Lielisks ceļotāju draugs ir mājaslapa pettravel.com, kur vienkāršā, pārskatāmā un saprotamā veidā var iepazīties ar katras valsts suņu labturības prasībām. Pamatā visur ir nepieciešama Eiropas Savienības lolojumdzīvnieka pase, mikroshēma un derīga trakumsērgas vakcīna.
Mājasdarbs, kas jāizdara pirms brauciena
Atsevišķās valstīs ir spēkā prasība pēc vakcīnas ne tikai pret trakumsērgu, bet arī citām infekcijas slimībām, un ir valstis, kas akceptē vairākus gadus derīgu trakumsērgas vakcīnu, kamēr citas pieprasa ikgadēju revakcināciju. Daļai valstu ir prasība pēc apstrādes pret ehinokokiem jeb lenteņiem 1–5 dienas pirms iebraukšanas. Kāda prasīs klīnisku izmeklēšanu, vēl citai būs nepieciešamība pēc speciāla veselības sertifikāta, un šīs lietas ir savlaicīgi jānoskaidro, lai trīs dienas pirms plānotā brauciena neatklātos, ka, piemēram, trakumsērgas vakcīnai beidzies termiņš. Ja neesi drošs un rodas jautājumi, kā labāk rīkoties, sazinies ar vetārstu vai Pārtikas un veterināro dienestu.
Kad dokumenti ir kārtībā un oficiālā puse atrisināta, iesaku pievērsties veselības jautājumiem. Profilaktiska apstrāde pret ērcēm un citiem parazītiem pieder pie normas, tomēr pastāv iespēja, ka ceļojuma laikā var atgadīties kas nelāgs. Katram ceļotājam, sevišķi garos pārbraucienos, iesaku parūpēties par to, lai ir pieejama un izpētīta informācija par ceļā vai galamērķī esošajiem veterināro pakalpojumu sniedzējiem, kā arī iepazīties ar cenām, lai neliela veselības problēma mīlulim ceļojuma laikā neprasītu pusi no ceļojuma budžeta.
Suņa aptieciņā noteikti ir jābūt pārsējiem un dezinfekcijas līdzeklim, ja gadās, piemēram, sagriezt ķepu. Ļoti vērtīgi pirms došanās ceļā ir nodrošināties ar līdzekļiem pret caureju, jo tā var pārsteigt gan stresa, gan kāda nepiemērota vai nezināma kāruma apēšanas rezultātā. Tāpat vajadzētu parūpēties par pretalerģijas zāļu pieejamību, ja, piemēram, suni sadzeļ lapsene. Ja mīlulis ikdienā saņem kādus medikamentus, noteikti jāparūpējas, lai tie ir līdzi pietiekamā daudzumā. Vēlreiz jāatgādina, ka liela daļa cilvēku medikamentu ir toksiski un nepiemēroti suņiem un kaķiem! Tipisks piemērs ir cilvēku pretsāpju zāles – tās nekādā gadījumā nedrīkst dot dzīvniekam! Labāk piezvanīt uz veterināro klīniku un pajautāt, vai konkrētais medikaments ir dzīvniekam piemērots, vēl labāk – nodrošināties ar sunim vai kaķim piemērotu medikamentu, kura lietošanu atļauj tā veselības stāvoklis. Iesaku aprunāties ar veterinārārstu, lai viņš palīdz sagatavot dzīvnieka pirmās palīdzības komplektiņu, kurā atradīsies viss nepieciešamais, lai ar dažādām situācijām tiktu galā saviem spēkiem iespēju robežās.
Suņa pārvadāšana
Ja vēlies ceļot ar mašīnu, pārliecinies, ka tās ietilpība ir atbilstoša suņa izmēram. Ja suns ir tramīgs un nelabprāt atrodas auto salonā, ir vērts apdomāt iespēju iegādāties būri. Tas sunim dod drošības sajūtu, savu telpu un pasargā no nevēlamiem atgadījumiem, kā, piemēram, pēkšņa vēlme ielēkt auto priekšējos sēdekļos, tādējādi apgrūtinot braukšanu un palielinot risku izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Būrim ir jābūt pietiekami platam, lai suns tajā var apgulties izstieptām kājām, un pietiekami augstam, lai pieceltos stāvus pozīcijā. Ja auto ir par mazu suņa būri, var iegādāties speciālu drošības jostu, kuru savieno ar suņa iemauktiem vai kaklasiksnu, un suns tiek noturēts drošībā auto aizmugurējā sēdeklī.
Daudz sarežģītāka ir ceļošana kopā ar suni lidmašīnā. Iespēju robežās atliec to kā pēdējo variantu. Lai arī lidojums ir krietni ērtāks un prasa mazāk laika nekā citi pārvietošanās veidi, tas sunim var radīt lielu stresu. Suni lidmašīnā pārvadā kargo nodalījumā, kas ir ļoti skaļa un vēsa telpa. Ir ieteicams pirms lidojuma sunim iedot nomierinošus līdzekļus, ko izrakstīs vetārsts speciāli šim gadījumam. Vēl tev būs nepieciešams būris, kura parametri atbilst iepriekš aprakstītajiem. Tam jābūt aprīkotam ar speciāliem ūdens un barības traukiem. Vienā būrī drīkst pārvadāt vienu suni. Ja ceļo ar miniatūro vai dekoratīvo šķirņu suni, to var ņemt līdzi lidmašīnas pasažieru nodalījumā. Sunim jāatrodas suņu ceļojumu somā, kuru var novietot zem priekšējā sēdekļa tev pie kājām. Svarīgi – nekādā gadījumā nepiekrīti suni likt rokas bagāžas nodalījumā. Tā ir ļoti šaura telpa, kas slikti tiek apgādāta ar skābekli. Lidojums vienā virzienā vienam sunim izmaksā aptuveni 100 eiro.
Ceļojumiem uz tuvāku galamērķi noteikti var izvēlēties sabiedrisko transportu – vilcienu vai autobusu. Ir pāris noteikumi, kas jāievēro, lai suni šādi pārvadātu. Pirmkārt, būs jāiegādājas speciāla biļete, kas paredzēta mājdzīvnieka pārvadāšanai. Otrkārt, brauciena laikā sunim jāvelk uzpurnis. Vetklīnikās ir iespējams iegādāties auduma uzpurņus, kas nenospiež suņa purnu, ļauj tam brīvi elpot un izkārt mēli. Treškārt, suns jātur pavadā. Un, visbeidzot, vilcienā sunim ir atļauts sēdēt uz sēdekļa, ja zem suņa ir paklāta sedziņa. Ievērojot šos pārvadāšanas noteikumus, ne transporta šoferim, ne pasažierim nav tiesību tev lūgt pamest transportu vai liegt iekāpšanu tajā.
Izvēlies atbilstošu pavadu
Pārgājieniem piemērotāki ir suņu iemaukti, nevis kaklasiksna. Iemaukti sunim ir ērtāki un, ja sunim ir tendence vilkt, labāk balsta suņa ķermeni un sadala vilkmes spēku pa visu ķermeņa augšdaļu. Savukārt ar kaklasiksnu tiek noslogots tikai kakls, un ilgtermiņā tas sunim nav veselīgi. Velkot iemauktus, ieteicams ap kaklu aplikt arī kaklasiksnu, pie kuras piestiprināts žetons ar suņa vārdu un diviem telefona numuriem, uz kuriem zvanīt gadījumā, ja suns pazudis. Tāpat pie kaklasiksnas vajadzētu piestiprināt gaismiņu, ko ieslēgt diennakts tumšajā laikā, lai citi un tu pats labi varētu saskatīt tiešu suņa atrašanās vietu. Ja pārgājiens ieplānots mežainā apvidū, suņa iemauktiem ir jābūt aprīkotiem ar atstarojošu elementu vai, pavisam droši, sunim jāuzvelk atstarojošā veste. Īpaši tas noderēs, ja ejat pa mežu medību sezonā. Reti, bet ir gadījumi, kad mednieki vilka paskata suņus ir noturējuši par īstiem vilkiem.
Neaizmirsti, ka garākos pārgājienos suns noteikti būs izslāpis. Vienmēr paņem līdzi tīru dzeramo ūdeni un trauciņu. Karstā laikā piedāvā sunim padzerties vismaz ik pa stundai. Slāpes var mērīt arī pēc tā, cik izslāpis esi tu pats. Ja vēlies padzerties, noteikti piedāvā arī sunim. Suni baro vakarā pēc pastaigas vai aktīvākas atpūtas, kad atgriežaties mājās. Ja dodaties vairāku dienu pārgājienā, noteikti paņem līdzi barību, ko parasti dod sunim, un nenāks par sliktu paņemt līdzi arī nedaudz vairāk, nekā suns ierasti apēd dienas laikā. Jo ilgāk organismam jāveic aktīvs darbs, jo vairāk kaloriju nepieciešams uzņemt.
Atpūtu un pastaigu vietas
Pludmale ir lieliska vieta atpūtai ar savu četrkājaino draugu. Tomēr, pirms turp doties, der noskaidrot, kurās pludmalēs ir atļauts atrasties ar suni. Tev un tavam sunim draudzīgās ir visas neoficiālās pludmales, kurās likumdošana ar suni pastaigāties neliedz, taču saimniekam ieteicams ikreiz izvērtēt situāciju. Ja pludmalē ir daudz atpūtnieku un īpaši bērnu, drošāk būtu suni tur nevest. Tas pats attiecas uz ezeriem, upēm, karjeriem un citām peldvietām.
Garākai pastaigai laba izvēle ir dabas parks. Tajos suns ir gaidīts ciemiņš, bet pie pavadas. Suni laist vaļā no pavadas drīkst tikai tam paredzētajās vietās, kuras parasti ir atzīmētas ar norādi, uz kuras ir attēlots suns. Katrā valstī ir sava kārtība par suņu vešanu dabas parkos, un ar to pirms braukšanas noteikti ir jāiepazīstas. Piemēram, Tatru dabas parkā Polijas pusē suņiem ir liegts atrasties, taču tajā pašā dabas parkā Slovākijas pusē suņi ir mīļi gaidīti. Būtībā visās valstīs, kurās ir augsti attīstīts tūrisms, suņu atrašanās dabas parkos būs liegta vai arī ierobežota. Austrijas vai Itālijas dabas parkos rūpīgi jāseko norādēm par to, kur drīkst atrasties ar suni, turpretim Rumānijas Karpatu kalnu grēdas daļas dabas parkos gandrīz visur suni drīkst laist vaļā no pavadas un visa atbildība par drošību gulst uz saimnieka pleciem. Tomēr tur klaiņojoši suņi ir pilnīga norma, un tie ir nereti krietni adekvātāki par dažu labu mājas mīluli.
Lai arī, kādu galamērķi izvēlētos atpūtai kopā ar suni, vienmēr atceries aiz sava suņa savākt. Tā ir minimāla pieklājības norma, kas atrašanos publiskās vietās padara patīkamāku gan tev pašam, gan citiem atpūtniekiem.
Atpūtas veidi
Veidi, kā atpūsties ar mīluli, ir dažnedažādi. Kopā varat doties ne tikai pārgājienos, bet arī skriet, braukt ar riteni un pat ar supa dēli. Tieši skriešana un riteņbraukšana ir labākais veids, kā “nokausēt” enerģisku suni. Ņem vērā, ka suņiem ar biezu apmatojumu un pavilnu nav ieteicams ilgstoši skriet, ja gaisa temperatūra ir sasniegusi 15 grādu atzīmi, tomēr tas nenozīmē, ka vasaras vakaros vai agros rītos nevarat kopā doties veselīgā skrējienā. Skriešanas sporta veidiem ir piemērotas pilnīgi visas šķirnes, ja vien suņi paši to vēlas darīt. Ja esi izlēmis atpūsties ar suni uz supa dēļa, ieteicams sunim iegādāties peldvesti. Suņi bieži pārvērtē savas spējas un aizpeld pārāk tālu, nespējot vairs izpeldēt krastā. Tāpat peldveste ir lielisks risinājums, lai ar suni nodarbotos ar peldēšanas sportu. Tā palīdz suņa pakaļgalam ūdenī noturēties augstāk, līdz ar to ļaujot tam pieveikt tālākas distances.
Svarīgi atcerēties!
Ja ceļo ar mašīnu, saulainā laikā suni nedrīkst atstāt vienu pašu salonā. Temperatūras izmaiņas auto salonā ir daudz straujākas, nekā tu vari iedomāties. Pat 10 minūtes ilga prombūtne apdraud suņa dzīvību un var beigties dzīvniekam letāli. Loga atvēršana vēdināšanas režīmā vai auto atstāšana ēnā to nepaglābs. Arī ziemas saule ir drauds pārkaršanai. Iedomājies mašīnu kā lielu metāla kasti, kuras jumtu nepārtraukti karsē, temperatūrai ceļoties ik pa sekundei. Ja suns ir pārkarsis (pazīmes – strauja elsošana, izkārta mēle, suns atrodas guļus pozīcijā), nekavējoties to izcel no auto salona, apklāj ar segu vai citu brīvi sedzošu materiālu, kas neļauj saules stariem piekļūt suņa apmatojumam, degunam, mēlei, ķepu spilventiņiem. Piedāvā tam ūdeni, bet nesteidzies suni atvēsināt, aplejot to ar aukstu ūdeni, jo tas var izraisīt ķermeņa šoku un tūlītēju nāvi. Un steidzami meklē tuvāko veterināro klīniku! Suņa organisms veic termoregulāciju. Tā notiek caur sviedru dziedzeriem ādā, caur muti un ķepu spilventiņiem. Tieši tāpēc suņa organisms atdziest ilgāk nekā cilvēka organisms.
Lai skaisti, priekpilni un droši ceļojumi kopā ar četrkājainajiem draugiem!
Attēla avots: unsplash.com