimnieks ar pirmo vārdu.
Peldēšana – vasaras izklaide
Gada karstākajā periodā ļoti labs sporta veids ir peldēšana, kas lieliski attīsta visu suņa muskulatūru. Svarīgi atcerēties, ka sunim nepiemīt spēja precīzi novērtēt savu spēku pret veicamo attālumu, tāpēc, ja tavs suns ir tālpeldētājs, noteikti iegādājies tam peldēšanas drošības vesti. Šāda veste ne tikai pasargās suni no noslīkšanas, bet arī padarīs peldēšanu krietni patīkamāku, jo ir speciāli paredzēta tam, lai noturētu suņa augšdaļu ūdens līmenī un nedaudz virs tā, tādējādi sunim pašam to darīt nevajadzēs un tas varēs pilnvērtīgi nodoties pašai peldēšanai.
Pārgājiens – nekad nebūs garlaicīgi
Ja tavs suns nekotējas nevienā no augstāk minētajiem sporta veidiem, jūs vienmēr varat ieplānot kādu tālāku pārgājienu. Latvijā ir ļoti daudz mežu un dabas taku, kas nav atzīmētas kā publiskas vietas, un tajās suni pat varēs palaist vaļā brīvgaitā. Ja neesi savu suni apmācījis uz piesaukšanas komandu vai arī tas vienkārši ir brīvdomātājs, ieteicams sunim iegādāties GPS ierīci, kas noteiks suņa lokāciju gadījumā, ja tas ir pazudis no tava redzesloka. Tāpat pārgājienā padomā par tīru dzeramo ūdeni un kādu našķi, ko piedāvāt sunim.
Citas idejas
Latvijā ir vairākas suņu skolas, kas piedāvā apgūt tādus sporta veidus kā adžiliti un obedience jeb paklausība. Adžiliti paredz, ka sunim ir noteiktā laikā līdz ar saimnieka norādēm jāizskrien šķēršļu trase. Šis sporta veids prasa speciālu apmācību trenera pavadībā, bet ir lieliska nodarbe kopā ar suni. Tā tu būsi suni ne tikai fiziski nodarbinājis, bet arī licis pastrādāt tā prātam.
Obedience jau pieprasa lielāku klausības prasmi. Lai arī šim sporta veidam nav augstas fiziskās intensitātes, suņi nogurst arī no prāta treniņa. Papildus tas būtiski uzlabo suņa paklausību ne tikai treniņu trasē, bet arī ikdienā.
Svarīgi atcerēties, ka katram sporta veidam ir paredzēts tam nepieciešamais ekipējums, kas nodrošina, ka aktivitāti varēsiet veikt veselībai droši. Suņiem ar biezu vai tumšu apspalvojumu nav ieteicams nodoties aktīvai, ilgtošai skriešanai, ja ārā temperatūra ir virs +15 grādiem vai arī atrodaties tiešos saules staros. Suņu pārkaršana ir ļoti nopietna problēma un var izraisīt nāvi. Suņi savu ķermeni dzesē, ventilējot to caur muti un ķepu spilventieņiem. Šis process ir lēns, tāpēc skrējiena laikā vienmēr monitorē sava suņa uzvedību un citas ārējās pazīmes, kas varētu liecināt par pārkaršanu. Gadījumā, ja tas ir noticis, nekavējoties savu suni pārvieto uz vēsāku vietu, kurā tas nesaņem tiešus saules starus, piedāvā tam aukstu dzeramo ūdeni, dzesē suni vēdinot un meklē tuvāko veterināro klīniku.