Dārza iekārtošana uz palodzes jāsāk ar izvēles izdarīšanu – audzēt kaut ko, kas zied? Varbūt ir vēlme, lai augs būtu ēdams vai nestu augļus? Varbūt jāstāda kas tāds, kas uz palodzes varētu zaļot gadiem ilgi? “Katru pavasari mūsu mājās no sēkliņas izaug tomātu, gurķu, kabaču un citi dārzeņu vai puķu stādi. Pēc tam tos pārstādām laukos siltumnīcā vai dārzā,” pieredzē dalās Rimi Bērniem eksperte, vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Kādreiz viņai tiekot jautāts, kāpēc to dara – audzē stādus un gaida ražu. “Man kā mammai šķiet svarīgi bērniem parādīt – tu vari izaudzēt pats. Ja dzīvē būs vajadzība, tu pratīsi to izdarīt.”
Brīnumpupa
Pasakās un multfilmās nereti ir apspēlēta brīnumpupas tēma – tā mēdz izaugt līdz pat debesīm! Zirņu, puķzirņu vai pupu sēšana ir laba izvēle, ja negribas ilgi gaidīt, lai parādītos sēklu dīgšanas brīnums.
Dari tā: sēklas pirms stādīšanas augsnē uz vienu diennakti atstāj izmērcēties ūdenī. Tad ūdeni nolej, zirņus / pupas saber trauciņā plānā kārtā, pārsedz ar salveti vai virtuves dvieli un vēl 1 – 2 diennaktis patur istabas temperaturā, līdz sāk šķilties asns. Pēc tam sēj vai nu dobē vai traukā ar augsni apmēram 2 cm dziļumā.
Variācija: ja ir vēlme vērot sēklas dīgšanu, pupu sēj stikla traukā tā, lai būtu redzams, kā šķiļas asns un dzenas saknītes. Pēc tam to var pārstādīt lielākā traukā vai dārzā.
Gurķis. Gaidāma raža!
Jā, gurķus var izaudzēt ne vien dārzā vai siltumnīcā, bet arī mājās uz palodzes! Ja gurķi sēj no sēkliņas, tad raža gaidāma pēc aptuveni trīs, četriem mēnešiem. Ja pērk stādiņus, tad – ātrāk. Taču jebkurā gadījumā – gurķi dīgst un aug ātri, tie ir pateicīga izvēle tiem zinātkārajiem bērniem, kuri vēlas ātru rezultātu!
Dari tā: dārza preču veikalā iegādājas augsni, kas piemērota gurķu audzēšanai. Tāpat sarūpē podiņu vai spaini – viena stāda audzēšanai nepieciešams aptuveni 10-12 litru liels trauks; sākumā stādiņu var audzēt mazākā traukā.
Ja vēlas audzēt gurķus no sēklas, tad ieteicams izvēlēties agrīnu šķirni (jāmeklē norāde uz paciņas).
Tāpat jāsagādā kādi mietiņi vai kociņi, kas kalpos kā balsts augošajiem gruķiem – tie var aizstiepties līdz pat griestiem! Un pēdējā lieta – gurķi ik pa laikam ir “jāpabaro” ar kādu mēslojumu, kas arī iegādājams dārza preču veikalos.
Variācijai: ļoti ātri dīgst ķirbju sēklas. Tāpēc, ja vien ir kāds dārziņš, kur paša izaudzēto stādu pārstādīt, tad arī ķirbis ir teicama izvēle, ko sēt, lai vērotu tā augšanu. Turklāt šādā veidā var izaudzēt pats savu Halovīna ķirbīti!
Audzējam balkona tomātus!
Arī tomātus ir iespējams izaudzēt mājās uz palodzes vai balkona! Meklējot sēklas vai stādus, labāk izvēlēties tos, uz kuriem ir norāde: balkona tomāti. Jāatzīmē, ka audzēt tomātus var izrādīties sarežģītāk nekā gurķus, tomēr rezultāts noteikti priecēs! Ieskaties attēlā, cik sīkas ir tomātu sēkliņas!
Dari tā: izvēlas stādus, kas piemēroti audzēšanai uz balkona vai palodzes. Labāk iepirkties pie paša audzētāja, lai var pajautāt praktiskus padomus: cik dziļi tomāts stādāms, cik lielā traukā jāstāda, vai konkrētās šķirnes tomātam jālauž pazarītes, vai jānolauž apakšējās lapas, cik galotnes jāatstāj, cik bieži jālaista utt.
Eksperimentālie pipari
Aizrautīgākie mazie dārznieki var ļauties eksperimentiem, piemēram, izmēģinot, vai var izaudzēt savu iecienītāko papriku?
Dari tā: ievāc sēklas no sev vēlamā augā un iesēj dēstiem paredzētā augsnē. Jābrīdina, ka, piemēram, paprika dīgst un aug visai lēni. Lai procesu pasteidzinātu, var iegādāties jau ziedošus stādus un audzēt tos. Iegādājoties stādu, ir jāpajautā, vai augs ir pašapputes – varbūt nepieciešami divi stādiņi.
Variācijai: vasaras periodā augu var nogādāt siltumnīcā laukos, savukārt rudenī to var pārstādīt podiņā un turpināt audzēt dzīvoklī. Piemēram, čili pipari šādi var zaļot visu ziemu, ražojot arvien jaunus un krāšņus pipariņus!
Pašam savs naudas koks!
Vai zināji, ka naudas koku ir iespējams pavairot pašam – nolaužot zariņu no cita naudas koka? Naudas koks jeb olveida krasula (Crassula ovata) Latvijā ir visai populārs istabas augs – tiek uzskatīts, ka tas veicina cilvēka labklājību un maciņa biezumu. Naudas koka kopšana ir ļoti viegla, to nevajag laistīt bieži (karstā laikā ik pēc 3–4 dienām, aukstajā sezonā – reizi divās nedēļās), taču patīk atrasties uz saulainas palodzes.
Dari tā: ja vecvecākiem vai draugiem mājās ir naudas koks, jāpalūdz nolauzt kādu zariņu. Nolauztais zariņš jāliek ūdens glāzē – visai drīz tas izdzīs saknītes. Tad to iestāda podiņā, lai pašam ir savs naudas koks!
Ziedošās balkona kastes
Vērot to, kā augi, savlaicīgi aplaistīti un aprūpēti, kuplo un zied, var arī balkona kastēs. Jauki, ja bērns augus var izvēlēties un sastādīt pēc saviem ieskatiem. Vari norādīt, ka augus var izvēlēties ne vien pēc krāsas, bet arī smaržas, piemēram, attēlā redzamās baltās alisītes jeb medenas (Lobularia maritima) ne vien sakuplo kā sniega kupenas (skati attēlā!), bet arī reibinoši smaržo.
Dari tā: izvēlētos stādus sastāda balkonam piemērotā kastē un aicina bērnu reizi nedēļā savu kasti nobildēt. Pēc vairākām nedēļām attēlus var salīdzināt vai pat samontēt mazā video, uzskatāmi ieraugot, kā un cik ātri puķes aug.