Suņu īpašnieku pieklājības ABC

Par suņiem • 13. Augusts, 2020
Eiropā katrā ceturtajā mājsaimniecībā dzīvo suns (FEDIAF 2019.gada ziņojums), savukārt Latvijā reģistrēto suņu skaits pārsniedz 150 000 (Lauksaimniecības datu centra statistika). Suņa īpašnieka tiesības un pienākumus nosaka dažādi normatīvie akti. Šoreiz piedāvājam iepazīties ar “nerakstītajiem likumiem”. Vai tu tos ievēro?
 

Kontrolē suni – pie pavadas un bez tās

Lielākā daļa konfliktsituāciju rodas pastaigu laikā, kad viens suns neatkarīgi no izmēra ir palaists brīvsolī un, dažādu iemeslu vadīts, pieskrien pie suņa, kurš ir pavadā. Lielo suņu saimnieki sūdzas, ka maza izmēra sunīši, rejot un skrienot klāt, bieži provocē lielos suņus, savukārt maza izmēra suņu saimnieki bažījas par to, ka nepieskatīts liela izmēra suns, pieskrienot klāt mazajam, var to nopietni savainot. Abos gadījumos cietēji ir mūsu mīluļi. Neatkarīgi no tā, vai tavs suns ir pie pavadas vai bez tās, ieraugot tuvojamies citu suņa saimnieku ar astaini pavadā, piesauc suni vai turi to īsākā pavadā, tādējādi parādot, ka suns tiek kontrolēts un nevienu neapdraud.

Rīkojies līdzīgi arī gadījumos, kad tuvojas cilvēks, īpašu piesardzību ievērojot, ja tuvojas bērni, skrējēji, riteņbraucēji, cilvēki ar skrituļslidām, skrituļdēļiem vai skrejriteņiem, kā arī vairāku cilvēku grupas. Pat ja droši zini, ka tavs mīlulis ir labi audzināts un pret apkārtējiem izturas neitrāli, cilvēki tev apkārt to nezina un jutīsies drošāk, ja redzēs suņa īpašnieka iesaistīšanos. Apstājies, pieturi suni pie kaklasiksnas vai liec tam apsēsties, kamēr cilvēks paies vai pabrauks garām, vai maini virzienu, paejot nostāk un ļaujot sunim atrasties brīvākā pavadā.

Cieni apkārtējos un ievēro robežas

Katram suņa īpašniekam savs suns ir vislabākais un vismīļākais, bet apkārtējiem tavs suns ir svešs, un ne visi vēlas, lai suns tiem tuvotos. Cieni apkārtējos un neved suni pastaigā bērniem paredzētās rotaļu un izklaides vietās, sporta laukumos, oficiāli ierīkotās peldvietās, neliec mīluli pārtikas veikala ratos, publiskajā transportā nepārvadā to uz pasažieriem paredzētiem krēsliem. Ejot ārā no lifta vai daudzdzīvokļu mājas, turi suni īsā pavadā, lai tas nejauši kādam neuzskrien virsū, nesabīstas pats un nenobiedē citus. Ja suņu meitene meklējas, izvēlies apkaimes suņinieku vidū mazāk populāru pastaigu maršrutu. Ja redzi kādu apmācām suni, netraucē. Ja tomēr vēlies ar konkrēto suņa saimnieku aprunāties, pagaidi, līdz treniņš beigsies. Nekad netraucē strādāt servisa suņiem.

Pajautā, pirms tuvojies

Nelaid savu suni klāt svešiem suņiem bez atļaujas. Iemeslu, kādēļ tā nav laba doma, ir daudz: tas var būt kucēns socializācijas procesā (un nejaušas, negatīvas pieredzes var mazo astaini traumēt) vai pieaudzis suns apmācības procesā; svešā suņa reakcija nav paredzama – suns var reaģēt pārspīlēti (sargājoši, uzbrūkoši, paniski baidoties, izteikti uzbāzīgi utt.; visos gadījumos pastāv konflikta un savainojuma risks); sveša suņa fiziskais un veselības stāvoklis nav zināms (tā var būt kucīte meklēšanās periodā, grūsna vai barojoša kuce, slims dzīvnieks vai suns seniors utt.); suņa saimnieks var būt nepieredzējis vai vienkārši staidzināt svešu suni. Situācijas var būt daudz un dažādas. Nepaļaujies uz frāzēm “suns tikai apostīs”, “suns ir draudzīgs”, “suns vēlas tikai paspēlēties”, “suns neko nedarīs”. Uzrunā otra suņa saimnieku un palūdz atļauju, bet, ja nepazīstams suns skrien tavā virzienā – nekautrējies un nevilcinies, uzrunā suņa īpašnieku un aicini suni paņemt pavadā. Arī gadījumā, ja esi saticis labi pazīstamus un regulārus pastaigu biedrus, apjautājies, kā četrkājainais kompanjons šodien jūtas. Suns var būt sasirdzis vai iepriekšējā dienā guvis traumu, kas liedz tam izbaudīt rotaļāšanās priekus. Netuvojies sunim, kurš ir piesiets un gaida saimnieku pie veikala vai citas iestādes durvīm. Pirms ieiet suņu pastaigu laukumā, novērtē situāciju (īpaši, ja laukumā nav pazīstamu pastaigu biedru), pajautā, vai varat pievienoties pastaigai. Nedod kārumus un neaudzini svešu suni bez saimnieka atļaujas.

Sakop aiz sava mīluļa

Parūpējies par to, lai tava suņa atstātās kaudzītes uz zālāja vai trotuāra tiktu savāktas. Neaizbildinies ar infrastruktūras nepilnībām (miskastu trūkumu) vai aizmāršību (vienīgais maisiņš jau izlietots). Pirms doties pastaigā, pārliecinies, ka tev ir līdzi rezerves maisiņš vai papīra salvete. Laba metode ir iegādāties suņu izkārnījumiem paredzētu maisiņu rullīti un piestiprināt to pie pavadas. Atceries, ka ir pieejami arī videi draudzīgi maisiņi. Neļauj sunim nokārtoties liftā vai kāpņutelpā, “celt kāju” uz piemājas apstādījumiem, soliņa vai kaimiņu auto.

Esi pieklājīgs! Neprovocē un neiesaisties konfliktos

Centies uz apkārtējo aizrādījumiem reaģēt mierīgi, paskaidro situāciju. Ja aizrādījums ir bijis pamatots vai radusies cita konfliktsituācija, atvainojies. Uz jautājumiem par suņa šķirni vai vecumu, centies atbildēt laipni. Neizsaki aizvainojošas piezīmes par cita suņa izskatu, atbilstību šķirnei, audzināšanas trūkumu un uzvedību; neuzstādi “diagnozes”, bet iesaki labu veterināro klīniku.

Tikai mēs paši – suņu īpašnieki – varam rūpēties un vairot labvēlīgu sabiedrības attieksmi pret mūsu mīluļiem suņiem.

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti