Ja uz šo jautājumu skatās no funkcionalitātes viedokļa, apģērba vilkšanai noteikti ir kaut kāds mērķis, piemēram, pasargāt suni no aukstuma, mitruma vai vēja, kad suns atrodas ārā. Ja suns ilgstoši uzturas ārā un tā genotips neparedz ilgu atrašanos aukstumā, apģērbs tam var būt noderīgs. Suņi, kuriem nav nepieciešams apģērbs ārā, ir tie, kuriem ir bieza spalva ar pavilnu. Tā ir ļoti jaudīga siltumkārta, kas darbojas ar savu termoregulācijas mehānismu. Ja tai pa virsu tiek uzklāts izolācijas slānis, var gadīties piedzīvot arī pārkaršanu.
Ķermeņa temperatūru āra apstākļos noteikti ietekmē arī fiziskās aktivitātes. Jo aktīvāks ārā pavadītais laiks, jo mazāka iespēja, ka sunim būs nepieciešams apģērbs, – pat suņiem, kam ir vidēja vai samērā plāna spalva. Šeit vajadzētu prast izdalīt aktivitātes, to ilgumu un intensitāti, lai varētu spriest par apģērba nepieciešamību. Piemēram, ja tas ir pārgājiens ziemā, kurā paredzēta arī kāda ilgāka atpūtas pauze, noteikti var secināt, ka, kamēr suns skrien vai ātri iet, tā ķermenis uzsilst, bet, kad aktivitāte tiek pārtraukta, tas lēnām atdziest. Iespējams, šādā situācijā sunim var uzģērbt speciāli veidotu ziemas jaku. Lietus un vēja laikā suņi ar īsu spalvu atdziest daudz ātrāk, jo tiem nav biezas pavilnas, kas pasargātu ādu.
Funkcionālais apģērbs
Funkcionālais apģērbs var būt noderīgs suņiem ar plānu spalvu gada aukstākajos mēnešos. Suņu saimniekiem ieteiktu uzmanību pievērst tiem apģērba ražotājiem, kuri specializējas suņu sporta ekipējuma ražošanā profesionālā globālā mērogā. Ir vērts izvēlēties kvalitatīvu preci, kas var maksāt vairāk, bet spēj kalpot visu suņa mūžu, nekā pirkt jaunu, lētāku apģērbu reizi sezonā, kas beigās tāpat sanāk dārgāk. Jāņem vērā arī tas, ka augstas kvalitātes funkcionālais apģērbs vienmēr maksā vairāk, jo tajā ir izmantoti specifiski materiāli, kas pasargā suni, vienlaikus neierobežojot tā aktivitāti.
- Dažas šķirnes, kurām varētu noderēt funkcionāls apģērbs, ir dalmācieši, veimārieši, vižlas, bokseri, franču buldogi, vipeti un tamlīdzīgi.
- Šķirnes, kurām funkcionālais apģērbs nav nepieciešams, ir Sibīrijas haskiji, malamuti, laikas, vācu aitu suņi, labradori, leonbergi, akitas un tamlīdzīgi.
Estētiskam apģērbam joprojām jābūt funkcionālam
Bieži ietērpt suni apģērbā ir izvēle drīzāk skaistuma vārdā. Lielākoties īpašos tērpos var redzēt dekoratīvo suņu šķirņu pārstāvjus. Tieši dekoratīvās šķirnes suņi ir tie, kuriem būtu nepieciešams apģērbs gada aukstākajos mēnešos, jo viņi ir ļoti nenoturīgi pret aukstumu, kā arī paši nelabprāt atrodas aukstos, lietainos, vējainos apstākļos. Šādiem suņiem var būt nepieciešamas gan jaciņas, gan zābaciņi. Estētisks apģērbs ir akceptējams, ja tiek ievēroti principi, ka šī apģērba nēsāšana neierobežo suņa kustības un neietekmē viņa dzīves kvalitāti. Ja suns tiek pārvērsts par lelli un ietērpts apģērbā, kas tam liedz normālu kustības brīvību, vai apģērba dēļ netiek likts zemē, lai nenosmērētu drēbes, tas ir pāridarījums dzīvniekam. Šādos gadījumos suņa saimniekam vajadzētu būtiski pārdomāt savas izvēles patiesos iemeslus.
Kā zināt – vilkt vai nevilkt?
Labākais rādītājs, lai noteiktu, vai sunim ir nepieciešams apģērbs, ir pats suns. Jāpavēro, vai sunim ir auksti, kad ārā ir zema gaisa temperatūra, vējš vai lietus, – suns noteikti to izrādīs ar ķermeņa trīcēšanu, izteiktu ķepu celšanu no zemes un pasivitāti.
Suņa kažokam piemīt ļoti interesanta īpašība – tas spēj pielāgoties ārējās vides temperatūrai un attiecīgi augt. Protams, tas nenotiek ātri, bet ar laiku. Šādu fenomenu īpaši labi var novērot laikā, kad mainās sezonas un arī suņa kažoks. Tas gan nav attiecināms tikai uz kažoka nomaiņu, bet arī uz to, kāda ataugs jaunā vilna. Sunim, kurš dzīvo lielākoties iekštelpās, nevis ārā, spalva vienmēr būs plānāka nekā tam, kurš vairāk uzturas ārā.