4 sportiskas aktivitātes visai ģimenei
1. Velobraukšana ir lieliska aktivitāte visai ģimenei. Ja mazākais ģimenes dalībnieks ir par mazu, lai sēdētu kādā no velosēdeklīšu veidiem vai brauktu pats, tad viņu var vadāt īpašā ceļošanas mugursomā.
Kuru velosēdeklīti izvēlēties?
Mūsdienās populārākais bērna pārvadāšanas veids ir uz divriteņa bagāžnieka, aiz riteņbraucēja. Šādam velokrēsliņam ir divi stiprinājumu veidi:
1. Stiprinās uz divriteņa bagāžnieka - vieglāka (apmēram 3kg) un stabilāka konstrukcija, bet mazāk amortizējoša. Pirms šādu iegādāties, vajag pārliecināties, ka divriteņa bagāžnieks ir stingrs un kvalitatīvs.
2. Stiprinās pie divriteņa rāmja ar komplektācijā iekļautu kronšteinu. Šis stiprinājuma veids ļauj to stiprināt praktiski pie jebkura divriteņa. Kopā šī konstrukcija sver 5-6 kg, un šo papildu svaru velobraucējs varēs just.
Vizināšanās uz bagāžnieka bērnam varbūt būt garlaicīga, jo komunikācija ar vecākiem ir salīdzinoši grūta, kā arī ceļa redzamība bērnam nav visai laba. Vēl, sēžot uz bagāžnieka, bērns izjutīs katru mazāku vai lielāku bedri, kurā vecāks iebrauks. Lai pārvietošanās būtu drošāka, jāizvēlas tāds krēsls, kura korpuss atbalstīs bērna galvu no trim pusēm – aizmugures un abiem sāniem.
Otrs veids ir bērnu sēdeklīša stiprināšana uz divriteņa rāmja starp stūri un pašu riteņbraucēju. Šis sēdeklis ļaus bērnam redzēt visu priekšā notiekošo, savukārt vecākam ir drošības sajūta, jo redz, kā jūtas bērns – vai ir aizmidzis, varbūt ko vēlas, tāpat ir iespēja abiem aprunāties, komentēt apkārt redzamo. Šī tipa velokrēsliņš ir ērtāks arī riteņbraucējam, jo smaguma centrs ir tuvāk divriteņa centram, līdz ar to ir stabilāka (mazāka šūpošanās no sāna uz sānu) braukšana, kas nozīmē lielāku drošību.
Par abiem augšminētajiem sēdeklīšiem jāņem vērā, ka bērnu tajos var pārvadāt ne agrāk kā 9 mēnešu vecumā, lai netraumētu mazuļa mugurkaulu. Velosipēda vadītājam jāatceras, ka pārvadātais bērns nekontrolē situāciju – viņa ķermenis caur sēdekli izjutīs katru straujo virziena maiņu un gāzelēšanos, ātri minoties, asa bremzēšana purinās bērna galvu un katra iebraukšana bedrē vai nobraukšana no ietves apmalītes mazajam līdzbraucējam būs sajūtama. Braucot pievērsiet uzmanību bērna komfortam un drošībai!
Ja mazais pats brauc ar divriteni, skrejriteni vai sēž velosēdeklītī, ķivere ir obligāta! Aicinām vecākus rādīt labo piemēru ar atstarojošas vestes un ķiveres nēsāšanu.
Vēl bērnus iespējams pārvadāt īpašās piekabēs, kuras piestiprinātas velosipēda aizmugurē. Šis noteikti nav drošākais pārvietošanās veids pilsētā, tāpat bērns izjutīs visa ceļa negludumus.
Iegaumē! Velosipēdu nekad neatstāj atstutētu uz kājiņas, pieslietu pie mājas vai staba, ja tajā atrodas bērns - pie nelielas vibrācijas tas var apgāzties.
2. Geocaching.com jeb slēpņošana joprojām ir populāra tūrisma spēle Latvijā un visā pasaulē. Spēles mērķis ir atrast citu dalībnieku paslēptos slēpņus un uzzināt informāciju par vietām, kur līdz šim neesi bijis. Spēles pamatprincips ir doties uz precīzu atrašanās vietu dabā vai pilsētā, vadoties pēc koordinātām. Mūsdienās praktiski visiem ir viedtālruņi ar GPS funkciju, izmantojot geocaching aplikāciju (www.geocaching.com/play/mobile), vari piedalīties šajā spēlē. Bērniem slēpņošanas spēle ir aizraujoša, jo katrā no meklētajām vietām ir jāatrod kāda kastīte, lādīte vai mazs, paslēpts trauciņš, kurā ir ievietotas mantiņas un ceļojoši suvenīri, ar kuriem var mainīties.
Ja jūsu ģimene ir jauni dalībnieki, kas vēlas izmēģināt spēli, tad, lai pirmā pieredze būtu pozitīva, pirms došanās ceļā rūpīgi jāiepazīstas ar slēpņa informāciju. Šeit (www.geocaching.com/about/icons.aspx) vari apskatīt slēpņa informācijas ikonas, kas ļaus nojaust gaidāmo. Ja ģimenē ir kāds mazulis, pirms došanās ceļā pārliecinieties, vai šī vieta ir pieejama ar bērnu ratiem.
Grūtības pakāpi nosaka “Difficulty”, taču pieejamība apzīmēta ar “Terrain” - iespējams, jākāpj kalnā, jāsniedzas augstāk par pleciem vai līdz koka zariem utml.
3. Orientēšanās ir līdzīga spēle slēpņošanai. To varat izveidot paši piemājas parkā, pagalmā vai mežā. Iepriekš nepieciešams izvietot kontrolpunktus. Izveido jautājumu, piemēram, ko mamma šodien pasniegs vakariņās un kontrolpunktu atšifrējumu (pareizā frāze) ir “Kartupeļu pankūkas”. Atbilstoši atšķirīgo burtu skaitam, trasē izvieto kontrolpunktus, kuros redzami burti un atbilstīgi cipari. Burtam atbilst cipars, piemēram, A ir 15 utt. Dalībniekiem izsniedz karti, kur atzīmēti atrodamie punkti ar cipariem, kas lapas apakšā veido atrodamo frāzi. Ja orientēšanās sacensības veido plašā teritorijā, tad orientēšanās var notikt, braucot ar velosipēdiem vai skrituļojot.
4. Ģimenes stafete. Lieliska vieta, kur pašu spēkiem sarīkot ģimenes stafeti, ir mežs. Dodoties turp, var paņemt līdzi dažas lietas no sporta inventāra, piemēram, lielākas vai mazākas bumbas, lai kādā no stafetes posmiem var iekļaut, piemēram, bumbas uzripināšanu kalnā. Starp kokiem var novilkt virvi, pār kuru, piemēram, jāpārkāpj vai jāpārmet noteikts skaits čiekuru. Lai saorganizētu šādu stafeti, vajadzīgs likt lietā nelielu izdomu! Stafetes izdomāšanā un ierīkošanā ļoti labprāt piedalīsies arī lielākie no ģimenes bērniem.
Lai piedzīvojumiem bagāts pavasaris!
Foto: Shutterstock